Ilgėjant vakarams bei skurstant tautai, policija prognozuoja apiplėšinėjimų gatvėse protrūkį.
Per patį vidurdienį (14 val.) vieno didžiausių Panevėžyje prekybos centrų prieigose praeitą savaitę apiplėšta keturiasdešimties su viršum metų moteris. Nežinomas plėšikas, kurį moteris pavadino niekuo iš kitų nesiskiriančiu jaunuoliu, ištraukė jos rankinę su asmeniniais daiktais. Apiplėštoji patirtą nuostolį įvertino 800 litų, be to, prisipažino patyrusi nemenką išgąstį. "Apgailestauju, bet užpuolimų vidury dienos gali tik daugėti. Daugelis sunkmetį išgyvenančių šeimų nebepajėgia savo vaikų aprūpinti dienpinigiais, tad šie pinigų prasimano plėšikaudami", - LŽ sakė Panevėžio apskrities policijos valdymo organizavimo skyriaus vyresnysis specialistas Raimondas Šimiliūnas.
Dienos aukos - senutės ir vaikai
Anot R.Šimiliūno, minėtas moters apiplėšimas, įvykdytas vidury dienos, beveik niekuo neišsiskiria iš daugelio panašių nusikaltimų. Galbūt skirtumas tik toks, kad rankinė išplėšta iš gana jaunos, vidutinio amžiaus aukos. Šiaip jau dienomis nusikaltėliai savo aukomis dažniausiai renkasi senutes ir vaikus ar paauglius. Iš senučių atimamos rankinės su keliais ar keliolika litų ir pensininkų pažymėjimais, o vaikai netenka telefonų.
"Per įvairias prevencines akcijas policija stengiasi pabrėžti, kad nedera nešioti ant krūtinės pakabintų telefonų, nes jie labai dažnai tampa nusikaltėlių grobiu. Deja, telefonai yra tapę nelyginant jaunų žmonių vizitinėmis kortelėmis, kurių slėpti šie neketina. Dėl tokio neatsargumo ir nukenčia", - teigė pareigūnas.
Savaitgaliais - mažiau nusikaltimų
Į klausimą, kokią įtaką plėšimams gatvėje turi paros, savaitės ar metų laikai, R.Šimiliūnas atsakė, jog pastebėta, kad mažiau nusikaltimų padaroma savaitgaliais. "Galbūt todėl, kad savaitgaliais daugiau žmonių būna namuose nei darbo dienomis", - teigė jis. Taip pat nusikaltimų gerokai padaugėja rudenį ir žiemą. Ilgėjant nakčiai, jie įvykdomi tamsiu paros laiku.
Panevėžyje, kaip ir visur kitur, žmonės dažniausiai užpuldinėjami parkuose bei vadinamuosiuose miegamuosiuose rajonuose. "Padaręs nusikaltimą, nusikaltėlis stengiasi kuo greičiau pasprukti. O pasprukti daug lengviau tarp daugybės daugiabučių, kur gali prasmukti pro kiemą ar įbėgti į nerakintą laiptinę", - teigė pareigūnas.
Plėšimai - spontaniški
Nusikaltėliai, besibraunantys į namus ar butus, iš anksto seka jų gyventojus, laukia, kol šie išvyks iš namų, o apiplėšimai gatvėse, anot R.Šimiliūno, būna stichiški ir spontaniški. "Be dažniausių nusikaltimų aukų - vaikų, paauglių ir moterų, itin dažnai apiplėšinėjami alkoholio padauginę vyrai. Jie tampa ir tų pačių sugėrovų aukomis, kurie apiplėšia juos jau išėjusius iš aludės. O jeigu jau išsisuko nuo baro draugų, neretai išgėrusius vyrus pasiveja paaugliai, sumuša, atima pinigines, telefonus, kitus vertingesnius daiktus", - sakė pareigūnas.
Kad to būtų išvengta, žinoma, geriausia girtam nevaikščioti viešose vietose arba visai negerti. Moterų taip pat nepavyks įpratinti nenešioti rankinių, tampančių plėšikų masalu, todėl patartina, kad priverstos eiti vėlai vakare piniginę ar telefoną šios įsidėtų į kišenę. Pagrobus rankinę, bet likus telefonui, bent bus galima išsikviesti policiją.
Aplinkiniai - abejingi
"Buvo lapkritis, devinta valanda vakaro. Buvau bepasiekianti savo namus daugiabutyje, kai iš nugaros išgirdau žingsnius, pajutau smūgį į tarpumentį, kritau, o tuo metu kažkas išplėšė man rankinę ir nulėkė", - tai Laimutės B. įspūdžiai po patirto užpuolimo. Keturiasdešimtmetė prisimena pamačiusi tik nubėgančiojo kojas, bandžiusi jį vytis, šaukusi. "Kai mane apiplėšė, vėlu nebuvo. Vydamasi nusikaltėlį, mačiau vyriškį, vaikštantį su šunimi, dar keletas vyrų balkone rūkė. Deja, nė vienas nepuolė man į pagalbą. Negana to, kai vieno vyriškio paprašiau iškviesti policiją, šis atsisakė. Paaiškino nenorįs būti liudytoju, sakė jau ir taip tampytas po teismus", - sakė Laimutė B.
R.Šimiliūnas patikino, kad policija taip pat susidurianti su aplinkinių abejingumu plėšimų aukoms. Jie nusikaltėlių tikrai neskuba vytis, juo labiau apie tai, ką matė, atsisako pasakoti į nusikaltimo vietą atvykusiems pareigūnams. "Liudytojais žmonės tikrai nenori būti, matyt, tiesa, kad jiems pabosta vaikščioti į ilgai trunkančius teismų posėdžius", - teigė pareigūnas.
Jauni plėšikai
Ar žinote, kas Panevėžyje tampa plėšikais? Ogi jauni, dažnai nė pilnametystės nesulaukę vaikinai. Jie būna užauginti ar dar tebeauga pačiose įvairiausiose šeimose, toli gražu ne visi jie tėvų neprižiūrimi. "Klausiami, kodėl plėšė, vaikinai dažniausiai atsako: "Reikėjo pinigų." Tėvai paprastai jiems būna davę kišenpinigių, bet jaunuoliai nesitenkina duota suma ir bando prasimanyti daugiau", - teigė R.Šimiliūnas. Jis pabrėžė, kad dabar, kai daugėja bedarbių, kurie, tikėtina, savo vaikų nebegalės aprūpinti taip, kaip šie būdavo įpratę, plėšimų gali padaugėti.
Ką daryti, kad netaptum plėšimo auka? "Nesipriešinti", - pataria R.Šimiliūnas. Jis atkreipė dėmesį, kad nežinia, koks plėšikas pasitaikys - galbūt jis ginkluotas narkomanas? "Jei nusineš rankinę su telefonu ir pinigine, dar nieko, daiktai užgyvenami. Tačiau jeigu ėmus priešintis plėšikas panaudos ginklą arba šiaip sumuš ar suspardys, ir jėgų, ir pinigų atgauti sveikatai reikės gerokai daugiau", - teigė pareigūnas.
Daiva Baronienė