Į pasaulio žiniasklaidą vis dažniau prasiskverbia pranešimai, kad milijardais štampuojamą dolerį labai greitai gali pakeisti nauja regioninė Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), Kanados ir Meksikos valiuta - ameras.
Vieniems tai - dezinformacija, kitiems - didžiausios amžiaus aferos atskleidimas. Kad ir kaip ten būtų, aišku viena - dūmų be ugnies nebūna.
Vietiniai analitikai jau seniai kliedi idėja steigti trijų Šiaurės Amerikos kontinento valstybių sąjungą. Tai realu: JAV - ir taip pasaulio bamba, Kanada - neaprėpiami gamtiniai ištekliai, o Meksika - pigi darbo jėga. Taip kad yra visi būtini komponentai sukurti naują supervalstybę. Jau ir pavadinimas jai sugalvotas - Šiaurės Amerikos Sąjunga (NAU), kuri būtų panaši į Europos Sąjungą. Pasiruošimas tam, žinoma visiškai slaptai, neva vyksta itin sparčiais tempais.
„Ilgalaikė“ perspektyva
„Nevalingas“ informacijos apie tai nutekėjimas buvo per pokalbį su buvusiu Meksikos lyderiu Vicente Fotu Quesada per garsųjį Larry Kingo šou praėjusių metų spalį. Baigiantis šou meksikietis, matyt, per daug atsipalaidavo ir paklaustas, kaip vertina Amerikos suvienijimą įvedant vieningą valiutą, atsakė: „Tai ilgalaikė... perspektyva. Procesas vyksta. Pirmasis žingsnis bus sutartis dėl prekybos, o vėliau galima bus kalbėti ir apie naują viziją“.
Šiuos žodžius ištarė būtent tas žmogus, kuris kartu su prezidentu George‘u Bushu (JAV) ir ministru pirmininku Steve‘u Martinu (Kanada) 2005 m. kovą Teksase pasirašė „Partnerystės dėl Šiaurės Amerikos saugumo ir klestėjimo programą“, kitaip tariant, sutartį dėl NAU įkūrimo.
Vėliau, 2007 m. rugpjūčio 20 d., JAV, Kanados ir Meksikos vadovai dar kartą susitiko Kanados Kvebeke ir vėl aptarė „kontinentinės integracijos“ idėją. Išvertus šį politikų naujadarą į normalią kalbą, trijų valstybių lyderiai susitarė 2010 metais sukurti ES analogą. Tai, ekspertų nuomone, reiškia ne tik bendras sienas, bendrą ekonominę erdvę, bendrą rinką, bet ir ...bendrą valiutą, kuri jau turi pavadinimą - ameras.
Paklausūs žali popierėliai
Akivaizdu, kad JAV, kuri pastaruoju metu užtvindė rinką šimtais milijardų dolerių, o išorinę skolą skaičiuoja iš viso astronominiais skaičiais, yra labai naudinga pardavinėti šiuos žalius popierėlius, kol jie dar paklausūs.
Tačiau, pasak analitikų, JAV laikosi tik dėl investuotojų pasitikėjimo ir finansinės dolerio monopolijos (visų pirma naftos prekybos srityje), tačiau tas pasitikėjimas kasdien mažėja. Kai visi supras, kad tai viso labo tik žali popierėliai, JAV bus dar naudingiau dolerį devalvuoti ir paleisti į apyvartą naują valiutą. Tuo neva yra itin suinteresuota Baracko Obamos administracija. Apie tai perspėjo garsusis Amerikos investuotojas Jimas Rogersas per Azijos investuotojų forumą Honkonge.
„Amerikiečiai padarys viską, kas įmanoma, savo ekonomikai atgaivinti, net jei tai ir būtų pražūtinga doleriui“, - pareiškė per forumą šis investavimo guru ir patarė kuo greičiau atsikratyti lėšų doleriais ir JAV obligacijų.
Tačiau grįžkime prie amero. Bene pirmasis triukšmą dėl artėjančio jo įvedimo sukėlė nepriklausomas Naujojo Džersio žurnalistas Haroldas Charlesas Turneris, garsėjantis savo provokacine radijo programa „Hal Turner Show“. Pernai rugpjūtį jis pateikė sensacingą medžiagą, kad JAV, Meksikos ir Kanados vyriausybės ne tik pasirašė slaptą sutartį dėl trijų valstybių suliejimo į vieną NAU, tačiau jau imasi realių žingsnių įvesti bendrą NAU valiutą - amerą.
Susisiekęs su JAV valstybės iždo darbuotoju, suteikusiu jam šią informaciją, H.Ch.Turneris sužinojo, kad visų JAV monetų kalyklų darbuotojai prigrasinti, kad bus atleisti iš darbo ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn už grėsmę nacionaliniam saugumui, jeigu platins žinias apie amero monetų gamybą. H.J.Turneriui, jo paties teigimu, pavyko gauti jau iškaltų monetų pavyzdžius, kurie buvo demonstruojami „YouTube/Google“.
„Mūsų Vyriausybė mums meluoja ir tai įrodo tas faktas, kad ji Denveryje kala monetas su užrašu „Šiaurės Amerikos Sąjunga“. Amerikos, Kanados ir Meksikos vyriausybės mus išdavė ir planuoja sujungti mūsų valstybes... neklausdamos mūsų sutikimo arba organizuodamos suplanuotą finansinę katastrofą“, - tvirtino H.Ch.Turneris.
