Dar 2021-siais ji dukart bandė gauti Lietuvos pasą, kad drauge su partneriu Sauliumi Ambrulevičiumi galėtų atstovauti mūsų šaliai olimpinėse žaidynėse.
Po Lietuvos vėliava čiuožiantys sportininkai iškovojo Lietuvai kelialapį į Pekino žaidynes, tačiau ten dalyvauti gali tik tos pačios šalies atstovai. Durys tada užsidarė.
Tačiau S. Ambrulevičiaus ir A. Reed duetas nesustojo – jie raškė apdovanojimus pasaulinėje dailiojo čiuožimo scenoje, o lūžio tašku tapo šių metų pradžioje iškovota istorinė bronza Kaune surengtame Europos čempionate.
„Mūsų tikslas visada buvo čiuožti ir kuo geriau, kuo stipriau pasirodyti. Visada norėjome iškelti Lietuvos vardą kitose šalyse, tarp aukščiausių vietų. Tikėjomės, kad kažkada pavyks. Po Lietuvoje vykusio čempionato viltys padidėjo, dėjome pastangas“, – tv3.lt sakė S. Ambrulevičius.
Po medaliu suspindusio šokio Kaune ištirpo ir pilietybės komisijos, ir prezidento Gitano Nausėdos širdys.
Spalio 22-ąją žalia šviesą kelyje link tapimo mūsų šalies piliete A. Reed degė pilietybės komisija, su kuria amerikietė buvo susitikusi pokalbiui.
Lapkričio 18-ąją čiuožėja kalbėjosi ir su G. Nausėda.
„Iš to pokalbio išėjau su labai pozityviais jausmais, mes tikrai labai gražiai pabendravome. Jis paklausė manęs apie mano planus, apie tai, kaip dažnai lankausi Lietuvoje, apie mano ateitį dailiajame čiuožime. Aš irgi jam turėjau kelis klausimus. Jis pasakė, kad mūsų pastarieji pasiekimai ant ledo, taip pat sėkmingas pilietybės komisijos posėdis pakeitė pirminį požiūrį. Tiesa, jis jokių užuominų man nedavė, todėl negalėjau būti tikra“, – prisiminė A. Reed.
Ir galiausiai atėjo lemtinga diena – lapkričio 21-oji.
A. Reed ir S. Ambrulevičius treniravosi ant ledo, kai juos pasiekė žinia apie pagaliau suteiktą piliteybę.
„Buvo sunku įkvėpti, pradėjau verkti. Tiesiog neturėjau žodžių. Apsikabinome ir verkiau, verkiau... Esu tokia (juokiasi). Tai emocingas momentas. Smagu sužinoti tą oficialiai, kai esi su pačiūžomis ant ledo. Labiau simbolinio momento tam negaliu įsivaizduoti“, – tv3.lt emocingai pasakojo čiuožėja.
Anot Prezidentūros, išimties tvarka suteikti Lietuvos pilietybę ledo šokėjai už ypatingus nuopelnus rekomendavo Tautinis olimpinis komitetas, Čiuožimo federacija, ambasada Kanadoje ir Kanados lietuvių bendruomenės pirmininkė.
Rekomendacijose taip pat pabrėžtas ledo šokėjos dalyvavimas Kanados lietuvių bendruomenės veikloje, ryšys su Lietuva, pažanga mokantis lietuvių kalbos.
Ir nors rezultatas galiausiai pasiektas, 30-metė neslėpė, jog girdėti vieną „ne“ po kito ir nesustoti buvo sudėtinga.
„Jei nuoširdžiai, buvo labai sunku. Atmetimus priimti nėra lengva jokia forma. Mes žinojome, ko norime iš savo karjeros, visada norėjome atstovauti Lietuvai, toliau tą darėme metai iš metų. Olimpinis sezonas artėja, žinome, kad turime tikrai gerus šansus ten patekti vėl... Jei tai nebūtų nutikę dabar, būtų tikrai labai apmaudu. Bandėme vėl, tai buvo labai ilga, sunki kelionė. Esu labai dėkinga prezidentui, kad jis suteikė man šią garbę“, – teigė A. Reed.
Ji pabrėžė, kad ne tik galimybė atstovauti Lietuvai olimpinėse žaidynėse yra svarbu, gavus lietuvišką pasą.
„Tai yra didžiulė atsakomybė – ji bus daug didesnė kaskart užlipus ant ledo. Būdama Lietuvos piliete aš reprezentuoju šią šalį, esu jos dalis. Tai didžiulė garbė, didžiulė atsakomybė, kurią su malonumu priimu“, – sakė čiuožėja.
S. Ambrulevičiaus teigimu, lemtingu lūžiu šioje istorijoje tapo ne tik trečia vieta Europos čempionate, bet ir didžiulis visuomenės palaikymas.
„Tokio didelio palaikymo ir dėmesio net ir nesitikėjome, tai buvo labai didelis postūmis“, – stebėjosi čiuožėjas.
„Visiškai sutinku, – antrino A. Reed. – Manau, kad kaskart, kai varžomės, net ir kai nesivaržome, žmonių palaikymas yra neįtikėtinas. Keliaujame po įvairias šalis, matome vis daugiau Lietuvos vėliavų, vis daugiau žmonių žino mus, Lietuvą, palaikymas yra fantastiškas. Nieko panašaus nebūtų nutikę be žmonių buvimo šalia.“
Neseniai sezoną pradėjusi čiuožėjų pora sieks kelialapio į olimpines žaidynes, kurios 2026-siais vyks Italijoje. 2025-ųjų kovą A. Reed ir S. Ambrulevičius varžysis ir pasaulio čempionate, vyksiančiame Bostone.
„Olimpinės žaidynės – tai toks dalykas, kuris man pačiam dar ilgai virškinsis. Sunku suprasti tai, tuo patikėti. Motyvacija visad bus postūmis pirmyn“, – pabrėžė S. Ambrulevičius.