Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupės, tiriančios viešosios įstaigos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) veiklą, nariams trečiadienį kilo daug abejonių dėl šios viešosios įstaigos veiklos skaidrumo.
Parlamentarai ne kartą užsiminė, kad kai kuriais VEKS projektais privalo pasidomėti teisėsaugos pareigūnai. Trečiadienį Antikorupcijos komisijos darbo grupės posėdyje dalyvavo ir prokuratūros, ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovai.
Posėdyje daugiausia kalbėta apie VEKS išlaidas kuriant internetines svetaines, VEKS darbuotojų komandiruotes praėjusiais metais ir islandų dainininkės Bjork koncertą, praėjusią vasarą Vilniuje.
Pirmąjį - svetainių kūrimo - klausimą jau aiškinasi prokurorai, kitus du taip pat ketinama pavesti aiškintis teisėsaugai.
Darbo grupės atstovė konservatorė Aurelija Stancikienė skandalinga vadino posėdyje pateiktą informaciją apie viešosios įstaigos darbuotojų komandiruočių kiekį.
„Iš 46 dirbančių žmonių, šeši dirba puse etato ir dešimt yra administracijos darbuotojų, tai 30 žmonių komandiruotėms paprašyta 600 tūkst. komandiruotėms arba kaip praėjusiais metais 486 tūkst. litų (...) Mano nuomone, valstybėje tai yra skandalinga situacija“, - po posėdžio sakė parlamentarė.
Anot jos, tai aiškintis yra „specialiųjų tarnybų ir Generalinės prokuratūros reikalas“.
VEKS direktorės Elonos Bajorinienės teigimu, 2008 metais 100-ui komandiruočių išleista 300 tūkst. litų. Ji sakė, kad tokiais klausimais reikia kalbėti konkrečiai ir teigė pozityviai vertinanti iniciatyvas tokius klausimus aiškintis.
„Viskas turi būti išsiaiškinta ir visiems aišku, kiek įmanoma“, - žurnalistams kalbėjo VEKS vadovė.
Darbo grupei vadovaujantis konservatorius Jurgis Razma teigė, kad Bjork koncerto surengimo aplinkybes taip pat nutarta pavesti ištirti prokurorams.
„Dėl jo (koncerto - BNS) kyla daug klausimų (...) Susitarėme, kad dėl to siūlysime Antikorupcijos komisijai kreiptis į prokuratūrą“, - žurnalistams po posėdžio sakė J. Razma.
Šios dainininkės koncertui Kultūros ministerija skubos tvarka skyrė 800 tūkst. litų. Bilietai į šį koncertą, kurio sąmata viršijo 2 mln. litų, kainavo nuo 90 litų.
Valstybės kontrolė yra suplanavusi Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio programos, į kurią įeina „Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009“ programa, auditą. Jis turėtų būti atliktas pirmąjį šių metų ketvirtį.
Vilnius - pirmasis iš Rytų Europos ir Baltijos valstybių sostinių, gavusių prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 m. suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.