Ko tikisi pedagogai ir ar gali streikas tęstis net iki egzaminų sesijos laidoje „Dienos komentaras“ atsakė streiko organizatorius Andrius Navickas.
Jūs žadate dar didesnį streiką, nei prieš pusantro mėnesio. Kodėl?
Šalies vidutinis darbo užmokestis rodo, kad jis auga ir pokytis vyksta. Deja, viešajame sektoriuje tas keitimasis yra labai lėtas. Jei žiūrėtume šią situaciją, galime sakyti, kad taip, augimas yra, mus išgirdo Vyriausybė, bet akivaizdu, jog jei sutiktumėme su šiuo didinimu, tai mokytojo alga ir toliau balansuotu ties vidutiniu darbo užmokesčiu.
Tada pokyčio į tą tikslą, kurį valstybė garantavo, t. y. 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio, nepasiektume. Todėl negalime su tuo sutikti ir principingai laikysimės savo pozicijos, tą, ką pasiūlėme ir lauksime Seimo sprendimo.
Kokią sumą turėtų uždirbti mokytojas už vieną pilną etapą?
Mes manome, kad darbo užmokestis turėtų būti 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokestis. Tai eurais apie 1700 eurų. Dabartiniu metu finansuojamas etatas yra maždaug šalies vidutinio darbo užmokesčio dydžio, tai natūralu, kad nesusikalbame šioje vietoje, todėl išsiskiria pozicijos ir vyksta streikai.
Kaip manote, jei atlyginimai pasiektų jūsų siekiamą vidurkį, ar dingtų mokytojų pervargimo problema?
Tikrai mokytojai ne iš gero gyvenimo sutinka dirbti 1,5 etato, kai už etatą darbo užmokestis siekia apie 1000 eurų. Jie priversti tą daryti, tai nėra gera praktika turėti 30 kontaktinių valandų per savaitę. Tada yra klausimas, ar mums nereikia kokybiško ugdymo proceso.
Manau, kad mokytojai galėtų rinktis ir dauguma mokytojų nenorėtų virškrovio, kurį dabar yra priversti dirbti.
Ar per streiko pertrauką ministras ieškojo papildomų pinigų?
Manau, kad neieškojo. Ir ministro kompetencija turbūt apsiriboja ties Vyriausybės projekto sprendimais, dabartiniu metu suprantame, kad ministras neturi tų pinigų ir ministerija negali jų rasti. Tai yra Seimo kompetencija. Mes prašome ne ministro. Eisime prie Seimo ir suprantame, kad Seimas turi pasakyti savo poziciją ir tartis su Vyriausybe, kad jį tų pinigų rastų, kurių tikrai yra ir pačioje švietimo sistemoje.
Kas bus, jei politikų įtikinti neįvyks?
Galimi du scenarijai. Vienas – kad Seimo nariai mus išgirs. Kitas scenarijus yra toks, kad Seimo nariai neatsižvelgs, tada mes į derybas negrįžtumėme, galvotume įvairias protesto formas, streikai galbūt tęstųsi iki liepos mėnesio. Yra svarstymų ir egzaminų metu kažką daryti. Dabar koncentruojamės į Seimo sprendimus ir tikimės teigiamo sprendimo.
Ar prasminga trukdyti vaikams mokytis?
Manau, kad neteisinga dabartiniu metu vaikų atžvilgiu, kai trūksta mokytojų, yra per didelės klasės, netinkamai finansuojami būreliai, kita veikla. Dabartiniu metu vaikai nukenčia daugiau, nei per tris dienas streiko.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.