Kaip tv3.lt informavo Lietuvos liberalaus jaunimo pirmininkas Lukas Stravinskas, leidimas išduotas susirinkimui iki 100 žmonių.
Akcijos dalyviai prie Prezidentūros pradėjo rinktis prieš 12 val., mitingui prasidėjus prie Prezidentūros susirinko kelios dešimtys asmenų.
Akcijai prasidėjus buvo perskaityti organizatorių keliami tikslai. Pagrindinis jų – išreikšti palaikymą teisės viršenybei ir demokratijai.
Pasirodė prezidento patarėjas
Akcijoje pasirodė ir prezidento patarėjas Povilas Mačiulis. Jis dėkojo dalyviams už pilietinį aktyvumą, nuomonės reiškimą ne tik socialiniuose tinkluose, bet ir susirinkant gyvai bei išsakant savo mintis.
„Svarbu, kad bet kokie susitikimai nevirstų riaušėmis, nebūtų skatinama neapykanta. Nepaisant to, kad yra daug nuomonių, kartais jos labai radikalios ir skiriasi, turime nekasti griovių vieni tarp kitų, nesvaidyti akmenimis vieni į kitus, kandžiomis replikomis, o turime ieškoti bendrų sutarimų. Tai galima padaryti tik kalbantis, tik bendraujant“, – akcijos metu prie Prezidentūros kalbėjo P. Mačiulis.
Pasak prezidento patarėjo, vienų grupių uždarymas ir juodinimas skatins tik susiskaldymą, o jo, pasak P. Mačiulio, šiuo metu reikia kuo mažiau.
„Žinau, kad jūsų šiandienos susirinkimas yra opozicija tam, kas vyks rytoj prie Katedros. Tikiu, kad atėjote vedimi minties palaikyti Seimo valdančiąją daugumą, Vyriausybę ir parodyti, kad valdžią ne tik kritikuoja, bet ir aktyviai palaiko. Ačiū dar kartą jums už aktyvumą ir kad reiškiate savo pilietinę poziciją“, – sakė P. Mačiulis.
P. Mačiulis po akcijos žurnalistams komentavo, kad po pastarųjų Lietuvoje vykusių mitingų iš tiesų gali susidaryti įspūdis, kad valdžia yra tik kritikuojama.
„Šiandien parodoma, kad valdančioji dauguma ir Vyriausybė turi palaikymą iš žmonių. <...> Dabar bet kuriam susitikimui, renginiui, maršui ar mitingui aktualu, kad būtų kuo mažiau neapykantos, kuo mažiau blogų, neteisėtų dalykų, nes tai yra netoleruotina ir to negali būti“, – sako P. Mačiulis.
Prezidento patarėjas sako neplanuojantis išeiti pasikalbėti su penktadienį planuojamo protesto dalyviais. Pasak jo, mitingo adresatas yra Seimas ir Vyriausybė.
„Bendrai kad ir kurį renginį paimtume, kad ir kurią savivaldybę, žmonės turi turėti teisę į žodžio laisvę ir susirinkimo laisvę. Tai yra pamatinės vertybės, kurias turime saugoti“, – sako P. Mačiulis.
Prezidento patarėjas sako matęs Lietuvos liberalaus jaunimo prašymą prezidentui pradėti reaguoti greičiau.
„Noriu patikinti, kad prezidentas vienas pirmųjų sureagavo į tuos įvykius ir bet kuriuose pasisakymuose labai aiškiai ir nedviprasmiškai išsako, kad tokie veiksmai yra netoleruotini ir neleistini, o riaušių kurstytojai turi būti už tai nubausti“, – sako P. Mačiulis.
Raskevičius: prezidentui pritrūko lyderystės
Akcijoje dalyvavo Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, Seimo narys Matas Maldeikis. T. V. Raskevčius rankose laikė plakatą su užrašu „Žmogaus teisės nesprendžiamos referendumu“.
Akcijos metu T. V. Raskevičius skaitė kalbą. Kalboje partlamentaras pabrėžė, kad pastaruoju metu Lietuvos politinę padangę drebina maršai, protestai ir mitingai, kuriais yra pasinaudojama reitingų gaudymui.
„Pasitelkę pandemines įtampas ir žmogaus teises šie politikai sukūrė nepasitikėjimu, agresyvumu pasižyminčią protestų kultūrą. Tuo metu, kai reikėjo suvaldyti kaistančią situaciją, kai kurie valstybės vadovai pasirinko atmosferą dar labiau įkaitinti. Šiandien esame prie LR Prezidentūros. Prezidentas ir jo patarėjų komanda pasirinko sveikinti nesankcionuoto mitingo dalyvius, kurių vienas buvo sulaikytas, nuolat keitė nuomonę dėl taikomų pandeminių ribojimų, pasitelkė visuomenės nuomonės apklausas“, – kalbėjo T. V. Raskevičius.
Be to, pasak parlamentaro, prezidentui pritrūko lyderystės pasmerkiant smurto protrūkį prie LR Seimo rugpjūtį.
Dėl nesugebėjimo susitarti šiuo metu, pasak T. V. Raskevičiaus, kenčia visuomenės mažumos.
