Viena iš pagrindinių veiklų, kurių Europos Sąjungos (ES) šalyse imasi nusikalstamos grupuotės, yra narkotikų platinimas. 2013 metų pradžioje paskelbtame bendrame Europos Komisijos ir Europolo raporte apie ES šalių narkotikų rinką teigiama, kad Lietuvos nusikalstamos grupuotės yra vienos didžiausių metamfetamino gamintojų Baltijos šalyse, o šiuo kvaišalu jos aprūpina Skandinavijos, Jungtinės Karalystės rinką.
Gausėja sintetinių narkotikų
Teisėsaugos pareigūnų duomenimis, Lietuvoje nuolat veikia 15–18 organizuotų nusikalstamų grupuočių, kurių pagrindinė veikla – narkotikų įgijimas, gabenimas ir realizavimas. Vien į nelegalią prekybą narkotikais įsitraukę daugiau kaip 10 000 Lietuvos piliečių. Nusikaltimų suvestinėse nuolat pranešama apie sulaikytus narkotikų prekeivius ar kontrabandininkus ir vis dažniau pažymima, kad sulaikytas ir konfiskuotas rekordinis marihuanos, kokaino ar kurio nors kito narkotiko kiekis. Tai reiškia, kad narkotikų prekyba ir kontrabanda nuolat didėja.
Lietuvos nusikaltėliai pastaruoju metu ypač aktyviai platina amfetamino, metamfetamino ir ekstazio tipo kvaišalus. Mūsų nusikalstamų grupuočių vaidmuo svarbus gabenant sintetinius narkotikus ne tik į Skandinavijos valstybes, Jungtinę Karalystę ir platinant kvaišalus Pabaltijo šalyse, bet ir tiekiant šiuos narkotikus į Rusiją. Europolo duomenimis, Lietuvos nusikalstamų grupuočių įtaka narkotikų versle stiprėja ir Ispanijoje.
Pasiūla Europos stimuliatorių rinkoje darosi vis įvairesnė. Vartotojai gali rinktis įvairiausių rūšių miltelius ir tabletes. Nors kokainas, ekstazis ir amfetaminai vis dar išlieka pagrindiniai stimuliatoriai rinkoje, jiems jau tenka konkuruoti su gausėjančia sintetinių narkotikų pasiūla. Yra ženklų, kad į rinką toliau skverbiasi metamfetaminas. Pastaraisiais metais EMCDDA metinėse ataskaitose nurodoma, kad metamfetamino įsigyti darosi vis lengviau, o konfiskavimo duomenys rodo, kad metamfetamino gamyba didėja. Europoje neteisėta metamfetamino gamyba sutelkta Čekijoje. Čia vyrauja daugiausia nedidelės virtuvinės laboratorijos, kurių per metus uždaroma virš trijų šimtų. Šis narkotikas taip pat gaminamas Slovakijoje, Vokietijoje, Lietuvoje, Nyderlanduose
ir Lenkijoje. Anot tyrimo, Lietuvoje ir Lenkijoje naudojamos didelių pajėgumų apimties šių narkotikų gamybos laboratorijos. Raporte taip pat teigiama, kad nusikaltėliai iš Lietuvos užsiima metamfetamino kontrabanda, gabendami šį narkotiką keltų linijomis.
Konspiracija nepadėjo
Lietuvos policija gan dažnai praneša ne tik apie narkotikų prekybininkų, bet ir gamintojų sulaikymą. Štai prieš pora savaičių Kauno policijos pareigūnai sulaikė itin kruopščiai užsislaptinusius amfetamino gamintojus.
Vieną naktį buvo sulaikyti, iš psichotropinių medžiagų laboratorijos išvažiavę kauniečiai N. Š. (38 m.) neteistas, K. L. (37 m.) teistas du kartus Vokietijoje ir Austrijoje, D. Š (37 m.) neteistas bei Raudondvario gyventojas D. A. (31 m.) neteistas. Kauno apylinkės teismas įtariamuosius N. Š., K. L. ir D. Š. suėmė 3 mėn., o D. A. – leido suimti 2 mėnesių terminui. Žurnalistai, aišku, tuoj pat išsiaiškino, kad pagrindinis sulaikytosios ketveriukės veikėjas – tai ne kas kitas , o buvusio parlamentaro bei Kauno mero Vytauto Šustausko sūnus Nerijus Šustauskas. Sulaikymo metu jo kišenėje buvo rasti 26 000 eurų (89 772,8 Lt). Pats politikas sakė, kad su sūnumi jis beveik nebendrauja ir ką šis veikia nežino.
Tuoj po sulaikymo pareigūnai atliko dar 20 kratų įvairiose patalpose, susijusiose su organizuotos grupės vykdyta veikla. Jų metu buvo rasta virš dviejų kilogramų ką tik pagaminto amfetamino, visa įranga reikalinga amfetamino gamybai (presai, vakuuminio įpakavimo aparatas ir kt.) bei nemažas kiekis cheminių medžiagų, skirtų narkotinių medžiagų gamybai.
Taip buvo užkirstas kelias tolesnei organizuotos grupės veikai, kuri iš turimų žaliavų būtų galėjusi pagaminti apie 190 kilogramų amfetamino. Jį pardavus juodojoje rinkoje vyrai būtų turėję apie 7 mln. litų pajamų.
