Lietuvos ambasada Vašingtone kasdien dešimtimis gauna amerikiečių laiškus, kuriuose dėkojama Vilniaus dešimtuko valstybėms, parėmusioms ryžtingą JAV poziciją dėl Irako diktatoriaus Saddamo Husseino nuginklavimo.
"Kaip Amerikos pilietis noriu padėkoti Lietuvos žmonėms ir Vyriausybei už jūsų paramą mano šaliai Irako klausimu", - rašoma viename iš laiškų, atsiųstų šią savaitę ambasadoriaus JAV Vygaudo Ušacko vardu.
"Tikiu, kad pasaulis iš jūsų šalies pavyzdžio galėtų pasimokyti apie laisvės ir kovos su tironija kainą", - rašoma kitame.
Kennethas R. Orzelas (Kenetas Orcelas) iš Floridos savo padėkoje už paramą Amerikai pažymi, kad "priešingai nei Vokietija ir Prancūzija, jūsų šalis patyrė baisiausią Sovietų Sąjungos imperializmą".
"Nesuprantu, kas nutiko Vokietijai, Prancūzijai ir Belgijai, kad jos nori remti 20-ties milijonų Irako piliečių vergiją, ir kodėl irakiečių žmogaus teisės tiek mažai terūpi šių šalių piliečiams", - rašo K. R. Orzelas, septintojo dešimtmečio pradžioje tarnavęs JAV kariniame kontingente Vakarų Berlyne.
Laiškuose ambasadai kai kurie amerikiečiai siūlo Vilniaus dešimtuko šalims išnaudoti savo pareikštą paramą Amerikai, skatinant turizmą į šias valstybes.
"Kasmet keliauju į Europą ir nuo šiol stengsiuos per metus aplankyti vieną ar dvi iš tų, kurios mus parėmė, kol pamatysiu visas", - rašoma viename laiškų.
Vasario pradžioje septynias pakviestąsias į NATO valstybes ir tris kandidates į Aljansą vienijanti vadinamoji Vilniaus grupė paskelbė pareiškimą, raginantį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą priversti Iraką nusiginkluoti.
Amerika tai įvertino kaip draugišką sąjungininkų ženklą jos pozicijai dėl Irako diktatoriaus nuginklavimo, kuri yra ryžtingesnė, nei kai kurių Europos Sąjungos "sunkiasvorių" - Vokietijos ir Prancūzijos.
Vilniaus dešimtuko ir kitų Vidurio Europos valstybių moralinė parama Amerikai ypač smarkiai suerzino Prancūziją, kurios prezidentas Jacques'as Chiracas (Žakas Širakas) pavadino šias būsimąsias ES nares "nelabai gerai išauklėtomis" ir pareiškė, kad jos "praleido gerą progą patylėti".
JAV poziciją parėmusios Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleras) ta proga replikavo, kad tai Prancūzijos prezidentas "praleido progą patylėti".
BNS