Stebint tai, kas vyksta tarp verslininko Edmundo Kazlausko ir atsakingų Biržų rajono asmenų, darosi neramu. Kuris iš rajono vadovų daugiausiai prisidėjo, kad kuo ilgiau būtų dangstomos abejotino teisėtumo moksleivių maitinimo sutartys, dabar jau aiškinsis prokuratūra ir teismai. Atsakomybė tikriausiai teks savarankiškomis vadinamų mokyklų vadovams, nuolankiai vykdžiusiems ponių ir ponų iš geltonųjų savivaldybės rūmų paliepimus ir už klusnumą vežiotiems po „šviečiamąsias kvalifikacines" keliones.
Praėjusį ketvirtadienį vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje Kęstutis Slavinskas paprašė informacijos apie tai, kas daroma sutarčių tarp E. Kazlausko įmonės ir rajono mokyklų klausimu, kurio medžiaga guli ant generalinės prokuratūros stalo.
Savivaldybės administracijos direktorė Palmyra Prašmantienė iš posėdžio tribūnos dar sykį pripažino, kad sudarant bei pratęsiant moksleivių maitinimo paslaugos pirkimo sutartis buvo pažeistas įstatymas.
Apie tai, pasak P. Prašmantienės, buvo informuoti visi įstatymus pažeidusių mokyklų vadovai. Kadangi direktoriai nesiėmė jokių priemonių, kad būtų nutrauktos įstatymus pažeidžiančios sutartys, kreiptasi į Viešųjų pirkimų tarnybą. Iš jos sutartis žadėta perduoti Generalinei prokuratūrai.
„Apie tai savivaldybės administracija ne kartą žodžiu ir raštu informavo merą", - kelis sykius pakartojo administracijos direktorė.
„Ar tai reiškia, kad rajono vadovai negali priversti mokyklos direktorių, kad šie vykdytų įstatymus?" - klausė rajono tarybos narė Stasė Eitavičienė.
„Mums visiems turi būti gėda, kad to iki šiol nepadarėme. Mes, administracija, direktoriams įsakyti negalime, nes mokykloms teikiame tik metodinę pagalbą", - aiškino direktorė ir priminė, kad biudžetinių įstaigų vadovai yra pavaldūs mero vadovaujamai rajono tarybai.
„Apie tai raštu informavau merą", - kartojo P. Prašmantienė.
„Mere, jūs esate kaltinamas", - į rajono tarybos vadovą Regimantą Ramoną kreipėsi S. Eitavičienė. Tačiau atsakymo nesulaukė.
„Buvo rimtas pokalbis tarp paslaugos tiekėjo (E. Kazlausko - red.) ir mokyklų direktorių. Jums reikia pačių direktorių paklausti, kodėl jie taip padarė", - pasigirdo mero pavaduotojo Aurimo Franko, sutarčių sudarymo ir pratęsimo metu dirbusio Teisės ir personalo skyriaus vyriausiuoju specialistu, balsas.
„Ar tai reiškia, kad rajono vadovai negali priversti mokyklos direktorių, kad šie vykdytų įstatymus?" - klausė rajono tarybos narė Stasė Eitavičienė. |
Mokyklos taryba - neveikianti
„Tas pats, kuris, matote, nežino, kas vyko", - po posėdžio ironizavo administracijos direktorė P. Prašmantienė, prisiminusi A. Franko siūlymą rajono tarybai.
P. Prašmantienė taip pat pareiškė, kad dvi rajono tarybos narės - S. Eitavičienė ir Audronė Garšvaitė - dirba „Aušros" mokykloje, todėl turėtų išsiaiškinti, kodėl įstatymą ignoruoja jų mokyklos vadovas Leonas Zdanavičius. „Šį klausimą pirmiausiai joms reikia kelti savo mokyklos taryboje, į kurios sudėtį pačios įeina", - sakė P. Prašmantienė.
Apie tai paklausus abi pedagoges, paaiškėjo, jog „Aušros" mokyklos taryba negyvybinga.
„Apie mokyklos tarybą nieko nežinau, apie jos veiklą girdėti neteko, o pati į mokyklos tarybą nesu išrinkta", - sakė A. Garšvaitė. Ji tvirtino asmeniškai ne sykį kalbėjusi su L. Zdanavičiumi apie sutartis ir susidariusi įspūdį, jog direktorius jas nutraukti vengia nenorėdamas bylinėtis su E. Kazlausku.
S. Eitavičienė sakė esanti išrinkta į mokyklos tarybą, kuri iki šiol nebuvo sukviesta ir nevykdo jokios veiklos, neišrinktas netgi pirmininkas.
Kam nepasisekė?
Rajono meras R. Ramonas po posėdžio pripažino, jog tarp verslininko E. Kazlausko ir savivaldybės susidariusi situacija yra sudėtinga. Jis teigė bijantis vieno dalyko - „kad tik Kazlauskas nepasikartų". Taip pat kalbėjo apie tolerancijos būtinybę ir gėdą. Merui gėda, jog „Atžalynas" bylinėjasi su verslininku.
Tuo tarpu moksleivius maitinantis verslininkas E. Kazlauskas už pinigus rajono laikraštyje skleidžia samprotavimus apie savo verslą, švietimą ir kultūrą. Jo manymu, labai pasisekė „Šiaurės rytams", kurie „ puldinėdami švietimą žino, kad nuo kultūringų žmonių negaus su plyta į galvą".
Alfreda Gudienė