Žinomas rusų politologas tvirtina, kad dar šiais metais sužlugs Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) doleris, o 2010-aisiais esą sugrius ir pati šiuo metu turtingiausia pasaulio valstybė.
Tyrimų bendrovės, bankai, ekonomikos specialistai ar šiaip politologai nuolat prognozuoja, kokia bus vienos ar kitos planetos dalies ar viso pasaulio ūkio ateitis. Tačiau tik sunkmečiu dėl visiems suprantamų priežasčių ekonominės pranašystės rūpi jau ne vien šios srities specialistams ir verslininkams, bet ir likusiai visuomenės daliai, rašo „Respublika“.
Atsiradus paklausai prognozių su kiekviena diena daugėja. Neišvengiamai atsiranda pranašysčių, primenančių apokalipsės scenarijų. Vienos jų numiršta niekieno nepastebėtos, kitos, priešingai, gyvena, tampa populiarios. Ypač tos, kurios išpranašaujamos žinomų specialistų ir yra paremtos realiame gyvenime vyraujančiomis tendencijomis. Vienos tokių - Rusijos žiniasklaidoje pasirodžiusios Rusijos užsienio reikalų ministerijos akademijos dekano, politologo, profesoriaus, politikos mokslų daktaro Igorio Panarino įžvalgos.
Amerikos laukia galas?
Rusų mokslininkas tvirtina, kad 2009-aisiais žlugs JAV doleris, o dar po metų - ir pati Amerika.
„Kuo paremta mano prognozė? Ogi pastebėjimu, kad nuo Antrojo pasaulinio karo, nuo 1945-ųjų, JAV biudžetas buvo tik vienąsyk nedeficitinis. Prisimenu, tai sužinojęs 1998-aisiais buvau tiesiog šokiruotas. Amerikos išorės skola tais metais jau siekė 2 trilijonus JAV dolerių. Dabar ji - jau net penkiskart didesnė ir sudaro 11,3 trilijono JAV dolerių. Niekas negali gyventi skolon amžius“, - tvirtino profesorius. Anot jo, šiandien išrinktasis Amerikos prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad net 41 JAV valstija iš 50 turi biudžeto deficitą, o prasiskolinusi valstybė neturi iš ko paremti į bėdą patekusias valstijas.
Ir čia I. Panarinas priminė, nuo ko prasidėjo Sovietų Sąjungos griuvimas.
„Ogi nuo to, kad buvusios imperijos sostinėje Maskvoje įsikūręs federalinis centras pradėjo mažiau skirti finansinių injekcijų respublikoms, kurios be dotacijų niekaip nebūtų išgyvenusios - Uzbekistanui, Azerbaidžanui. Ir ten prasidėjo kariniai konfliktai, dažniausiai kildavę tautiniu pagrindu. Pavyzdžiui, Vidurinės Azijos valstybių turguose buvo surengtos žudynės ir iš ten išvyti konkurentai - vadinamieji turkai meschetinai. Tai natūralu, kad trūkstant pinigų sumenkusiais ištekliais suinteresuotos grupės pradeda aiškintis, kas stipresnis“, - tvirtino politologas.
I. Panarino nuomone, šiandien Amerikoje padėtis labai panaši.
„Neatmetu galimybės, kad turtingosios valstijos, tarkim, Kalifornija ar Teksasas, greitai atsisakys mokėti duokles federaliniam centrui“, - sakė profesorius. Anot jo, kitose valstijose pritrūkus lėšų prasidės neramumai. Tautinė sudėtis esą tam yra palanki - neva Amerikos gatvėse jau sunkiai išgirsi anglišką šnektą, nes tenai dažniausiai kalbama ispaniškai.
„Kai niekuo nepadengtas JAV doleris rudenį žlugs, turtingosios valstijos panorės atsijungti nuo atsidūrusiųjų sunkioje padėtyje. Šiose žmonės išeis į gatves. Tai nebus toks pat karas, koks buvo 1918-aisiais Rusijoje tarp raudonųjų ir baltųjų. Dabar JAV armijoje tarnauja 70 proc. karių, kurie nėra etniniai baltieji. Todėl jie vargu ar pakels ranką prieš tuos žmones, kurie gatvėse kels riaušes. Juk dauguma tarp jų bus vadinamieji afroamerikiečiai, kurie yra laikomi vargingiausiu gyventojų sluoksniu JAV“, - pranašavo profesorius.
