Tėvynės sąjungos pirmininkas, Seimo pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius keletą dienų buvo išvykęs į Turkiją, kur lankėsi su Lietuvos parlamentarų delegacija, tačiau nuo Lietuvos reikalų neatitrūko. Interviu "Balsas.lt" A. Kubilius teigė, kad jei socialdemokratai Vilniaus mieste sudarytų valdančiąją koaliciją su liberalais demokratais, Tėvynės sąjungoj kiltų diskusija, ar toliau galima remti socialdemokratų dominuojamą vyriausybę.
- Kaip vertinate partijų derybas dėl mero posto Vilniaus mieste?
- Visos emocijos, mano manymu, yra susijusios su tam tikrom problemom, kurios atsiskleidė socialdemokratų partijoj, ir būtų gerai, kad tos problemos pačių socialdemokratų pastangom būtų išspręstos. Tuomet mažiau aistrų būtų visuose pokalbiuose ir derybose.
- Esate sakęs, kad jeigu socialdemokratai sukurs koaliciją su liberaldemokratais, konservatoriai nutrauks savo paramą Vyriausybei. Ar vis dar laikotės šio savo žodžio?
- Aš konstatavau realybės faktą, kurį galima nesunkiai prognozuoti: jeigu socialdemokratai darytų tokią klaidą ir eitų į koaliciją su Paksu, tai mūsų partijoj tikrai kiltų diskusija, ar galim remti socialdemokratų vyriausybę, nes socialdemokratai tokiu savo veiksmu atskleistų, kad jiems europinės vertybės yra nesvarbios.
- Ar tai reiškia, kad švelninat savo poziciją? Nes jei "kiltų diskusija" dar nereiškia nei „taip“, nei „ne“. O jūs pats kokios nuomonės laikotės?
- Aš ir anksčiau taip pat sakiau ir, pirmas dalykas, nešvelninu savo pozicijos. Lygiai tą patį sakiau prieš savaitę, ir dar kartą pakartosiu - partijoj kiltų labai daug abejonių ar galima remti Gedimino Kirkilo vyriausybę. O koks būtų sprendimas? Šiandien to negalėčiau prognozuoti - faktas yra tas, kad po tokio socialdemokratų veiksmo santykiai su Vyriausybe nepasidarytų geresni.
- Bet viename kitame rajone socialdemokratai eina į koalicijas su liberaldemokratais?
- Iš tikrųjų, taip yra, ir mes turime savo taisykles. Tokių koalicijų sudarymą su liberaldemokratais arba Darbo partija turi palaiminti partijos prezidiumas. Lygiai taip pat buvo ir praeitoje kadencijoje, kai mūsų skyriai dirbo su liberaldemokratų skyriais. Mes darom skirtumą tarp partijos eilinių narių ir partijos vadovybės, ir ypač Vilniaus mieste.
- Ar vis tik įmanoma mieste sudaryti koaliciją be liberaldemokratų ir liberalcentristų?
- Tai ir yra toks variantas, kurį siūlėme nuo pat pradžių. Ir jei socialdemokratai nustotų klaidžioti ir blaškytis, tokią koaliciją būtų galima sudaryti. Į ją įeitų keturios partijos, jeigu, be abejo, pavyktų prikalbinti Lenkų rinkimų akciją. Bet mes manome, kad tai būtų įmanoma padaryti, jeigu, dar kartą kartoju, socialdemokratai nebesiblaškytų ir tartųsi kaip suformuoti kiek galima stipresnę "Švaros koaliciją". Šiandien visa tokios koalicijos problematika atsiremia į socialdemokratų ne visai patikimą elgesį.
- Peršokime prie bendresnių reikalų. Prezidentas lyg ir siūlo Povilą Malakauską į Valstybės saugumo departamento vadovo postą. Ar jau buvo tartasi dėl to su Seimo Tėvynės sąjungos frakcija?
- Su manim asmeniškai niekas nesitarė, nei prezidentas, nei jo atstovai. Negaliu iš anksto vertinti kandidatų, kol jie nėra oficialiai paskelbti. Iš tikrųjų apie Povilo Malakausko kandidatūrą yra kalbėjęs premjeras, ir aš turiu vieną retorinį klausimą - kodėl reikėjo taip ilgai tą kandidatūrą svarstyti ir nepateikti jos Seimui, jei kalbant apie tą pačią kandidatūrą aš girdėjau premjerą kalbant gruodžio pabaigoje.
- O kokie įspūdžiai iš Ankaros, iš Turkijos, kur lankėtės su Seimo delegacija?
- Na, Turkija yra įdomi šalis, pretenduojanti tapti Europos Sąjungos nare, susidurianti su kai kuriom problemom, kurias kelionės metu pavyko su Turkijos politikais gana nuodugniai aptarti. Turkijos politikams yra du labai jautrūs klausimai - armėnų genocidas ir Kipro klausimas. Išklausę jų argumentus, turėjom pastebėti, kad Turkijos politikų laikysena ne visuomet yra tinkama, arba - ne visuomet tokia, kuri leistų kitiems ją tinkamai suprasti. Turėjom progos prisiminti dalykų iš savo patirties ir ja pasidalinti. Atrodo, kad ši patirtis turkams buvo įdomi ir naudinga.
- Bet ar turkai patys linkę nepripažinti akivaizdžių faktų, ar jie nesugeba, net ir pripažindami tuos faktus, atitinkamai pateikti tai pasauliui?
- Jūs teisingai suformulavote. Aš jiems ir sakiau, kad turkų didžiausia politinė klaida yra ta, kad jie nesugeba parodyti, kad jie pripažįsta akivaizdžius faktus. Kipro atveju, mano įsitikinimu, jie nesugeba pripažinti paprasto fakto, kad Kipras jau yra Europos Sąjungos sudėtinė dalis. O armėnų klausimu, man atrodo, Turkija yra pasirinkusi netinkamą laikyseną, labai kategoriškai bandydami paneigti genocido faktą. Susidaro vaizdas, kad jie kartu bando paneigti ir armėnų tautos tragedijos faktą. Genocidas gali būti svarstomas ir tarptautinės teisės požiūriu, bet esminis faktas yra tas, ką teko iškentėti armėnų bendruomenei Pirmo pasaulinio karo metais. Po diskusijų su Turkijos politikais mums pavyko atkreipti dėmesį į tai, kaip jų laikyseną, bandant juridine kalba paneigti genocidą, galima interpretuoti kaip laikyseną, kuria ignoruojamas pats armėnų tautos tragedijos faktas.
Kalbėjosi Saulius Spurga