Abu sulaikyti vyrai – teisiamųjų suole dėl nusikalstamų veikų sėdėję ne kartą.
Kauno apygardos teisme dar neseniai sukosi trys baudžiamosios bylos, dėl A. Kandroto finansinių machinacijų. Vienoje teismas jį pripažino kaltu, padėjus tvarkyti fiktyvią buhalteriją ir vogti mokesčius.
Kitas iš riaušėmis pasibaigusios nelegalios protesto akcijos lyderis, skandalingai pagarsėjęs A. Lobovas – dukart teistas už automobilių vagystes. Jis savamokslis skiepų priešininkas, vakcinas socialiniuose tinkluose vadina cheminėmis bombomis.
Abu jie rugpjūčio 10 d. ant scenos sakę kalbas aikštėje, kurioje buvo pastatytos kartuvės „Lietuvos išdavikams“.
Astrauskaitė: policija mitingo metu liepė įspėti Lobovą
Prieš mėnesį vykusį protestą, peraugusį į riaušes, prie Seimo surengusi mokytoja A. G. Astrauskaitė naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad apie A. Lobovo pasirodymą mitinge net nenutuokė.
Jos teigimu, apie jį sužinojo tik iš žmonių ir policijos, kuomet renginio metu pasiėmęs garsiakalbį A. Lobovas didino įtampas prie Seimo.
„Nepažįstu absoliučiai, nežinau, kas per žmogus. Man tik per mano mitingą policininkas sakė, kad jis šūkauja prie Seimo, liepė man jį įspėti. Žinoma, aš tai ir padariau – įspėjau, kad nutrauksiu mitingą. Žmonės sakė, kad ten ir buvo Andrius Lobovas“, – teigia A. G. Astrauskaitė.
Tądien ant scenos skiepų priešininkas sakė: „Duokit man valdžią 15 minučių ir aš 90 proc. šito Seimo pasodinsiu iki gyvos galvos“.
Kaip jis atsidūrė ant scenos, protesto organizatorė sako nežinanti: „Ant scenos kalbėjo gerbiami, pripažinti žmonės, o paskui buvo scena duota tautai. <…> Kažkas lyg ir sakė, kad „tegul jis pasisako“. Man atrodo, jis irgi ten kalbėjo“, – sako pedagogė.
Ką kalbėjo Lobovas riaušių metu, galite pamatyti šiame video:
Riaušių metu Hitlerį ant savo rankos išsitatuiravęs bei savo telefoną padabinęs nacistine simbolika A. Lobovas šalia Seimo buvo vienas pagrindinių riaušių kurstytojų. „Man tos kulkos eis kaip saldainiai ir jie nebijo nei vienas dėl to čia stovi“, – tuomet sakė jis.
Neabejoja, kad policija Kandrotą sulaikė be pagrindo
Anot rugpjūčio 10 dienos protesto organizatorės, A. Kandrotas sulaikytas be pagrindo ir tvirtina, kad policija sulaiko „tuos žmones, kurie priešinasi segregacijai“.
„Jie tyčiojasi kaip ir iš manęs išsityčiojo“, – nurodo ji.
Tiek dieną taikiame mitinge prieš valdžios sprendimus, tiek vakare, policijai bandant suvaldyti paaštrėjusią padėtį, Celofanas vykdė transliacijas Knygnešio platformoje ir tai, anot A. G. Astrauskaitės gąsdina valdančiuosius. Remdamiesi šiuo faktu, pareigūnai, jos teigimu, suėmė Celofaną artėjant Lietuvos šeimų sąjūdžio organizuojamo mitingo datai.
„Suiminėja tuos žmones, kurie aktyviai darė tiesiogines transliacijas tiesiai į internetą, galėjo visa Lietuva stebėti įvykius. Manau, kad tai yra valdančiųjų sistemos, liberalų ir konservatorių koalicijos susidorojimas su žmonėmis, su tauta, kuri išreiškė savo įsitikinimus, kitokią nuomonę.
Konstitucija mums leidžia išreikšti savo įsitikinimus, o jie tiesiog riboja žmonių Konstitucines teises. Sulaikomi žmonių aktyvistai, kurie iš tikrųjų neprisidėjo prie jokių riaušių, o tik filmavo, transliavo viską rugpjūčio 10 dienos mitingą nuo pat pradžių iki pat pabaigos“, – paklausta, atsakė ji.
Pedagogė abejoja, kad A. Kandrotas galėjo išprovokuoti riaušes, nors sakydamas kalbą nuo scenos mitingo dalyviams jis ragino juos protestuoti nebijant baudų, kalėjimų, grasinimų.
„Čia parėkauti neužteks. Čia reiks eiti ir eiti. Jie per 30 metų užsiaugino skūrą. <…> Reikia priversti juos mus išgirsti. Ar mes turėsime tiek žmonių, kad policija nebeprivažiuos?“, – klausė jis.
Lietuvos šeimų sąjūdis išsižadėjo Celofano?
