Didžiulė žala
Kadangi viršsvoris ir nutukimas ilgą laiką buvo laikomi kone asmeniniu pasirinkimu, kuriuo nei valstybė, nei, juolab, aplinkiniai neturėtų būti suinteresuoti, tikslingų ir konstruktyvių kalbų apie normas viršijančio svorio žalą buvo reta. Bet į šią problemą rimtai vertėtų žiūrėti dviem kryptimis: valstybės gerbūvio ir paties žmogaus gerovės.
Visų pirma, numatoma, kad 2050 m. sveikatos priežiūros išlaidos viršsvorį turinčių ligonių gydymui Europoje sieks vidutiniškai 8,2 proc., o Lietuvoje – apie 5 proc. visų sveikatos išlaidų per metus. Dar daugiau – negydomi nutukę ligoniai turi neigiamą poveikį šalies produktyvumui (BVP).
Vis dėlto, dar didesnę žalą patiria ne valstybė, o patys žmonės. Sergantieji nutukimu ne tik išleidžia daugiau medicinai ir savo sveikatos priežiūrai, bet ir dažniau suserga kitomis ligomis, pavyzdžiui, II tipo cukriniu diabetu, hipertenzija, vėžiu ar miršta nuo širdies ligų.
Kaltas netinkamas gyvenimo būdas ir mityba
Nutukimas – ne tik išsivysčiusių valstybių problema. Dėl nekokybiško, tačiau nebrangaus maisto svorio priauga net ir neturtingieji, kurie, kaip mums įprasta, dažniausiai dideliu svoriu pasigirti negali.
Išvengti tokių ne itin malonių tendencijų sugeba tik tos valstybės, kuriose paplitusi transporto priemonė – dviračiai. Tarp tokių valstybių išskirti galima tik Kiniją ir Olandiją. Olandijoje tik 1 iš 10 moterų skundžiasi antsvorio problemomis, tuo tarpu Amerikoje skaičiai gerokai skaudesni: antsvorio turi 1 iš 3 moterų.
Mitybos specialistai pripažįsta, kad norint išvengti antsvorio, svarbu pasirūpinti tinkama mityba ir sveiku gyvenimo būdu. Geriausia, jei teisingi įpročiai ugdomi nuo mažens – tokiu būdu asmuo nuo vaikystės pripranta prie sveikos gyvensenos principų, todėl kyla mažesnė rizika susirgti nutukimu net ir suaugus.