Šia grupuote policijos pareigūnai susidomėjo gavę žvalgybinių duomenų, kad grupė asmenų rengiasi gaminti ir platinti narkotikus. Nors grupuotė laikėsi labai griežtų konspiracijos sąlygų, nesinaudojo mobiliojo ryšio telefonais, tačiau pareigūnų akiratyje buvo visi jos nariai. Buvo žinoma, kur laikomos medžiagos narkotikų gamybai ir kur yra pati laboratorija. Matyt, irgi dėl konspiracijos, įranga ir cheminės medžiagas, skirtos narkotikų gamybai, buvo saugomos skirtingose vietose. Kauniečiai buvo įsigiję šiuolaikinę mobilią narkotikų gamybos laboratoriją. Ją labai lengva perkelti iš vienos vietos į kitą. Pasak ekspertų, kauniečių turėta technologija leido iš vieno litro žaliavos, pridėjus tam tikrų priedų, pagaminti beveik kilogramą amfetamino.
Nusikaltėliai sulaikyti vos spėję pagaminti kiek daugiau nei 2 kilogramus kvaišalų. Tą kartą mobili laboratorija buvo nuošalioje negyvenamoje sodyboje Kėdainių rajone.
Amato nekeičia
Tomis pačiomis dienomis apie tai, kad likvidavo metamfetamino gaminimo fabrikėlį pranešė ir Klaipėdos policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai (ONTB). Čia per policijos operaciją paimti beveik 3 kilogramai kvaišalų.
Ilgalaikį ir sudėtingą tyrimą uostamiesčio pareigūnai atliko bendradarbiaudami su Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padaliniais.Teisėsaugininkai įtaria, kad metamfetamino gaminimo procesą ir nusikalstamą grupuotę organizavo Norvegijoje už narkotinių medžiagų kontrabandą jau teistas klaipėdietis Artūras Dereškevičius (43 m.). Jis ir buvo areštuotas pirmas, kai prie vienos Klaipėdos rajone esančios kavinės perdavė bendrininkui apie pusę kilogramo metamfetamino.
Daugiau nei pusantrų metų buvo stebimi ir kiti šios grupuotės nariai. Psichotropinės medžiagos gaminimo įrangą „sumeistravo“ A. Dereškevičiaus geras pažįstamas Kęstutis B. (45 m.) iš Budrikų kaimo. Jo garaže, teisėsaugininkai aptiko metamfetamino gaminimo įrangą, chemines medžiagas bei dar apie 1,5 kilogramo psichotropinės medžiagos.
Dar buvo sulaikytas ir Nikolajus N. (54 m.). Šis vyras užkibo ant teisėsaugininkų kabliuko ir pirkėju apsimetusiam pareigūnui per kelis kartus pardavė apie 600 gramų kvaišalų.
Kratos metu daugiabučio rūsyje teisėsaugininkai aptiko dar apie 200 gramų metamfetamino. Beje, kitoje baudžiamojoje byloje sulaikytasis jau yra kaltinamas platinęs psichotropines medžiagas labai dideliais kiekiais – 2011 metų rugsėjį kratos metu taip pat daugiabučio rūsyje policijos pareigūnai aptiko daugiau nei 2 kg metamfetamino ir kitos psichoaktyvios medžiagos mišinio.
Plačiau apie narkotikų žalą galite pasiskaityti knygoje „Mirties pardavėjai“
Tik faktai
Amfetaminas ir metamfetaminas
Daugelyje Europos šalių amfetaminai (tai bendras pavadinimas, apimantis ir amfetaminą, ir metamfetaminą) yra antra (po kanapių) iš dažniausiai vartojamų neteisėtų narkotinių medžiagų. Amfetaminas ir metamfetaminas yra centrinės nervų sistemos stimuliantai.
Vidutinė mažmeninė amfetamino kaina svyruoja nuo 10 iki 22 EUR už gramą. Narkotikų vartojimo paplitimo įverčiai rodo, kad amfetaminų yra bandę maždaug 13 mln. europiečių, o maždaug 2 mln. vartojo šį narkotiką per pastaruosius metus. Amfetaminus, kaip pagrindinį vartojamą narkotiką, nurodo nedidelė dalis gydytis pradedančių asmenų – maždaug 6 proc. (23 000 pacientų) 2010 m. įregistruotų narkotikus vartojančių pacientų.
Amfetaminų vartojimas siejamas su įvairiu ūmiu kenksmingu poveikiu, įskaitant jaudinimąsi, galvos skausmą, drebulį, pykinimą, pilvo dieglius, prakaitavimą, galvos svaigulį ir apetito sumažėjimą. Esant širdies ir kraujagyslių sistemos patologijai, amfetaminų vartojimas gali sukelti sunkius ir net mirtinus padarinius (miokardo išemiją ir infarktą). Be to, vartojant šiuos narkotikus ilgą laiką, nustatyta žala smegenims ir nervų sistemai, psichozė, įvairių asmenybės ir nuotaikos sutrikimų.
Esama patikimų įrodymų, kad nuolat intensyviai vartojant amfetaminus, atsiranda priklausomybės nuo šio narkotiko sindromas. Su tuo susijusiems nutraukimo simptomams priskiriamas potraukis ir depresija, taip pat padidėjusi savižudybės rizika.
Amfetaminus švirkščiantis, padidėja pavojus užsikrėsti infekcinėmis ligomis (ŽIV ir hepatitu), o dėl tarp amfetamino vartotojų labai paplitusio seksualiai pavojingo elgesio kyla didesnis pavojus užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis. Be to, neigiamą įtaką sveikatai gali turėti maisto ir miego trūkumas. Amfetaminus vartojančių motinų kūdikiai sveria mažiau, gimsta anksčiau, vaisius dažniau serga.
Šaltinis: „Mirties pardavėjai“