Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kartu su A. Valioniu diskutavo ir buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius, kuris teigė, kad be Rusijos svarbu matyti ir kitą grėsmę.
Pone Valioni, NATO sekretorius J. Stoltenbergas teigė, kad šį karinė grėsmė yra didžiausia nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Ar sutinkate su tuo?
Sutinku visiškai. Mes į tą grėsmę žiūrėjome, apie ją kalbėjome visą laiką. Turbūt visi prezidentai, visi ministrai pirmininkai tą konstatavo labiau nei europiečiai, bet dabar mes matome, kad grėsmė yra išskirtinė.
Niekas netikėjo ir tikriausiai apsiriko 95 proc., jeigu ne daugiau, visų politologų, komentatorių, kurie kalbėjo, kad Rusija su tokiomis pajėgomis niekad nepuls Ukrainos. Kitaip kalbėjo tik amerikiečių žvalgyba, kuri viską stebėjo nuosekliai.
Dabar mes matome, kad tie du dokumentai, kurie buvo pateikti praėjusių metų gruodžio 17 d., buvo du ultimatumai. Vienas – jei Ukraina nenusiginkluoja ir neatsisako NATO, tai puolame Ukrainą. Antras dokumentas buvo pasiūlymas NATO trauktis už 1997 metų sienos.
Tai yra metai ne tik kada buvo pasirašyta Rusijos ir NATO sutartis, bet kada Lenkija, Vengrija ir Čekija buvo pakviestos į NATO. Grįžtume prie Stalino nubrėžtos sienos išskyrus Vokietijos Demokratinę Respubliką, į kurią jie kol kas nepretenduoja.
Dabar Ukraina lieja kraują už mus ir jie dešimt kartų pagalvos prieš čia ką nors darydami, nes mes kalbame apie miestų gynybą ir matome, jog ten Rusija neturi pajėgų.
Pone Pociau, ar nėra taip, kad pasaulis skaidosi į blokus, kokie buvo per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus?
Dabar žiūrėkite, amerikiečiai jau seniai įvardijo, kad Kinija – nauja išaugusi grėsmė. Jei Rusiją visą laiką laikydavome kaip vieną iš pagrindinių grėsmių, tai dabar paraleliai ir NATO naujoje strateginėje koncepcijoje įvardintos abi valstybės.
Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvių tarnybų departamento ataskaitoje Kinija taip pat įvardinta kaip grėsmė.
Čia diplomatai ir politikai bandys veikti, kad skaldyti galimą Rusijos ir Kinijos sąjungą, jog tą sąjunga būtų neveiksni. Tai rimtas klausimas ir naujas ateities iššūkis. Nežinia, kaip tos dvi šalys ateityje elgsis.
Pone Valioni, ar konfliktas gali plėstis?
Deja, taip. Normalių žmonių, normalių karybos specialistų, normalių politikų visuomenėje to plėtimosi tikimybė būtų labai nedidelė, bet mes jau pamatėme Rusijos ir Ukrainos atvejį, Rusijos beprotybę, todėl neturime manyti, kad galime jos išvengti.
Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.