Seimo Antikorupcijos komisija siekia išsiaiškinti, ar į istorijas dėl neteisėto žemės sklypų įsigijimo ar jų perkėlimo į saugomas teritorijas bei kitas prestižines vietas nėra įsipainioję ir aukščiausieji šalies pareigūnai.
Komisija Specialiųjų tyrimų tarnybai pasiūlė patikrinti, ar teisėtai atkurtos nuosavybės teisės į žemę, mišką ar vandens telkinius visiems nuo 1996 metų rinktiems parlamentarams, premjerams, ministrams bei savivaldybių tarybų nariams.
Pasak Antikorupcijos komisijos pirmininkės Nijolės Steiblienės, kol kas neturima informacijos, ar neteisėtai žemės įsigijo ir aukščiausieji šalies pareigūnai.
"Įtarimai kyla ne mums, o visuomenei, kuri mano, kad jeigu žemės prisigrobė žemiausio rango valstybės tarnautojai, tai, be abejonės, tą patį darė ir politikai. Mes tai siūlome patikrinti ir įsitikinti, kaip iš tiesų yra", - sakė N. Steiblienė.
Komisija pirmadienį taip pat paprašė Vyriausybę įpareigoti apskričių viršininkus sudaryti specialias darbo grupes, kurios įvertintų, ar teisėtai buvo priimtas kiekvienas sprendimas dėl nuosavybės teisių į žemę atkūrimo ar jos perkėlimo.
Pasak N. Steiblienės, tokiose grupėse turėtų dirbti ir žemėtvarkininkai, ir teisėsaugininkai, o kad nekiltų įtarimų dėl nepasitikėjimo "ar kitų nereikalingų kalbų", į darbą būtų galima įtraukti STT bei apskričių apygardų prokurorus.
"Kol mes šito juodo darbo nepadarysime, nieko ir nesužinosime, nes STT - ne ta institucija, kuri iki smulkmenų patikrintų žemės grąžinimo ar persikėlimo bylas", - sakė N. Steiblienė.
Seimui svarstyti antradienį ketinama pateikti parlamentinio Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Aloyzo Sakalo parengtą Seimo nutarimo projektą, kuriuo Antikorupcijos komisijai norima pavesti nustatyti priežastis ir aplinkybes, dėl kurių Seime buvo priimti teisės aktai, sudarę sąlygas valstybės tarnautojams savo ar kitų asmenų interesais pasinaudoti tarnybine padėtimi, atkuriant nuosavybės teises į žemę, mišką ir vandens telkinius.
Antikorupcijos komisija sako vieną "įtariamąjį" jau turinti. Minimas buvęs 1996-2000 metų kadencijos Seimo narys, jau nebeegzistuojančios Demokratų partijos lyderis Saulius Pečeliūnas, pateikęs įstatymų pataisas, kurios, kaip manoma, galėjo sudaryti prielaidas pareigūnų piktnaudžiavimams skirstantis sau žemės sklypus.
"Bet kur tada žiūrėjo visas Seimas, kodėl praleido blogą pataisą? Jis tiek pat kaltas, kiek ir jos pateikėjas", - sakė N. Steiblienė.
Seimas taip pat ketina įpareigoti Valstybės kontrolę atlikti žemės reformai skirtų lėšų panaudojimo auditą, o STT - žemės reformą ir nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinius atkūrimą reglamentuojančių teisės aktų antikorupcinį įvertinimą ir pateikti reikalingų įstatymų ar kitų teisės aktų pataisas.
Atskirai siūloma įvertinti apskričių viršininkų, kurie yra atsakingi už žemės reformos įgyvendinimą, ir Nacionalinės žemės tarnybos veiklą, susijusią su nuosavybės teisių atkūrimu, ir spręsti jų atsakomybės klausimą.
BNS