Daugumai Antrojo pasaulinio karo metu Nacistinės Vokietijos okupuotų šalių iki šiol raudonuoti verčia vienas gėdingas faktas – kolaboravimas su naciais vykdant nusikaltimus, skelbia „The Economist“.
Lenkijoje Antrasis pasaulinis karas dažniausiai yra vaizduojamas kaip vienas nuoseklus herojinis mūšis prieš šalį okupavusias svetimas jėgas – Rusiją bei Vokietiją. Tad kalbos apie Lenkijos visuomenėje gyvuojantį latentinį antisemitizmą, kuris ir skatino dalį lenkų bendradarbiauti su naciais vykdant žydų genocidą, sukelia nemanką sąmyšį.
Rašytojas Janas Tomaszas Grossas tokį sąmyšį sukelia jau ne primą kartą. Lenkijoje gimęs, o šiuo metu Prinstono universitete dėstantis istorikas 2001 metais išleistoje knygoje „Kaimynai“ pasakoja istoriją, kai okupacijos metais vieno Lenkijos kaimo žydai buvo suginti į daržinę ir gyvi sudeginti joje. Nusikaltimą, istoriko teigimu, įvykdė ne Gestapo pajėgos, o patys lenkai. Naujausia knyga, pavadinta „Baimė: antisemitizmas Lenkijoje po Aušvico“ sukėlė tikrą nuomonių audrą.
Knygoje aptariamas Kielcuose įvykdytas pogromas, kai lenkai 1946 metų liepą nužudė daugiau nei 40 žydų. Viename iš knygos skyrių neigiamas populiarus mitas, kad būtent žydai yra atsakingi už komunistinio režimo primetimą lenkų tautai, kuri šio režimo nepakentė iš esmės. Viena iš labiausiai šokiruojančių idėjų skelbia, kad koncentracijos stovyklų pragarą išgyvenę žydai, sugrįžę namo, būdavo nužudomi vietinių lenkų, kurie buvo užgrobę žydų turtą nuosavybę. Teigiama, kad lenkai, kurie Antrojo pasaulinio karo metais nuo nacių slėpė žydus, pokario metais nedrįsdavo pripažinti šio fakto, nes bijojo neigiamos tautiečių reakcijos.
Atsako tokia knyga ilgai laukti neturėjo. Kai kurie istorikai bei nacionalistai iš epagrindų kvestionuoja J. Grosso informacijos šaltinius bei jo tyrimų metodą. Valstybės Istorijos instituto vadovas Januszas Kurtoka pavadino J. Grossą „istorijos vampyru“. Buvęs popiežiaus Jono Pauliaus II asmeninis sekretorius Stanislawas Dziwiszas mano, kad J. Grosso knyga pažadino antisemitizmo demoną. Prokurorai jau svarsto galimybę kreiptis į teismą ir siekti, kad knygoje dėstomi faktai būtų pripažinti šmeižtu.