Gegužės 15 dieną Lietuvą drebino „Didysis šeimų gynimo maršas“, kurio metu tūkstančiai žmonių iš visos Lietuvos suvažiavo pareikšti, kad jie yra už tradicinę šeimą ir valdančiuosius reikalavo mesti į šalį Stambulo konvenciją ir Partnerystės įstatymą.
Tos dienos mitingą organizavo ne tik Šeimų sąjūdis, bet ir A. Kandrotas.
Iškart po to organizacija išsižadėjo bendradarbiavimo su juo, nes Šeimų sąjūdžiui nebuvo priimtina jo veikla.
„Mūsų keliai išsiskyrė gegužės 15 dieną 23 valandą <….> Nutikimų jokių nebuvo, tik tas, kad Didysis šeimų gynimo maršas buvo asmenų grupės, jame dirbo ir Kandrotas, ir mes dirbome, bet tai buvo vienadienis renginys. Jis pasibaigė ir dauguma žmonių pasuko savo keliais“, – naujienų portalą tv3.lt patikino Lietuvos šeimų sąjūdžio pirmininkas Raimondas Grinevičius.
„Buvo tam tikrų dalykų, kurių aš nenorėčiau viešinti, bet bendradarbiavimas su juo buvo nutrauktas bendru sutarimu“, – R. Grinevičiui paantrino ir jo bendražygis Arvydas Daunys.
Nors jų keliai ir išsiskyrė, kaip tikina, organizacijos atstovai, gegužės 15 dieną, tačiau A. Kandrotas aktyviai dalyvavo ir birželio 15-17 dienomis Šeimų sąjūdžio organizuotame mitinge prie Seimo, kurio leidimo Vilniaus miesto savivaldybė neišdavė.
„Kadangi jis Knygnešio kanalo žurnalistas, jis su savo kompanija dalyvavo kaip ir visi kiti Lietuvos piliečiai. Ir ne tik jis dalyvavo – tuomet vaikščiojo ir Paleckiai. Dešimtys Youtube kanalų atstovų dalyvavo. Birželio 15 dieną jau jo tiesioginis darbas su jo specialybe buvo susijęs“, – teigė R. Grinevičius, pasikartodamas, kad nuo „Didžiojo šeimų gynimo maršo“ neteko toliau bendradarbiauti su A. Kandrotu.
Lobovą prašo suimti mėnesiui, o Kandrotui – namų areštas
Vilniaus miesto apylinkės teismas nuotoliniu būdu išnagrinėjo sostinės apygardos prokuratūros prašymą skirti namų areštą riaušių prie Seimo byloje sulaikytam Antanui Kandrotui-Celofanui.
Šis prašymas buvo patenkintas. A. Kandrotui skirtas 6 mėnesių namų areštas. Jis namuose privalės būti nuo 22 iki 6 val. Taip pat įpareigotas nebendrauti su 41 asmeniu bei nedalyvauti mitinguose prie Seimo, Prezidentūros ir Vyriausybės, naujienų portalui tv3.lt patvirtino Vilniaus miesto apylinkės teismo atstovė Gintarė Vosyliūtė. Antradienį bus sprendžiama dėl prašymo mėnesiui suimti riaušių rpei Seimo byloje sulaikytam Andriui Lobovui.
Prokuratūra prašo jį suimti mėnesiui.
Įtarimai jau pareikšti 42 asmenims
Primename, kad Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai vadovauja ikiteisminiam tyrimui dėl riaušių, neteisėtos informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti, t. y. nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 283 straipsnio 2 dalyje, 167 straipsnio 1 dalyje, 259 straipsnio 1 dalyje.
Tyrimą atlieka Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai. Šiuo metu įtarimai ikiteisminiame tyrime iš viso yra pareikšti 42 asmenims.
Naujienų portalas tv3.lt rašė, kad trečiadienį sostinės policija riaušių prie Seimo byloje sulaikė A. Kandrotą, pravarde Celofanas. Šį ketvirtadienį paskelbta, kad sulaikytas ir Andrius Lobovas, taip pat dar vienas neįvardytas asmuo. Pastarasis ketvirtadienio popietę buvo paleistas.
Tai naujienų portalui tv3.lt patvirtino Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis ir prokuratūros atstovai. Andrius Lobovas sulaikytas Jonavoje.
Į policijos rankas jis pakliuvo dėl tos pačios priežasties kaip ir A. Kandrotas.
Šiuo metu yra atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl rugpjūčio 10 d. mitingo bei vėliau tą pačią dieną vykusių riaušių prie Seimo.
Apie 5 tūkstančiai žmonių rugpjūčio 10 dieną buvo susirinkę prie Seimo protestuodami prieš Vyriausybės ribojimus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms. Pasibaigus sankcionuoto mitingo laikui vakare jis virto į riaušes.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl riaušių organizavimo, įtarimai pateikti apie 30 asmenų, byloje yra 21 nukentėjusysis.