• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei turite vieną iš naujesnių „Android“ telefonų, tuomet kiekvieną jūsų veiksmą įrašinėja telefono viduje slapta esanti programinė įranga, rašo portalas „Gizmodo“. Ji gali apeiti net ir interneto šifravimą, kur gali būti „Google“ paieškos įrašai ar net jūsų slaptažodžiai.

REKLAMA
REKLAMA

Dar blogiau yra tai, kad visą šią programinę įrangą įrašė telefonų gamintojai ir operatoriai be jūsų žinios ar sutikimo. 25-erių „Android“ programinės įrangos kūrėjas Trevoras Eckhartas vaizdo klipe, pateiktame po tekstu, parodo, kaip veikia ši programa.

REKLAMA

Kas turi šią problemą?

Šnipinėjančią programinę įrangą sukūrė kompanija „Carrier IQ“. Pasak T. Eckharto šį programa yra įrašyta daugelyje „Android“ išmaniųjų telefonų. Pasak vaikino „Carrier IQ“ programinė įranga taip pat yra įrašyta kai kuriuose „Blackberry“ ir „Nokia“ telefonuose.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek vėliau „Nokia“ kompanija atsiuntė elektroninį laišką portalui „Gizmodo“, kuriame teigiama, kad kompanijos kuriamuose telefonuose šios programinės įrangos nėra. „Apple“ vartotojai gali būti ramūs, kadangi nėra užsimetama apie „iPhone“ telefonus.

Pasak T. Eckharto, nėra svarbu ar telefoną pirkote su sutartimi ar be, programinė įranga vis tiek jame yra. Didžiausia problema yra tame, kad ji pasisavina vien tik anoniminius prisijungimo duomenis, ji pasisavina viską.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip ji veikia?

„Carrier IQ“ programinė įranga yra įrašyta jūsų telefone ir giliai užslėpta. Jūs net nežinote, kad ji ten yra. Jūsų niekas neperspėjo, kad visa tai vyksta. Jūs negalite jos pasirinkti, dar blogiau – jūs negalite jos ir atsisakyti.

REKLAMA

Komercinė šnipinėjimo programa yra kažkur tarp vartotojo ir telefono aplikacijų, tad nesvarbu, kokios saugios ir privačios yra jūsų aplikacijos, programinė įranga vis tiek perima viską, ką jūs darote. Ji renka duomenis apie jūsų buvimo vietą, interneto naršyklės adresus ir slaptažodžius ir net jūsų siunčiamų žinučių turinį.

REKLAMA

Visa tai vyksta net ir naudojant privatų bevielį interneto ryšį, o ne telefono operatoriaus teikiamą 3G ar 4G ryšį. Oficialiame „Carrier IQ“ pranešime visi šie kaltinimai buvo paneigti.

„Mes stebime daug įvairiausių telefono veiklos aspektų, skaičiuojame ir apibendriname juos, tačiau neįrašinėjame mygtukų paspaudimų ir neteikiame sekimo įranginių“, – rašoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau T. Eckharto filmuotoje medžiagoje aiškiai matome, kad tai nėra tiesa: mygtukų paspaudimai pateikia unikalius mygtukų kodu „Carrier IQ“ kompanijai. Nors saugus ir privatus interneto ryšys yra apsaugotas slaptažodžiais, tačiau, kadangi „Carrier IQ“ programinė įranga yra tarp vartojo ir interneto naršyklės, ji perima šiuos slaptažodžius ir perkelia juos į tekstą.

REKLAMA

Sekimo programa gali netgi užfiksuoti jūsų buvimo vietą, net jei jūs aplikacijai neleidžiate to padaryti. Užslaptinta „Carrier IQ“ aplikacija ignoruoja jūsų norus, perima duomenis ir vis tiek sugeba gauti informaciją apie jūsų buvimo vietą.

REKLAMA

Ką daryti, kad to išvengtum?

Gaila, tačiau padaryti galima labai nedaug. Slapta programa veikia nuolat ir telefono meniu nėra jokios galimybės nutraukti jos veikimą. Net ir pačiam T. Echkartui, kuris yra programinės įrangos kūrėjas, nėra lengva ją pašalinti.

Į klausimus, kodėl ši programa nėra pasirenkama ir kodėl yra taip sunku ją pašalinti, turbūt geriausiai galėtų atsakyti „Carrier IQ“ ir ypatingai programą turinčių telefonų gamintojai ir jų operatoriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

T. Eckharto manymu, produktų gamintojai turėtų gerbti žmonių privatumą ir apie šią programą informuoti klientus prieš tai, kai jie įsijungia savo telefonus. Klientai, anot jo, turi turėti galimybę pasirinkti ir atsisakyti bet kokios programinės įrangos vienu mygtuko paspaudimu.

„Šią problemą nedelsiant turi spręsti „Carrier IQ“, telefonų gamintojai ir jų operatoriai“, – sako vaikinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų