A. Kubilius, kuris dar šiais metais gali tapti pirmuoju ES gynybos komisaru, teigia, kad blokas turėtų būti pasirengęs galimam Rusijos puolimui per kelerius metus.
ES karinis saugumas
Lietuvos europarlamentaras pažymi, kad Europos Sąjunga (ES) vis dar neturi tam tikrų kriterijų, susijusių su kariniu saugumu, kurie leistų laikyti sandėliuose tam tikrą kiekį artilerijos sviedinių ir kitų medžiagų.
Šį planą A. Kubilius lygina su panašiais susitarimais dėl gamtinių dujų, pagal kuriuos šalys privalo saugoti atsargas ir dalytis jomis su kaimyninėmis šalimis, kai to reikia.
„Tai suteikia papldomą vertę valstybių narių saugumui, o kartu sukuriama nuolatinė gamybos paklausą, kuri yra didžiausia gynybos pramonės problema. Pramonei trūksta stabilių ilgalaikių gamybos užsakymų“, – leidiniui dėstė jis.
Įspėja – nėra laiko gaišti
Pažymėtina, kad ES bandė padidinti ginklų gamybą po to, kai Ukraina, siekdama atremti Rusijos puolimą, buvo priversta taupyti sviedinius ir raketas.
A. Kubilius taip pat pabrėžia, kad nereikia dubliuoti NATO vaidmens saugumo srityje, ir paragino visas Europos šalis susivienyti. Jo teigimu,, nėra laiko delsti, atsižvelgiant į Vokietijos prognozes, kad Rusija iki 2029 m. gali būti pasirengusi užpulti kurią nors ES narę.
Pistorius: iki 2029 m. turime būti pasirengę karui
Dėl Rusijos keliamos grėsmės Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius nori stiprinti Bundesvero operacinius pajėgumus.
„Iki 2029 m. turime būti gerai pasirengę karui, – pareiškė jis birželio mėnesį per vyriausybės valandą Bundestage. – Turime vykdyti atgrasymą, kad užkirstume kelią blogiausiam“.
Svarbiausi dalykai, anot politiko, yra finansai, ginkluotė ir personalas. „Kilus rimtam atvejui, mums reikės jaunų moterų ir vyrų, galinčių ginti šią šalį“, – pabrėžė B. Pistorius. Todėl jis manąs, jog reikalinga „nauja karinės tarnybos forma, kuri negali būti visiškai laisva nuo pareigos“.