Sacharoje laimingai baigėsi beveik pusę metų trukusi įkaitų drama: Alžyro ekstremistai paleido 14 europiečių, kurie, jei neatsitiks nieko nenumatyto, antradienio (08.19) vakarą arba naktį į trečiadienį turėtų pasiekti Vokietiją. Visi įkaitai atgavo laisvę pirmadienį. Lydimi Malio valdžios atstovų jie antradienį vyko į šios Afrikos šalies sostinę Bamaką, iš kur išskris į Europą.
Ar už devynių vokiečių, keturių šveicarų ir vieno olando turisto paleidimą buvo sumokėta išpirka, nėra aišku.
Jie priklausė 32 įkaitų grupei, kuriuos ginkluoti ekstremistai vasario ir kovo mėnesiais per kelis kartus pagrobė pietinėje Alžyro dalyje, garsėjančioje senoviniais kapais, kontrabanda ir banditizmu. Po to, kai Alžyro saugumo pajėgos gegužę išlaisvino 17 įkaitų, likę 14 europiečių liepą buvo išgabenti į Malį. Viena įkaitė - 46 metų vokietė Michaela Špicer (Michaela Spitzer) - mirė, nepakėlusi karščio.
"Man atrodo labai svarbu, kad grobėjai neišsisuktų nuo bausmės. Todėl Vokietijos saugumo tarnybos visomis išgalėmis parems partnerius Alžyre ir Malyje, kad grobėjai būtų sučiupti ir nubausti", - sakoma antradienį Berlyne išplatintame Vokietijos federalinio kanclerio Gerhardo Schroederio (Gerhardo Šrioderio) pareiškime.
Anot Alžyro, turistus europiečius pagrobė Salafistų pamokslavimo ir kovos grupė (GSPC), kovojanti už puristinę islamo valstybę.
Pagrobėjai nuolat judėjo su savo belaisviais, slapstydamiesi neaprėpiamos Sacharos smėlynuose, oro temperatūrai dieną dažnai siekiant 45 laipsnius karščio ir daugiau.
Vokietijos televizija skelbia, kad antradienį įkaitai su automobilių vilkstine lėtai keliavo per dykumą į Gao miestą, esantį už 400 kilometrų į šiaurės rytus nuo Bamako. Televizija citavo Vokietijos užsienio reikalų viceministrą Juergeną Chrobogą (Jiurgeną Chrobogą), kurio teigimu, visi buvę įkaitai yra sveiki, o jų būklė yra geresnė, negu būgštauta.
Kartu su Malio valdžios atstovais derybose su pagrobėjais dalyvavę Vokietijos pareigūnai atsisako patvirtinti ar paneigti žiniasklaidos pranešimus apie tai, kad įkaitų grobėjai reikalavo saugumo garantijų ir 5 mln. JAV dolerių už kiekvieną įkaitą. Atsakingi Olandijos ir Šveicarijos valdžios atstovai taip pat atsisako komentuoti pranešimus apie išpirkos sumokėjimą.
dpa-“Reuters”-ELTA