Siūlęs kyšį savivaldybės tarybos nariams, administracijos darbuotojams, kad jie padėtų išspręsti problemas, teigė kas ketvirtas, atsakęs į anoniminės anketos klausimus, skelbiamus miesto savivaldybės administracijos interneto tinklapyje. Iš visų davusių kyšį tik pusė tikino, kad tai padėjo išspręsti klausimą, dėl kurio kreipėsi.
Alytaus miesto tarybos narys, priklausantis savivaldybės Antikorupcijos komisijai, Gediminas Jegelevičius, kuris pateikė šiuos duomenis „Miesto laikraščiui“, sakė komisiją jau analizavus jos pačios parengtos anketos suvestines, tiesa, dar negalutines. Kai bus apibendrinti visi duomenys, juos ketinama paviešini.
G. Jegelevičius sako tikįs savivaldybės įstaigose esant korupcijos apraiškų, tačiau, kad yra korupcija, galima pasakyti tik tada, kai teisėtvarka nustato atitinkamą faktą, nes ne komisija gaudo nusikaltėlius – ji užsiima kyšininkavimo, kitų neigiamų reiškinių prevencija. Alytiškio įsitikinimu, šis darbas, kad ir kaip kritiškai jis kartais vertinamas, turi poveikį.
„Mes galime teigti žinantys tam tikrų faktų, todėl yra tikimybė, kad administracijos darbuotojai, turintys galimybių veikti tam tikrus sprendimus, to nesiims daryti už neteisėtą atlygį, pradės bijoti dėl savo darbo vietos, galvos, kad gali būti sekami, - galimą prevencinio darbo efektą aiškina G. Jegelevičius. – Mūsų komisija, žinoma, nieko neseks, tačiau tai gali daryti Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), kuriai mes taip pat perduosime anketos duomenis.”
Tarybos narys neatmeta tikimybės, kad būtent antikorupcijos komisijos Vilniaus ir Šiaulių savivaldybėse inicijavo STT veiksmus sekant ir galop sulaikant piktnaudžiavimu įtariamus valdininkus. Beje, STT Kauno valdybos specialistai konsultuoja, moko Alytaus Antikorupcijos komisijos narius.
O tada jau jie eina susitikti su visuomene, į mokyklas. Antai G. Jegelevičius yra vedęs pamokų „Jotvingių“ gimnazijoje. Supažindinęs mokinius su kovos prieš korupciją sistema, pateikęs šiek tiek statistikos, jis sako nustebęs, kai iš mokinių išgirdo, kad Prezidentūra yra korumpuota. „Aš jiems paaiškinau, kad tai iš piršto laužta, žiniasklaidos suformuota nuomonė, nes paprastas pilietis su Prezidentūra neturi santykio“, - „Miesto laikraščiui“ sakė Antikorupcijos komisijos narys ir pateikė pavyzdžių, kaip įrodinėjo mokiniams korupciją esant ne taip „aukštai“, o visiškai šalia.
Paklausti, ar visi mokytojai per pamoką gerai išdėsto dalyką, moksleiviai purtė galvas. „O gal pedagogai tai daro specialiai, kad jus tėvai siųstų pas to mokytojo draugą, kuris mokys jau už pinigus, - pasakoja G. Jegelevičius. – Juk niekas nenustatė, kokios pinigų sumos nelegaliai „vaikšto” papildomam mokymui Lietuvoje”.
Turinčių vairuotojo pažymėjimą tarybos narys klausė, ką moksleiviai daro, kai juos, viršijusius greitį, sustabdo policija? Išgirdęs įprastą atsakymą, kad bando tartis, paaiškino tai ir esant korupcijos apraišką - pagal įstatymą policininkai turi surašyti protokolą, o pažeidėjas - sumokėti baudą.
G. Jegelevičius tikisi, kad pokalbiai, pamokos, kurias veda ir kiti komisijos nariai, padeda vaikams susivokti, kas yra kas.
Matyt, todėl tarp svarbiausių Antikorupcijos komisijos veiklos krypčių yra jaunimo švietimo aktyvinimas.
Kitas veiklos baras, kuriam bus skiriamas ypatingas dėmesys - savivaldybėje vykdomi viešieji pirkimai, nes tai yra landa nesąžiningai pasipinigauti. Pašnekovo įsitikinimu, vien komisijos domėjimasis gali atbaidyti kai kuriuos mėgėjus piktnaudžiauti.
Antikorupcijos komisijos atstovai arba jos deleguoti specialistai ketina dalyvauti visame viešųjų pirkimų procese. „Turime tokias teises, kaip ir susipažinti su visa pirkimų medžiaga“, - pabrėžia G. Jegelevičius, galvojantis, kad, pavyzdžiui, didžiosios statybų kompanijos tariasi dėl konkursų, jų laimėjimų.
Jurgis Mačys