Pirma Norvegija ir Danija, o dabar – ir Švedija. Visų šių šalių valdžios atstovai kaltina Jungtines Valstijas jų šalyse jau dešimtmetį neteisėtai sekant jų piliečius.
Slapta programa
Paaiškėjo, kad JAV ambasados Stokholme įgalioti asmenys sekė ir kaupė duomenis apie bent menkiausią įtarimą sukėlusius asmenis nuo 2000–ųjų. Kokiu mastu vyko sekimas, kol kas nenustatyta. „Susidaro įspūdis, kad apie sekimą nebuvome informuoti, o tai negerai“, – kalbėjo Švedijos teisingumo ministrė Beatrisė Ask (Beatrice Ask). Ministrė paragino JAV pareigūnus bendradarbiauti tiriant šį incidentą.
Savaitgalį JAV ambasada Stokholme išplatino pranešimą, kuriame patvirtino, jog egzistuoja sekimo programa, tačiau neigė, kad ji esanti slapta. Anot ambasados atstovų, ši programa buvo būtina, siekiant užtikrinti ambasados darbuotojų ir svečių saugumą. Ji buvo sukurta po 1998 m. išpuolių prieš JAV ambasadas Kenijoje ir Tanzanijoje.
Verbavo vietinius
Švedijos teisingumo ministrė neatskleidė, kas konkrečiai buvo tapę sekimo objektais, tačiau pažymėjo, kad šis incidentas labai primena tą, kuris praėjusią savaitę buvo atskleistas Norvegijoje. „Mes puikiai suprantame, kad valstybės, kurioms kilusi didesnė nei įprasta terorizmo grėsmė, imasi ypatingų saugumo priemonių, tačiau tai turi būti daroma pagal Švedijos įstatymus ir teisėtai“, – sakė ministrė B.Ask.
Praėjusią savaitę Norvegijos ir Danijos televizijos pranešė, kad grupė JAV ambasados įgaliotų asmenų, tarp jų – buvę Norvegijos policijos pareigūnai, nuo 2000 m. rinko informaciją apie kelis šimtus norvegų. Teigiama, kad šie žmonės fotografuodavo mitinguotojus per įvairias demonstracijas, kaupė ir siuntė į JAV duomenis apie juos.
Anot žiniasklaidos, šnipinėjimu užsiėmė 15–20 Norvegijos piliečių grupė, užverbuota JAV pareigūnų. Anglų kalba leidžiamas Norvegijos dienraštis „The Foreigner“ paskelbė, kad šnipinėjami buvo visi asmenys, JAV ambasados pareigūnams sukėlę bent menkiausią įtarimą.
Valdžia žinojo...
Apie panašią asmenų grupę, veikusią su JAV ambasados Kopenhagoje įgaliojimu, pranešė Danijos televizija. O Vokietijos dienraštis „Frankfurter Rundschau“ rašė, kad JAV ir Vokietijos saugumo ekspertai sekė įtartinus asmenis Berlyne.
Paviešinus šią informaciją, Norvegijos politikai pareikalavo atlikti išsamų tyrimą, o JAV – pasiaiškinti apie neva nelegaliai renkamą informaciją. Norvegijos užsienio reikalų ministerijos atstovai jau susitiko su Amerikos ambasados darbuotojais, tačiau daugiau informacijos apie susitikimą nepateikiama. JAV valstybės sekretorės patarėjas Filipas Dž.Kraulis (Philip J.Crowley) praėjusią savaitę pareiškė, kad Norvegijos valdžia žinojusi apie sekimo programą.
...saugumas žinojo?
Aukštas Švedijos Vyriausybės atstovas, panoręs likti anonimu, dienraščiui „Svenska Dagbladet“ patvirtino, kad apie neteisėtą informacijos rinkimą greičiausiai žinojo Švedijos saugumo tarnyba „Sapo“. Anot šaltinio, „Sapo“ seka visas ambasadas, taip pat ir Amerikos“.
„Sapo“ šiuo metu žino, kad, be kita ko, sekimai buvo vykdomi siekiant apsaugoti JAV ambasadą ir kitas vietas Stokholme, kur buvo vykdoma ambasados veikla. Informacija buvo renkama ir persiunčiama JAV“, – vakar buvo rašoma „Sapo“ pranešime. Tarnybos saugumo priemonių departamento direktorius Andersas Tornbergas (Anders Thornberg) pabrėžė, kad kol kas per anksti sakyti, kad sekama buvo nelegaliai.