Kaip sako patys amerikiečiai, „mėšlas pataikė ant ventiliatoriaus menčių“ ir ši žinia išsitaškė po visą pasaulį, sukeldama audringą reakciją. Šį vaizdo klipą spėjo peržiūrėti apie 600 tūkst. žmonių. Vėliau, reikalaujant JAV Finansų ministerijai, „YouTube“ administracija buvo priversta vaizdo klipą išimti, nes ši informacija „destabilizuoja dolerį ir kelia grėsmę JAV nacionaliniam saugumui“. Prasidėjo H.Ch.Turnerio persekiojimas, įsilaužimai į jo interneto svetainę, baudos ir pan. Tačiau pradžia padaryta ir apie amerą jau ne tik žiniasklaida, bet ir analitikai kalba ne kaip apie teorinę versiją, o kaip apie neišvengiamą ateitį.
Amerika, Amerika...
Ekspertų vertinimu, nauja valiuta, net ir nepalaidojus dolerio, JAV finansinei sistemai nesukels jokių problemų. Esmė ta, kad doleris jau dabar turi puikų pagalbininką. Po pasaulį dabar klaidžioja trilijonai prištampuotų ir niekuo (anksčiau auksu, o nuo 1971 metų nebent JAV karine galia) nepadengtų Federalinės rezervų sistemos (FRS) banknotų (FEDERAL RESERVE NOTE), tačiau pačiose Jungtinėse Valstijose atsiskaitoma kitais teisėtais pinigais - JAV banknotais (UNITED STATES NOTE), kitaip dar vadinamais „grinbekais“. Jų vertė taip pat atitinka dolerio vertę ir jais atsiskaitoma išimtinai JAV viduje, bet ne prekiaujant su užsieniu.
Maža to, apie 90 proc. finansinių operacijų JAV vyksta atsiskaitant bankų čekiais, o ne grynaisiais.
Taip kad įvedus amerą JAV gyventojai tikrai nepatirs jokio finansinio smūgio. To nepasakysi apie užsienyje gyvenančius dolerių turėtojus, taip pat ir mūsų pensininkus, sąžiningai tebesaugančius dolerius dar nuo tų laikų, kai jie kainavo po 4 litus kiekvienas. Saugančius ir tikinčius, kad jo vertė bent šiek tiek priartės prie buvusių aukštumų. Neva kovojant su terorizmu, nešvarių pinigų plovimu ar narkomafijos pažabojimu, gali tekti įrodinėti kiekvieno turimo dolerio teisėtumą. Realu, kad doleriai gali būti iš viso įšaldyti, kad ir tokiu pretekstu, jog jų labai daug padirbinėjama. Norėdamas šunį mušti lazdą visuomet rasi.
Pavyzdžiui, pernai vasarą JAV Kongresų rūmai jau pareiškė, kad Rusijos Vyriausybės pinigai, investuoti į JAV vertybinius popierius, kelia grėsmę Valstijų nacionaliniam saugumui. O ką daro JAV kilus grėsmei, yra žinoma: JAV grėsmę naikina. Labai stipriai gali nukentėti ir Kinija, kurios eksporto ekonomika yra glaudžiai susijusi su Amerikos rinka, o JAV nuo to tik geriau. O ką jau kalbėti apie Iraką ir Iraną ir kitus naftos eksportuotojus, kuriuos JAV naujoji valiuta iš viso parklupdys ant kelių, juk už naftą iki šiol atsiskaitoma tik doleriais!
Ir dar vienas argumentas liudija ne likusio pasaulio naudai... Doleris, priešingai negu nacionalinė valiuta kitose valstybėse, JAV Konstitucijoje nėra nustatytas kaip nacionalinė valiuta, ji taip pat nieko neįpareigoja kontroliuoti dolerio kursą. Todėl norint įvesti amerą, net ir JAV Konstitucijos keisti nereikės. Tai galima padaryti gana staigiai ir netikėtai.
Galimas amero įvedimo scenarijus ir etapai*:
1. Bankų sistemos žlugimas. Pasitikėjimo krizė - 2008 m.
2. Didžiausių pasaulio bankų perorientavimas į Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerį - 2008 m.
3. „Forex“ rinkos prekybos sumažinimas - 2008 m.
4. Daugumos pasaulio valiutų devalvacija iki 40 proc. JAV dolerio atžvilgiu - 2008-2009 m.
5. Pasaulio valstybių ekonomikų krachas iki 30-40 proc. - 2008-2009 m.
6. Dolerio devalvacija 25-50 proc., amero prezentacija - 2009 m. pavasaris.
7. Pasaulio ekonomikos gelbėjimo projekto pristatymas - 2009 m. pavasaris-vasara.
8. Visiška dolerio devalvacija. Perėjimas prie amero valiutos - 2009 m. ruduo.
9. Šiaurės Amerikos Sąjungos (NAU) pristatymas - 2009-2010 m. ruduo-žiema.
10. Naujoji epocha nuo 2010 metų. Fejerverkai.
* Kadangi kol kas visas šis scenarijus įgyvendinamas be priekaištų, visai realu, kad ir kiti jo punktai bus įgyvendinami numatytais terminais, arba - artimiausiu laiku.
Pagal pasaulio žiniasklaidą
Virgaudas Gudas