Nors tvarka įsigaliojusi nuo metų pradžios, po diskusijų su medikais, vaistininkais, pacientais padaryta keletas pakeitimų, kurie įsigalioja nuo liepos 1-osios.
Nustatė ilgesnį terminą
Visų pirma numatytas ilgesnis terminas, kai vaistas skiriamas po pertraukos: „Anksčiau „Pirmas paskyrimas“ po pertraukos buvo laikomas tokiu, kai vaistas išrašomas praėjus šešiems mėnesiams. Dabar jis prailgintas iki 12 mėnesių. Taip padaryta dėl to, kad ne visiems pacientams reikia tiek reguliariai vartoti vaistą, kad užtektų tų šešių mėnesių laikotarpio. Be to, ne visi pacientai yra drausmingi, nors ir vartoja vaistą, neateina laiku jo išsirašyti ir t.t.“
Skirs antrą pigiausią
Anot ministro, jei vaistinė neturės ekonomiškiausio pasirinkimo, būtų galimybė išduoti antrą eilėje esantį pigiausią vaistą. „Tokiu atveju pacientai bus tiek apsaugoti dėl galimo piktnaudžiavimo neparduodant vaisto, tiek realių situacijų, kada nebūdavo reikiamo vaisto ir pacientams reikėdavo laukti arba rinktis brangesnį.“
Stebės tiekimą
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis tvirtino, kad tarnyba įsipareigoja stebėti vaistų tiekimo sutrikimus. „Mūsų tarnyba įsipareigoja stebėti situaciją dėl pigiausių vaistinių preparatų, kurių tiekimas yra sutrikęs. Jei pigiausias preparatas kurį laiką netiekiamas, skelbsime jų sąrašą internetiniame mūsų puslapyje, kad būtų išduodamas antras pigiausias variantas“, – sakė jis.
Paklaustas, kaip dažnai stebimi vaistų tiekimo sutrikimai, tarnybos viršininkas įvardijo, kad dabar yra kokių 20 pozicijų: „Tačiau yra galimybių vaistą užsakyti iš kitos vaistinės. Apie tai, kad vaistas nepasiekiamas tarnyba privalo informuoti, jei fiksuojamas jo stygius visos Lietuvos mastu“, - sakė G. Andrulionis.
Pigumas neapsprendžia veiksmingumo
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas pabrėžė, kad pigesnio vaisto kokybė ir saugumas tikrai nesiskiria.
Jam antrino ir Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos atstovė, šeimos gydytoja Giedrė Baršauskienė: „Kai vaistas paskiriamas pirmą kartą, paprastai nepastebimos kažkokios neigiamos reakcijos. Bent mano praktikoje nepasitaikė tokių atvejų, kad vaistas žmogui visiškai netiko, dažniausiai jis netinka dėl kokios šalutinės medžiagos, o ne veikliosios.“
Ji pabrėžė, kad vaisto veikliosios medžiagos veikimas nuo kainos nepriklauso, tad ragino pasitikėti naująja tvarka.
Nepagrįstos baimės
Anot A. Verygos, šis klausimas apaugęs daug mitų, spekuliacijų, nepagrįstų baimių: „Ši tvarka daugiausia skirta tiems, kurie to vaisto išvis nevartojo, tad nelabai jaus kokį pasikeitimą.“
Jis patikino, kad išsivysčius alerginei reakcijai į vaistą, yra numatytas mechanizmas keisti veikliąją medžiagą, tačiau tokie atvejai, anot jo, galimi labai reti. „Tokiu atveju greičiausiai netinka veiklioji medžiaga, o ne vaistas, tad keisti gamintoją nėra prasmės“, – sakė jis.
Vaisto atsisakymą būtina fiksuoti
Tačiau jei pacientas norės vartoti vaistą, kurį gėrė ir prieš metus, ar paskirtas naujas vaistas jam netiks dėl kitų priežasčių, kitas preparatas kompensuojamas nebus. „Jei žmogus nesutinka pirkti vaisto, kuris kompensuojamas, gali pirkti už visą kainą kokį nori preparatą. Tik būdavo reikalavimas, kad būtų užregistruojamas toks paciento atsisakymas, nes labai lengva spekuliuoti ir sakyti, kad pacientas nesutiko. O gal vaistininkas nieko nepasiūlė ir visiems tik sako, kad nesutiko, o gal sakė, kad nėra tokių vaistų. Todėl dabar ir kalbėjome apie skelbiamą vaistų sąrašą, kad žinotume, kokį vaistą – pirmą ar antrą – paskirti. Taigi kartais sudėtinga sukontroliuoti kai kuriuos spekuliavimus, kai pasakoma, kad nėra pigiausio vaisto, pirkit visą kaina, nors reikėtų pacientui paaiškinti, kokia situacija", – kalbėjo ministras.
Naujoji tvarka galios ne visiems medikamentams, pavyzdžiui, biologiniams, siauro terapinio indekso preparatams (pavyzdžiui, vaistai nuo epilepsijos, po transplantacijos skiriami vaistai).
Buvo priverstas atsitraukti
Dar kovo mėnesį kompensuojamųjų vaistų tvarką užsimojęs pakeisti A. Veryga buvo priverstas atsitraukti kilus pacientų ir medikų pasipiktinimo bangai.
Pacientų organizacijų atstovai ir medikai tvirtino, kad kai kurie pigiausi vaistai neužtikrina kokybiško ir efektyvaus gydymo. Taip pat piktintasi, kad tokiu būdu ribojama galimybė rinktis ir siekiama taupyti pacientų sveikatos sąskaita.
Įvesdamas naują tvarką ministras anksčiau tikino, kad šios naujovės padės pacientams sutaupyti, skatins konkurenciją tarp vaistų gamintojų ir sumažins vaistų kainas.