Anglies dvideginio, pagrindinio klimato atšilimo sukėlėjo, emisijos pasaulyje nerodo jokių mažėjimo ženklų, o šiemet gali pasiekti rekordinį lygį.
Kaip rodo britų mokslininkų atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo ir kitos pasaulinės organizacijos, nepaisant pernai pasaulį apėmusios didelės finansinės krizės, pasauliniai anglies dvideginio emisijos kiekiai iš deginamo iškastinio kuro 2009 metais buvo tik 1,3 proc. mažesni nei rekordiniais 2008 metais. Šis kritimas mažesnis nei prognozuota prieš metus, rašo „ScienceDaily.com“.
Pasaulinė finansų krizė smarkiai paveikė Vakarų ekonomikas, o tai sumažino išmetamo anglies dvideginio kiekius. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje emisija 2009 metais buvo 8,6 proc. mažesnė nei prieš metus. Tokios pat tendencijos pastebimos JAV, Japonijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir daugumoje kitų pramoninių šalių.
Tačiau kylančios ekonomikos šalyse intensyvi ekonominė veikla vyko nepaisant krizės, tad ten išmetamo anglies dvideginio kiekiai išaugo (pavyzdžiui, Kinijoje fiksuotas 8 proc. augimas, Indijoje – 6,2 proc.).
„2009 metais išmetamo anglies dvideginio sumažėjo beveik dvigubai mažiau, nei prognozuota prieš metus. To priežastis – mažiau nei spėta mažėjęs pasaulinis bendrasis vidaus produktas“, – teigė tyrimo vadovas Pierre'as Friedlingsteinas.
Mokslininkai teigia, kad jei ekonomika augs taip, kaip prognozuojama, emisijos iš iškastinio kuro 2010 metais išaugs daugiau kaip 3 proc., pagal augimo mastus priartėdamos prie 2000–2008 metais fiksuoto kilimo.
Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad išmetamo anglies dvideginio kiekiai dėl miškų kirtimo per pastaruosius dešimt metų, lyginant su ankstesniu dešimtmečiu, sumažėjo 25 proc.