Gydytojo kardiologo, Kauno klinikų Kulautuvos reabilitacinės ligoninės vadovo Raimondo Kubiliaus aiškinimu, tam, kad gydytojai būtų įtaigesni bendraudami su pacientais, yra išskyrę tokį terminą kaip kraujagyslių amžius.
„Yra biologinis ir kraujagyslių amžius. Tai paaiškinama tuo, kad jei pacientas turi ŠKL rizikos veiksnius, pavyzdžiui, aktyviai rūko, turi padidintą kraujospūdį, padidėjusį cholesterolio kiekį, tai jau daro žalą kraujagyslėms ir, galima sakyti, kad biologinis žmogaus amžius 40 metų, bet jo kraujagyslių amžius gali būti tarp 50–60 metų“, – kalbėjo jis „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“.
27-erių jaunuolio kraujagyslės – kaip 60-mečio
Čia pat profesorius papasakojo istoriją iš savo praktikos. Paradoksalu, bet su miokardo infarktu pas medikus patekęs jaunuolis stebėjosi, kaip būnant tokiam jaunam galėjo ištikti tokia bėda.
„Pamenu, pas mus pateko 27 metų pacientas dėl ūminio miokardo infarkto. Gal tai nėra tokia dažna situacija, bet įžengus į 40-metį per savaitę turime tokį vieną tokį infarktą intensyviosios terapijos skyriuje. Ir pamenu, ateina mama pas mus ir klausia, kuo susirgo jos sūnus, sakome, kad patyrė ūminį miokardo infarktą.
Ji sako, bet jam tik 27 metai. Taip, ūminis miokardo infarktas yra vyresnio amžiaus žmonių liga. Bet, sakome, jo biologinis amžius 27, tačiau jis turi padidintą cholesterolį, antsvorį, rūko ir jo kraujagyslių ar tos kraujagyslės amžius yra kaip 60-mečio. Tad biologinis amžius eina savo ruožtu, o kraujagyslės, jei yra nekoreguotų rizikos veiksnių, amžėja sparčiau“, – pabrėžė gydytojas.
Nuo šių ligų miršta daugiausia lietuvių: saugotis ragina visus:
Ar galima išmatuoti kraujagyslių amžių?
Paklaustas, ar kaip nors būtų galima išmatuoti kraujagyslių amžių, kardiologas patikino, kad tai padaryti įmanoma.
„Jei nueiname pas šeimos gydytoją, žinome, kad jis įvertina pagrindinius parametrus – cholesterolį, kraujospūdį, rūkymą, ir nustato, kokia yra rizika per artimiausius 10 metų susirgti ŠKL ar net numirti nuo jos.
„Galima pasakyti, kad ir kaip sveikai begyventume, kraujagyslės amžius biologinį gali pajauninti vos 2 metais, o jei nieko nedarytume ir leistume būti nekoreguotiems rizikos veiksniams, mūsų kraujagyslės reikšmingai pasentų net 20-čia metų. Bet pajauninti jas kol kas įrankio neturime.“
Yra ir atvirkštinės skaičiuoklės įvertinant tuos pačius rizikos veiksnius ir galima įvertinti, koks yra kraujagyslių amžius. Kadangi yra sukaupta labai daug tyrimų, mokslininkai pagal esančius dažniausius rizikos veiksnius yra sumodeliavę, koks galėtų būti kraujagyslių amžius“, – komentavo R. Kubilius.
Vis tik gydytojas kartu nuvylė – kaip sveikai begyventume, pridėtų sveiko gyvenimo metų daug nepridėsime. Tačiau nevaldydami rizikos veiksnių kraujagysles gerokai pasendinsime:
„Galima pasakyti, kad ir kaip sveikai begyventume, kraujagyslės amžius biologinį gali pajauninti vos 2 metais, o jei nieko nedarytume ir leistume būti nekoreguotiems rizikos veiksniams, mūsų kraujagyslės reikšmingai pasentų net 20-čia metų. Bet pajauninti jas kol kas įrankio neturime.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Rek0mendacija:
,,Kviečiame pasirašyti už Z.Vaišvilą ir N.Černiauskienę Europos parlamento rinkimuose''.