Apie tai, kaip Lietuvoje įsikurs vokiečių brigada bei kaip keisis privalomojo šaukimo tarnyba, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Buvo įvairių diskusijų apie vokiečių brigadą Lietuvoje. Ar užteks Lietuvai pinigų, kad būtų patenkinti vokiečių socialiniai poreikiai?
Pagrindinė naujiena yra, kad Lietuva ir Vokietija pagaliau pasirašė planą dėl brigados vystymo Lietuvoje, jos įsikūrimo. Tai yra pagrindinis dalykas. Žmonių, kurie nenorėtų tos brigados Lietuvoje, yra ir Vokietijoje, ir Lietuvoje.
Yra, matyt, ir tarp politikų, kuriems tai atrodo nereikšmingas dalykas arba jie nepasitiki Vokietija ir NATO. Tokių dalykų yra.
Bet šiuo atveju konstatuoju – traukinys važiuoja, sutartis pasirašyta, mes kartu su vokiečiais dėliojame detalius planus, kaip ir kokią infrastruktūrą įgyvendinsime. O jie pas save dėlioja, kaip įsigis ir papildomai apginkluos egzistuojančius ir kuriamus brigados darinius.
O dvejonės, kad mes nenorime ar negalime finansuoti tam tikrų vokiečių brigados poreikių – ar taip iš tikrųjų yra? Gal tai pasenusi informacija?
Čia išvis ne informacija. Dar vokiečiams nepriėmus galutinių sprendimų, mes dar prieš metus tikėjomės, kad jis bus priimtas.
Todėl keitėme įstatymus, kūrėme infrastruktūrą, kuri bus reikalinga brigadai Lietuvoje. Pavyzdžiui, treniruotėms ir pratyboms – Rūdninkų karinis poligonas. Jau visi pamiršo, kad jis atsirado ne šiaip sau tuščioje vietoje.
Kam mes skirsime didžiausią prioritetą, kai kalbame apie finansavimą krašto gynybai?
Pirmiausia, jei kalbame apie galimas reformas, tai šauktinių sistemos reforma, kurią pavasario sesijoje reikės patvirtinti Seimui, kad įsigaliotų nuo 2025 m. sausio 1 d.
Tai yra galimybė vykdyti, kad ir visuotinį šaukimą, bet visuotiniam šaukimui reikia pasirengti. Tiesiog palaipsniui skirti resursus, užpirkti papildomą ginkluotę, transportą, amuniciją ir parengti vietas, kur šauktiniai galėtų būti apmokomi ir galėtų atlikti savo tarnybą.
Tai yra kariuomenės plėtra. Bet čia yra reikalingas bendras politinių partijų sutarimas, nes tai nėra vienerių metų projektas.
Kas pasikeis įvedus šauktinių reformą? Dabar bus kelios opcijos – 3, 6 ,9 mėnesių tarnybos?
3 mėnesių tarnyba, planuojama, bus tiems, kurie yra įgiję kariuomenei reikalingos specialybės aukštąjį mokslą ir kurių mums trūksta. Kariuomenei trūksta logistikos, inžinerijos, avionikos specialistų. Jos reikalingos kariuomenei.
Jie, pabaigę mokslus, tarnautų tik 3 mėnesius, įgytų bazinį kursą, susipažintų su kariniais daliniais, su kuriais tektų tarnauti, esant reikalui.
Kalbu apie projektą, kuris dar gali keistis, bet kalbama apie galimybę kai kurioms karinėms specialybėms tarnybą sutrumpinti 3 mėnesiais – iki 6 mėnesių. Kai kurios karinės specialybės nereikalauja 9-ių mėnesių parengimo. Bazinis vis tiek lieka 9 mėnesių trukmės.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.