Po kovo 11-osios, kai Japonijoje įvyko 9 balų žemės drebėjimas ir cunamis, Jungtinėse Valstijose bunkerių ir įvairių slėptuvių, turinčių apsaugoti nuo branduolinio, biologinio bei cheminio ginklo, paklausa išaugo dešimtis kartų.
Priklausomai nuo tipo, tokių slėptuvių ir priedangų kaina išaugo nuo 20 procentų iki 1 tūkstančio procentų, praneša žurnalas „Time“.
„Dešimtys milijonų žmonių tiesiogine prasme tiki pasaulio pabaiga, galinčia ateiti ir dėl žemės drebėjimų, audrų, globalaus masto stichinių nelaimių ir ypač dėl kataklizmų Artimuosiuose Rytuose“, – paaiškino profesorius Stephenas O'Leary iš Pietų Kalifornijos universiteto.
Žurnalas pateikia įvairių tipų bunkerių įkainius. Asmeninės slėptuvės su viskuo, kas reikalinga, kad žmogus galėtų daug dienų autonomiškai gyventi, kainuoja nuo 200 tūkstančių iki 20 milijonų dolerių. Asmeninis skyrelis daugiavietėse slėptuvėse atsieina 25 tūkstančius dolerių, o specialūs apsauginiai tentai – 9,5 tūkstančio dolerių.
Kaip pavyzdį „Time“ aprašo daugiaaukštį bunkerį, kurį kompanija „Vivos“ pastatė įslaptintoje Nebraskos valstijos vietoje. Savo matmenimis statinys pranoksta didžiausią prekybos centrą. Jame 950 žmonių galėtų metus autonomiškai gyventi net ir įvykus 50 megatonų galingumo sprogimui. Viduje yra salių su lošimo automatais ir kompiuteriais, baseinas, kepykla, vyno rūsys ir net karceris tvarkos pažeidėjams.