„Prezidentūra kviečia Partnerystės įstatymą aptarti su bažnyčios atstovbais, nors laiko susitikti su tos pačios lyties šeimomis, kujrios pastoviai susiduria su teisinio neapibrėžtumo situacija, darbotvarkėje neatsiranda“, – sako T. V. Raskevičius.
Parlamentaras kvietė prezidentą girdėti ne tik agresyviai nusiteikusius žmones, bet ir taikiai demokratijos ir įstatymo viršenybę ginančius žmones.
Maldeikis: prezidento patarėjas žengė teisingą žingsnį
Parlamentaras M. Maldeikis akcijoje dalyvauti nusprendė perksiatęs, kad renginys bus apie teisės viršenybę.
„Aš ją labai palaikau ir tiesiog negalėjau nesudalyvauti parodant, kad yra ir kita pusė. Žmonės entuziastingi, turi savo nuomonę ir man tai yra labai gražu“, – žurnalistams komentavo M. Maldeikis.
M. Maldeikis teigė prezidento patarėjo sprendimą išeiti pasikalbėti su akcijos dalyviais vertinantis kaip teisingą.
„Jis sakė, kad kalbės su visais ir neatėjimas, ignoravimas būtų blogas politinis signalas. Logiškas Prezidentūros žingsnis“, – sako M. Maldeikis.
Ankstesniuose Šeimų sąjūdžio mitinguose M. Maldeikis buvo išėjęs pasikalbėti su protestuotojais. Rytoj vyksiančiame mitinge parlamentaras dalyvauti neketina.
„Turiu darbą, rytoj į jį einu. Žinau jų poziciją tiesą pasakius, nežinau, kokią poziciją jie patys sunkiau artikuliuoja. Kai įsigilini, supranti, kad jie patys mėtosi nuo vieno kraštutinumo prie kito, nežino, kokia galutinė jų žinutė – vakcinacija, Stambulo konvencija ar kas. Įsivaizduoju apie ką jie kalba, aš įsivaizduoju pasaulį truputį kitaip, aš atstovauju truputį kitokias vertybes“, – sako M. Maldeikis.
Organizatoriai: vertiname tai kaip gražų gestą
Lietuvos liberalaus jaunimo pirmininkas L. Stravinskas sako, kad organizatoriai savivaldybės prašė leidimo 100 dalyvių, tačiau į akciją susirinko kelios dešimtys žmonių.
„Suprantame, kad yra darbo diena ir kad žmonėms sunku atvykti į tokias palaikymo akcijas. Mūsų tikslas nebuvo surinkti kuo daugiau žmonių. Tikslas buvo parodyti, kad yra ir kitaip manančių, kurie nepalaiko rugpjūčio 10 d. įvykių“, – tv3.lt sako L. Stavinskas.
Prezidento patarėjo išėjimas pasikalbėti su akcijos dalyviais buvo neplanuotas. Organizatoriai P. Mačiulio pasirodymą vertina kaip „gražų gestą“.
„Prezidentūros ateiti kalbėtis nekvietėme, tai buvo staigmena mums patiems, Vertinu tai kaip gražų gestą ir norą kalbėtis su visomis pusėmis, norą palaikyti komunikaciją, dialogą ir atstovauti visiems šalies piuliečiams“, – sako L. Stavinskas.
Nepritaria Šeimų sąjūdžio mitingams
Lietuvos liberalus jaunimas pastebi, kad rugpjūčio 10 d. įvykusios riaušės sukrėtė Lietuvą. Dieną vykęs mitingas naudojo įžeidžiančią retoriką, galimybių pasą ir vakcinaciją lygino su holokaustu, mitingo vietoje stovėjo kartuvės, o nuo scenos kalbėjo abejotinos reputacijos žmonės. Vakare mitingas peraugo į riaušes, Seimas buvo apsuptas, parlamentarams buvo neleidžiama palikti pastato, galiausiai kilo riaušės, kurių metu nukentėjo keliolika pareigūnų.
Todėl Lietuvos liberalus jaunimas, nepritardamas tokiai nuomonės reiškimo formai kvietė į palaikymo akciją teisės viršenybei ir demokratijai.
Akcija siekiama:
- Išreiškti nepritarimą rugpjūčio 10-osios nakties įvykiams, kurių metų kilo riaušės ir buvo sužaloti pareigūnai. Lietuvos liberalus jaunimas rugsėjo 10-ąją ragina protestuoti laikantis įstatymų bei vengiant įžeidžios retorikos;
- Lietuvos liberalus jaunimas ragina Prezidentą, kaip valstybės vadovą, griežtai pasmerkti bet kokius smurto protrūkius mitingų metu reaguojant ne vien socialinio tinklo Facebook įrašais;
- Kviečia visuomenę vadovautis teisėtai ir demokratiškai išrinktos valdžios sprendimais, jiems nepritariant protestuoti taikiai, paisant įstatymų;
- Siekiama įrodyti, jog tautos balsas – nėra vienas monolitas ir tai, kad jis ne taip paprastai pasisavintinas, siekiant įgyvendinti savo politinius tikslus.