Alytaus miesto savivaldybės Kontrolieriaus tarnyba, vykdydama tarybos pavedimą, atliko viešosios įstaigos Medicininės reabilitacijos ir sporto centro praėjusių metų bei šių metų pirmo ketvirčio finansinių įsipareigojimų auditą. Patikrinus padaryta išvada, kad savivaldybė, pagrindinė centro dalininkė, patvirtinusi per mažus įkainius Globos skyriui, teikdama kai kurias nemokamas paslaugas, didindama vadovaujančių asmenų skaičių savo įmonę stumia į bankrotą.
Ar buvo tikslinga didinti globos lovų skaičių?
Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centras veikia nuo 2001-ųjų spalio pabaigos. Jo pagrindinė dalininkė yra miesto savivaldybės taryba. Kaip dalininkas centro veikloje dar dalyvauja ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Alytaus komitetas.
Savivaldybės dalis centre pinigine išraiška siekia apie 4 mln. litų, Raudonojo Kryžiaus - apie 15 tūkst. litų. Centro išlaikymas savivaldybei, Teritorinei ligonių kasai kartu su iš sporto komplekso gaunamomis specialiomis lėšomis atsieina apie 3 mln. litų per metus.
Centras, įkurdintas buvusiame šilumos tinklų įmonės profilaktoriume, vykdo keturių rūšių veiklą - teikia slaugos, globos, medicininės reabilitacijos ir, turėdamas sporto salę bei baseiną, sporto paslaugas.
Įstaiga įkurta siekiant sudaryti galimybę alytiškiams turėti slaugos bei globos lovas, nes anksčiau šių paslaugų mieste nebuvo, o slaugos ir globos reikalingi žmonės dažniausiai buvo vežami į artimiausią Daugų ligoninę.
Priežiūra ir gydymas Slaugos skyriuje bei reabilitacinis gydymas turint gydytojų siuntimą finansuojama iš Teritorinės ligonių kasos. Pavyzdžiui, pernai slaugai gauta per 1 mln. litų, reabilitaciniam gydymui - beveik 400 tūkst. litų.
Globos skyriuje alytiškių priežiūra atsieina iš vietinio biudžeto bei pačių globotinių įnašų - atskaitymų iš pensijų. Praėjusiais metais iš miesto biudžeto šiai paslaugai skirta 760 tūkst. litų. Iš pensijų atskaičiavus po 80 proc. ir sunkią negalią turintiems globotiniams suteikus paramą valstybei, prie globos lovų centre išlaikymo pernai dar prisidėta 188 tūkst. litų. Centre šiuo metu yra 45 slaugos ir 34 globos lovos.
Pernai rugpjūtį centro dalininkų susirinkime buvo patvirtinta globos paslaugų kaina - 1 tūkst. 895 litai per mėnesį arba 62 litai už lovadienį. Antai Prienų senelių globos namuose ši paslauga mėnesiui kainuoja per 2 tūkst. litų.
Praėjusiais metais centro Globos skyriuje buvo užimta 31 lova. Tad kontrolieriams kilo pagrįstų abejonių, ar buvo tikslinga globos lovų skaičių padidinti iki 34.
Sprendžia Socialinės paramos skyriaus specialistai
Kaip pastebėjo kontrolieriai, centro dalininkų susirinkime savivaldybei atstovauja miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus specialistai, ir jų nuomonė dėl įstaigos veiklos, įkainių ar etatų steigimo bei naikinimo yra svarbiausia.
Šiemet gegužės pradžioje centro skolos sudarė beveik 650 tūkst. litų, o įstaigos turtas, kovo pabaigoje sudaryto balanso duomenimis, įkainotas maždaug pusantro milijono litų. Tad kontrolieriai padarė išvadą, kad centrui egzistuoja reali bankroto grėsmė ar tapti nemokiam. Į šią situaciją centrą stumia pati savivaldybė, nustatydama per mažus įkainius globotiniams, ypač turintiems sunkią negalią, taip pat leisdama taikyti per mažus įkainius komercinėms slaugos lovoms. Dėl šių faktorių pernai centras negavo maždaug 90 tūkst. litų. Dėl pacientų stygiaus Slaugos skyriuje - per 30 tūkst. litų.
Beveik 60 tūkst. litų pajamų pernai negauta dėl savivaldybės nurodymais nemokamai suteikiamų sporto salės, baseino, saunos paslaugų. Už jas teikiant suvartotą elektrą, šilumą, vandenį centrui tenka apmokėti iš kitų išteklių. O tie ištekliai daugeliu atvejų - komercinės lovos, kai už jas apsimoka slaugomi asmenys, arba sunkią negalią turinčių asmenų globojimas, kai gaunama papildomų lėšų iš valstybės biudžeto. Žodžiu, kai kas centre nemokamai sportuoja, maudosi baseine ir kaitinasi saunoje už senelių bei valstybės pinigus.
Sumažinti priedai, įsteigtas pavaduotojo etatas
Centre dirba per 90 žmonių. Pernai jų darbo užmokesčio fondas siekė 1 mln. 760 tūkst. litų. Palyginti su 2007-aisiais, sąnaudos darbo užmokesčiui padidėjo 165 tūkst. litų. Dauguma jų išaugo Slaugos skyriuje, nes, vadovaujantis šalies teisės aktais ir susitarimais su Ligonių kasa, buvo padidinti šio skyriaus darbuotojų atlyginimų koeficientai.
Savivaldybės kontrolieriai pažymi, kad šiemet įstaigoje pradėtos įgyvendinti darbo užmokesčio taupymo priemonės, pagrįstos atlyginimų priedų ir priemokų mažinimu. Palyginus balandžio ir gegužės darbo užmokesčių fondus bei mokesčius „Sodrai” pasiekta per 30 tūkst. litų ekonomija.
Tačiau tiek nuo vasario iki metų pabaigos kainuos centre įsteigto naujo etato - direktoriaus pavaduotojo - išlaikymas. Steigti šį centre niekada nebuvusį etatą nutarta įstaigos dalininkų susirinkime 2008 metų gruodžio pabaigoje, pakeitus centro įstatus.
Sunkmečiu įsteigtą Medicininės reabilitacijos ir sporto centro direktoriaus Juozo Jakučio pavaduotojo etatą užėmė miesto tarybos narės, vietinių darbiečių lyderės Danguolės Juozapavičienės vyras Rimantas Juozapavičius.
Alma Mosteikaitė