„Jeigu mes kalbame apie vieną dieną ar vienerius metus, tai aš nematau, kad kažkas įvyks. Žiūrint į retoriką rinkiminės kampanijos metu, aš nemanau, kad yra būtinybė prezidentui pristatyti naujas prekybos sutartis. Nebent kai kurias dvišales sutartis“, – Lietuvos žurnalistams tvirtino „Heritage Foundation“ vyresnysis užsienio prekybos ekspertas Davidas Kreutzeris.
Jo nuomone, D. Trumpas pastaruoju metu koncentruojasi į dvišalių prekybos sutarčių kūrimą, tačiau jos bus siauros ir pritaikytos vienam sektoriui arba konkrečiai bendrovei.
Tuo metu centro vyresnysis prekybos politikos analitikas Bryanas Riley kalbėjo, kad ES, norėdama suvokti JAV prekybos politikos kryptis ateityje, turėtų žvelgti į šiuo metu vykstančias JAV, Kanados ir Meksikos derybas dėl trišalės Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutarties (NAFTA) sąlygų pakeitimo.
„Aš atidžiai sekčiau NAFTA derybas ir žiūrėčiau, kokie dalykai galėtų potencialiai būti problematiški iš Europos perspektyvos ar sutampantys su tuo, kaip Europa norėtų matyti prekybos sutartis artimiausioje ateityje. Kai kurias žymes, kurias mes pristatome derybose nebūtinai yra susijusios su NAFTA. Manau, kad taip daroma, siekiant tai paversti pamatu ateities prekybos sutartims“, – tvirtino B. Riley.
JAV ir ES laisvosios prekybos sutartį derino nuo 2013 metų, tačiau šių metų pradžioje Jungtinių Valstijų prezidentu tapęs D. Trumpas iš esmės įšaldė Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutarties derybas.
TTIP strigo ir anksčiau dėl įvairaus pasipriešinimo tiek Europoje, tiek JAV. Nuogąstaujama, kad TTIP turės neigiamos įtakos europinėms sveikatos ir aplinkosaugos normoms.
D. Trumpas per rinkiminę kampaniją stipriai pasisakė už protekcionizmą, todėl po pergalės nusprendė, jog JAV paliks Ramiojo vandenyno partnerystės (TPP) sutartį ir privalės persiderėti NAFTA sąlygas, kad jos geriau atitiktų JAV interesus.