Tiksliai nesupratau mūsų paties vyriausiojo redaktoriaus A. Brazausko blogo teksto apie Lenkiją ir jos sutraiškymą žanro, bet, manding, tai yra siekis originaliai bei šiek tiek ekscentriškai įsiterpti į Rusijos ir ne Rusijos istorinių ginčų kakofoniją. Iš esmės – pavyko, tačiau reiktų kai ką papildyti.
Atmetusi nacių ir „komuniagų“ pasiūlymus Lenkija, anot A. Brazausko, pasirinko kankinystę, nes sukėlė kaimynams nesaugumo fobijų. Hmm... Man tai kažkaip atrodo, kad Lenkija tarpukariu, su visais savo išvardintais tankais (ar panašiais į tankus mechanizmais), pasižymėjusiais mūšyje mažiau nei kavalerija, metodiškai vaidino didelę jėgą. Tos jėgos realiai prisibijojo nebent Lietuva. Bet net ir ji ilgokai rodė vidurinį pirštą, nežadėjo nurimti be Vilniaus ir pan.
Sovietus slėgė ir baugino negeri atsiminimai apie nesėkmingą karą su Pilsudskio legionais? Nemenkinant pastarųjų vaidmens, reiktų pastebėti, kad Uljanovo gaujai tiesiog nebuvo laiko kariauti visais frontais (iš kur Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių pripažinimas) ir labai, labai norėjosi greičiau baigti su baltagvardiečiais bei ramiai plėšikauti šalies viduje. Antrąjį pasaulinį karą sovietai pasitiko turėdami 24 000 tankų (įskaitant – į juos panašius mechanizmus).
Tik būdamas stipriai kvailu ar neinformuotu Lenkijos galėjo bijoti Reichas, jei paties Reicho jau 1938 m. baidėsi Jungtinė Karalystė, su visu savo laivynu, kolonijiniais resursais ir sąjungininkais prancūzais (sukūrusiais militarinio idiotizmo monumentą – Mažino liniją (pranc. La Ligne Maginot). JK spauda, prieš Chamberlainui Miunchene parduodant Čekiją ir visus saugumo sistemos Europoje likučius, buvo pilna ekspertų perspėjimų, kad aviacija pasenusi, karui nepasiruošta. Skaičiuota, kad pritrūks medienos greitai gaminant karstus bombardavimo aukoms. Užtat entuziastų minia ir sveikino kvailelį premjerą, rodžiusį Adolfo pasirašytą vekselį, kuris negaliojo nuo pat pradžių.
Lenkija vargu ar rinkosi kankinystę. Ji, greičiau, buvo įsikalbėjusi sau mikroimperines ambicijas (ėriukas, kuris prieš veidrodį ilgai sau kartoja, kad yra vilkas, bet priedainis vis tiek skamba: beee...) ir net sudalyvavo (šiek tiek šakališkai) tos pačios Čekijos pyrago dalybose, pasiimdama Tešyno sritį.
Jei jau norima dėl II-ojo pasaulinio pasižudymo apkaltinti ne Hitlerį ir Staliną, o dar ką nors, tai originalus yra Patrickas J. Buchananas, kuris visgi kaltina Chamberlainą. Bet ne dėl Miuncheno, kurį sveikino, o dėl.... karingumo. Mat, anot šio eksperto, britų premjeras veltui suteikė karines garantijas Lenkijai. Tai esą paskatino pastarąją nenusileisti normaliems, anot jo, Hitlerio reikalavimams dėl Danzigo, išprovokavo karą, o vėliau ir pusės Europos stalinizaciją.