Kaltinimus prezidentui Rolandui Paksui nagrinėjanti parlamentinė specialioji tyrimo komisija prašys Seimo pratęsti jai duotą terminą pateikti išvadas, nes jai reikia laiko susipažinti su pateiktais prezidento paaiškinimais.
Tai žurnalistams antradienį pranešė komisijos pirmininko pavaduotojas Julius Sabatauskas.
"Komisija nusprendė kreiptis į Seimą, prašydama pratęsti jos darbo laiką", - pranešė jis, pažymėjęs, kad dėl pratęsimo termino komisija apsispręs ketvirtadienį.
Sprendimas dėl komisijos darbo pratęsimo gali būti priimtas ketvirtadienį šaukiamame neeiliniame Seimo posėdyje.
"Seimo rudens sesija yra pratęsta iki vasario 19 dienos. Mums reikėtų į tai orientuotis", - pridūrė jis.
Antradienį su žurnalistais susitikęs Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas teigė, kad komisijos darbo terminas tikriausiai bus pratęstas iki sesijos pabaigos.
"Tikimės, kad iki vasario 19 dienos komisija pateiks savo išvadas", - sakė jis.
Seimo pirmininkas taip pat pareiškė manąs, kad vienas iš šešių kaltinimų prezidentui "nekelia abejonių", pažymėjęs, jog kalba apie Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą dėl pilietybės suteikimo dosniausiam R. Pakso prezidentinės rinkimų kampanijos finansuotojui Jurijui Borisovui.
KT praėjusį gruodį konstatavo, kad suteikdamas pilietybę prezidentas vadovavosi ne valstybės, bet savo asmeniniais interesais ir sulaužė duotą priesaiką būti lygiai teisingu visiems.
Priesaikos sulaužymas yra vienas iš pagrindų surengti apkaltą.
"Rimtu faktu" A. Paulauskas taip pat pavadino kaltinimus prezidentui dėl spaudimo parduoti bendrovės "Žemaitijos keliai" akcijas.
Praėjusiais metais posėdžiavusi Seimo laikinoji tyrimo komisija dėl galimų grėsmių konstatavo, kad buvusio verslo partnerio prašymu prezidentas pasitelkė savo patarėjus daryti įtaką akcijų pardavimui.
R. Paksas savo paaiškinimuose Apkaltos komisijai neigia dėl akcijų pardavimo daręs spaudimą pats ar per savo patarėjus.
Seimas anksčiau buvo įpareigojęs komisiją pateikti išvadas dėl kaltinimų prezidentui iki vasario 13 dienos.
J. Sabatausko teigimu, komisija prašys pratęsti jos darbo terminą, nes jai reikia laiko susipažinti su antradienį pateiktais prezidento R. Pakso paaiškinimais dėl šešių kaltinimų.
Prezidentas kaltinamas šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs duotą priesaiką.
"Prezidentas pateikė paaiškinimus, kuriuose jis paneigia jam teikiamus kaltinimus ir nurodė, kad jie yra nepagrįsti", - žurnalistams teigė prezidento interesams atstovaujantis advokatas Gediminas Baublys.
Prezidentas pateikė 5 puslapių apimties paaiškinimus į 19 puslapių apimties apkaltos iniciatorių teikimą.
Advokatai neatmetė galimybės, kad prezidentas vėliau gali pateikti papildomus paaiškinimus.
"Prieš komisijos darbo pabaigą prezidentas nusprendė su ja bendradarbiauti", - sakė J. Sabatauskas, pridūręs, kad, komisijos nuomone, prezidentas savo paaiškinimus turėjo pateikti jos darbo pradžioje.
Apkaltos komisija sudaryta gruodžio pabaigoje remiantis 86 parlamentarų iniciatyva.
Anksčiau prezidentas neteikė paaiškinimų, motyvuodamas tuo, kad negavo iš komisijos visos medžiagos.
Komisijos nariai dėl pateiktų paaiškinimų uždavė klausimų advokatams, tačiau jie, pasak J. Sabatausko, negalėjo į visus juos atsakyti.
"Komisija norėtų prezidentui pateikti daug klausimų", - pažymėjo jis.
R. Paksas nereagavo į komisijos kvietimus atvykti į jos posėdžius. Prezidentas taip pat nepriėmė ir komisijos narių pasiūlymo jiems patiems atvykti į Prezidentūrą, kad išklausytų prezidento liudijimą.
Kai kurie liudytojai tuo tarpu ignoruoja komisijos raginimus pasirašyti apklausos protokolus. BNS žiniomis, protokolų nepasirašė Liberalų demokratų partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis bei prezidento patarėjai Gintaras Šurkus ir Vitalė Vinickienė.
Jiems neatvykus pasirašyti iki nustatyto laiko, komisija ketina tai vertinti kaip atsisakymą pasirašyti.
Antradienį apklausos protokolą pasirašė J. Borisovas.
BNS