Anot I. Panarino, dabar paskubomis kuriamos JAV greitojo reagavimo pajėgos, kurias šiaip jau draudžia kurti dar 1878 m. priimtas įstatymas.
„Oficialiai sakoma, kad jų prireiks šalinant galimo branduolinių išpuolių (tokie lyg ir numatyti teroristų planuose - aut. past.) pasekmes, tačiau greičiausiai jos bus panaudotos prieš riaušininkus“, - tvirtina I. Panarinas. Tačiau, anot jo, Amerikos tai vis tiek neišgelbės ir ji 2010-ųjų vasarą sužlugs.
Valdomas žlugimas?
Pasak I. Panarino, JAV žlugimas buvo iš anksto suplanuotas.
„Klaidingai manoma, kad būtent Amerika yra pasaulio finansų centras. Anaiptol – jis įsikūręs Didžiojoje Britanijoje, Londone. Ir Amerikai pinigus spausdinantis Federalinis rezervų bankas (FED) yra 1913-aisiais sukurtas iš Londono kilusių žmonių. Sunku patikėti, tačiau centrinio Amerikos banko funkcijas atlieka privati institucija - FED. Ir jį valdo globalaus masto veikėjai, kurie greičiausiai iš anksto numatė ir visa tai, kas dabar vyksta pasaulyje! 2010-aisiais įvyks pabaiga jų sugalvotos operacijos, kuri buvo pradėta seniai seniai. Tai grupė žmonių, numatančių įvykius bent dešimčiai metų į priekį, ir, matyt, jie nusprendė, kad Amerikai atėjo galas. Norėdami ir toliau valdyti pasaulį, šie žmonės aiškiai nutarė paaukoti JAV“, - pasakojo profesorius iš Rusijos.
Jis priešgyniauja, kad jo mintys būtų vadinamos „sąmokslo teorija“. Ir štai dėl ko. Anot I. Panarino, Ameriką susirengusios sunaikinti jėgos yra sudarytos iš seniai pasakiškus turtus valdančių aristokratų ir iš tų naujosios kartos vadybininkų, kurie milžiniškos vertės gerą susikrovė per paskutinį dešimtmetį. „Jie yra aukščiausios prabos analitikai ir nenori prarasti savo kapitalų“, - planetą neva valdančios grupės motyvus dėstė I. Panarinas. Tiesa, jis paneigė pažįstąs nors vieną iš paminėtos grupės narių.
Žinoma, I. Panarino apokalipsės scenarijų galėtume pavadinti ir Rusijos specialiųjų tarnybų prieš JAV suorganizuota propagandine akcija, ir pakvaišusio profesoriaus kliedesiais. Aišku, su sąlyga, jei iš Amerikos neatkeliautų vis blogesnių žinių.
Amerika smunka
Tarkim, vakar tarptautinė naujienų agentūra „Reuters“ per Eltą išplatino nuomonę ekspertų, kurie nupiešė niūrią artimiausio meto iniciatyvą. Štai keletas citatų iš pranešimo:
„2009 m. bus ne patys lengviausi daugumai JAV kompanijų. Dėl pasaulio rinkas drebinančios finansų krizės ekspertai prognozuoja, kad šalyje šiais metais padaugės bankrotų, susiliejimo ir perėmimo sandorių. Jau dabar yra pagrindo manyti, kad beveik visi JAV ekonomikos sektoriai (nuo mažmenininkų iki statybos kompanijų) pajus restruktūrizacijos skonį“.
„Dėl krizės buvo sugriežtintos kreditavimo sąlygos, išaugo nedarbas ir sumažėjo perkamumo galia. Visa tai negali neatsiliepti JAV kompanijoms, kurios pasiėmė nemažai paskolų ir dabar (sumažėjus pelnui) negali atsiskaityti su kreditoriais“.
„2008 m. bankrotų skaičius Jungtinėse Valstijose išaugo kelis kartus. „Bankruptcydata.com“ duomenimis, praėjusiais metais pareiškimų dėl bankroto skaičius JAV išaugo 74 proc., ir yra realaus pagrindo manyti, kad šis rodiklis 2009 m. toliau augs“.
Vidmantas Užusienis