Įsibėgėjus vasarai, rinkėjų nuotaikos darosi pasyvesnės, o pažiūros – liberalesnės, tačiau akivaizdu, kad žmonės kol kas linkę simpatijas atiduoti tradicinių, o ne naujai įsikūrusių partijų ir judėjimų kandidatams. Rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Prime consulting“ birželio 13–20 d. atliktos apklausos duomenimis, populiarumo lyderiai ir toliau išlieka tie patys, nors partijų gretose matyti pokyčių: labiausiai kyla liberalių partijų populiarumas, o krinta – Darbo partijos.
Nepaisant nežymių reitingų svyravimų, populiariausia ir toliau išlieka Prezidentė Dalia Grybauskaitė – birželį jos veiklą palankiai vertino 69,1 proc. apklaustųjų (gegužę – 69,7 proc.).
Palankiai vertintų politikų penketuke, kaip ir anksčiau, antrąją vietą užima Seimo Pirmininkė Irena Degutienė (64,3 proc.), trečiąją – susisiekimo ministras Eligijus Masiulis (60,8 proc.), ketvirtąją – finansų ministrė Ingrida Šimonytė (60,1 proc.), o į penktąją poziciją, išstūmęs Darbo partijos vadovą Viktorą Uspaskichą (48,5 proc.), išsiveržė socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius, kurio populiarumas birželį išaugo 1,4 proc. ir pasiekė 52,3 proc. ribą.
Pirmą kartą į apklausą įtrauktas vidaus reikalų ministras Artūras Melianas vertintas atsargiai – palankiai jį įvertino 6,3 proc. Lietuvos gyventojų. Tuo tarpu jo pirmtako, Liberalų ir centro sąjungos vicepirmininko Raimundo Palaičio reitingas išlieka stabilus – 21,1 proc. (gegužę – 21,3 proc.).
Stabiliausiai, bet nepalankiausiai Lietuvos gyventojai ir toliau vertina Premjero Andriaus Kubiliaus veiklą – ir gegužę, ir birželį šis reitingas nepakito (86,6 proc.). Antras nepalankiausiai vertinamųjų gretose – politikas Gediminas Vagnorius (84,7 proc.), trečias – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vedlys, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis (84,5 proc.).
Anksčiau nepalankiai vertinto aplinkos ministro Gedimino Kazlausko ir Seimo nario Arūno Valinsko reitingai pamažu ėmė kilti – palankiai jų veiklą įvertino atitinkamai 5,1 proc. ir 6,1 proc.
Partijų reitingai atkartoja lyderių reitingus: jei kitą sekmadienį vyktų rinkimai į Seimą, išstūmusi iš lyderio pozicijų Darbo partiją (12,5 proc.), pirmautų Socialdemokratų partija, už kurią balsuotų 12,8 proc. apklaustųjų (gegužę – 12,9 proc.).
Beje, bene visų partijų, išskyrus liberaliąsias, reitingas birželį nežymiai krito. Šįkart simpatijų daugiau pritraukė Liberalų ir centro sąjunga, už kurią balsuotų 4,9 proc. rinkėjų (gegužę 4,1 proc.), Lietuvos respublikos liberalų sąjūdžiui tektų 4,6 proc. apklaustųjų balsų (gegužę – 4,4 proc.).
Apklausos duomenimis, jei rinkimai vyktų birželį, į Seimą nepatektų Lietuvos lenkų rinkimų akcija (2,9 proc.), Valstiečių liaudininkų sąjunga (2,6 proc.), Naujoji Sąjunga (2,2 proc.), Krikščionių (0,5 proc.) ir Tautos prisikėlimo (0,1 proc.) partijos.
Nepatektų ir nauji partiniai dariniai – už „kitas partijas“ savo balsus atiduotų tik 3,3 proc. rinkėjų. Tai bloga naujiena Kristinai Brazauskienei, Artūrui Zuokui, Neringos Venckienės ir visuomenininko Dariaus Kuolio tandemui, bei kitiems naujiems dariniams, nes kol kas žmonės pasitikėjimo jais nerodo. Nebent jos sudomintų tuos žmones, kurie dabar iš vis nenori balsuoti – tokių – beveik 30 procentų.