Po rekordiškai sausringos šių metų žiemos D. Britanijai vasarą gresia neregėta sausra, perspėja ekspertai: išseks upės, išdegs dirbamos žemės laukai, bus uždrausta laistyti sodus ir daržus iš vandentiekio žarnų.
Pasak ekspertų, jei artimiausiu metu Britų salos nesulauks stiprių liūčių, didžioji šalies dalis susidurs su dar nematytu vandens trūkumu. Vasarą įprastinį Anglijos peizažą pakeis ruda spalva, upės išseks, o sausros išsekintų augalų soduose nebus galima palaistyti prie vandentiekio prijungtomis žarnomis: dėl vandens trūkumo tai daryti bus uždrausta, rašo „Dailymail.co.uk“.
Pasak leidinio, tokios sausros poveikis žemės ūkiui, maisto gamybai, turizmui, laukinei gamtai bus milžiniškas. Jungtinės Karalystės aplinkos agentūros atstovų teigimu, šaliai gresianti sausra labiausiai gali paveikti šalies centrinę, rytinę ir pietrytinę dalį. Jau šiuo metu šiuose regionuose tekančių upių vandens lygis priklauso tik nuo požeminių šaltinių, sakoma pranešime.
Pranešama, kad artėjanti krizė brendo jau 18 mėnesių: jau praėjusių metų pradžioje saugyklose sukaupto vandens atsargos buvo žemos, o 2011 metai buvo patys sausringiausi Anglijoje ir Velse per pastaruosius 90 metų. Kai kuriuose šalies regionuose jau pavojingai išseko upės, Aplinkos agentūros darbuotojai buvo priversti gelbėti gilesnėse upių vagų vietose susitelkusias žuvis ir perkelti jas į tas šalies vietas, kur upės dar pakankamai vandeningos.
Pasak Aplinkos agentūros Vandens, žemės ir bioįvairovės skyriaus vadovo Iano Bakerio, per paskutiniuosius 5 mėnesius centrinėje, rytinėje ir pietrytinėje šalies dalyse buvo iškritę itin mažai kritulių, jos dar nėra atsigavusios po itin sausringo praėjusių metų pavasario. Rytų Anglijoje žemės labai išdžiūvusios, nes čia retai lyja. Požeminio vandens lygis labai sumažėjęs, daugumą upių maitina tik požeminiai šaltiniai.
I. Bakerio teigimu, pastarieji 5 mėnesiai Rytų Anglijoje buvo patys sausringiausi nuo pat 1910 metų. Esą net ir tuo atveju, jei artimiausiu metu čia pradėtų stipriai lyti, požeminio vandens lygis vis tiek išliks labai žemas, ir tai atsilieps žemės ūkiui, gamtai ir vandens tiekimui.
Pasak jo, kad situacija nors kiek pasikeistų į geresnę pusę, būtina, kad per artimiausius 2 – 3 mėnesius minėtose šalies dalyse iškristų didesnis nei paprastai kritulių kiekis. „Iki balandžio mes jau žinosime, kokia sunki bus vasara“, – sakė jis.