Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas priėmė sprendimą tenkinti Alytaus miesto savivaldybės apeliacinį skundą ir panaikinti Kauno apygardos administracinio teismo 2009 metų kovo 2 dienos sprendimą, kuris buvo palankus pareiškėjoms - Vidzgirio ir „Volungės” vidurinėms mokykloms.
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimas neskundžiamas.
Visuomenės interesas - aukščiau „atskirų asmenų noro”
Vidzgirio ir „Volungės” vidurinės mokyklos pernai apskundė Alytaus miesto savivaldybės (AMS) tarybos sprendimą, kuriame numatoma pertvarkyti jų vidaus struktūrą - nuo 2008 metų rugsėjo neleisti formuoti 11 klasių, kad ateityje įstaigos taptų dešimtmetės.
Šių metų kovo 2 dieną Kauno apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą, kuriuo patenkino Vidzgirio ir „Volungės” vidurinių mokyklų skundą, tačiau AMS jį apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Sprendimas reorganizuoti Vidzgirio ir „Volungės” vidurines mokyklas priimtas vykdant Alytaus miesto savivaldybės švietimo įstaigų tinklo pertvarkos 2005-2012 metais planą. Pertvarkos tikslas -pakeisti mokyklų tipus taip, kad Dzūkijos sostinėje gyvuotų trys grynosios (8-12 klasių) gimnazijos - Putinų, Jotvingių ir Adolfo Ramanausko-Vanago bei du steigėjus ir išskirtines teises turinti Šv. Benedikto gimnazija, kurioje po vienu stogu mokytųsi 1-12 klasių moksleiviai. Visos kitos vidurinės mokyklos turėtų tapti pagrindinės.
Liepos 9 dieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas priėmė naują neskundžiamą sprendimą, kuriuo tenkinamas Alytaus miesto savivaldybės apeliacinis skundas, o pareiškėjų, tai yra Vidzgirio ir „Volungės” mokyklų, - atmetamas.
„Vertinant nagrinėjamą situaciją visuomenės ir asmens interesų derinimo aspektu, darytina išvada, kad įstatymo garantuotas visuomenės interesas turėti optimalų švietimo tinklą yra prioritetinis atskirų asmenų noro mokytis jiems patinkančioje mokykloje atžvilgiu. Atsižvelgiant į tai, nėra pagrindo tenkinti pareiškėjų skundo”, - be kita ko rašoma teismo nutartyje.
Moksleivių turi pakankamai, bet bus reorganizuotos į dešimtmetes
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad pirmosios instancijos (Kauno apygardos administracinis) teismas „netinkamai aiškino ir taikė materialinės teisės normas”, dėl to kovo 2 dienos sprendimas, kuris patenkino Vidzgirio ir „Volungės” vidurinių mokyklų skundą, negali būti laikomas pagrįstu ir teisėtu.
Kauno apygardos administracinio teismo sprendime buvo teigiama, kad „bendrojo lavinimo mokyklų steigėjas (šiuo atveju - Alytaus miesto savivaldybė - S.P.) gali priimti sprendimą reorganizuoti mokyklą tik tada, kai valstybės skiriamų mokymo lėšų pagal moksleivio krepšelio ir sutartinių moksleivių apskaičiavimo metodiką nuolat, sistemiškai nepakanka tam, kad mokykla užtikrintų ugdymo, mokymo, studijų, švietimo programų vykdymą, geros kokybės švietimą Tokio kriterijaus egzistavimą konkrečiomis faktinėmis aplinkybėmis turi įrodyti mokyklos steigėjas”.
Taip pat pažymima, kad iš Alytaus miesto savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos 2005-2012 metų bendrojo plano, patvirtinto savivaldybės tarybos 2005 metų lapkričio 24 dieną, matyti, jog jį patvirtinęs steigėjas Vidzgirio ir „Volungės” vidurinių nepriskyrė prie tų mokyklų, kuriose labai mažai mokinių, dėl to įstaiga negali išgyventi iš mokinio krepšelio lėšų ir organizuoti kokybiško ugdymo. Būtinybė atlikti pareiškėjo mokyklos reorganizavimą bendrajame plane grindžiama kriterijais, nustatytais pačiame plane, tačiau tinkamai nemotyvuotais Vyriausybės patvirtintų kriterijų pagrindais.
Sprendime buvo konstatuojama ir tai, kad bylos rašytiniais įrodymais patvirtinta, jog Vidzgirio ir „Volungės” vidurinės mokyklos turi reikiamą skaičių mokinių, būtiną valstybės skiriamų mokymo lėšų (pagal moksleivio krepšelį ir sutartinių moksleivių apskaičiavimo metodiką) įgyvendinimui.
Seimas žada drausti savivaldybėms reorganizuoti mokyklas prieš tėvų valią
„Neabejojau, kad vyriausiojo administracinio teismo sprendimas bus palankus Alytaus miesto savivaldybei, nes vykdoma įstaigų pertvarka yra teisėta ir teisinga”, - „Alytaus naujienoms” vakar sakė AMS administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas.
Anot jo, artimiausiame miesto savivaldybės tarybos posėdyje bus priimtas sprendimas nuo rugsėjo 1 dienos pakeisti Vidzgirio ir „Volungės” mokyklų tipą iš vidurinės į pagrindinę. Nors tokiai pertvarkai prieštaravo minėtų mokyklų bendruomenės, teismas jų skundą atmetė.
Prieštaringai vertinama švietimo įstaigų tinklo pertvarka vyksta ne tik Alytuje, bet ir visoje Lietuvoje. Daugelyje miestų sulaukta įstaigų bendruomenės protestų, prievartinis vidurinių mokyklų pavertimas keturmetėmis gimnazijomis pramintas mokyklų „ketvirčiavimu”.
Švietimo ir mokslo ministerija į vietos savivaldybių (jos yra mokyklų steigėjos) konfliktus su švietimo įstaigų bendruomenėmis nesikiša, tačiau problema tikrai akivaizdi. Praėjusį ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė Švietimo įstatymo pataisai, kuria numatyta galimybė švietimo įstaigas iš savivaldos perduoti Vyriausybės įstaigų žinion, jei vietos valdžia jas reorganizuoja prieš tėvų valią.
Dėl tokios pataisos Seimas spręs po svarstymų parlamentiniuose komitetuose.
Seime užregistruota ir daugiau siūlymų, kurie neleistų vietos valdžiai savo nuožiūra spręsti mokyklų likimo, vienas jų - savivaldybės taryba mokyklą reorganizuoti, likviduoti ar pertvarkyti galėtų tik gavusi Švietimo ir mokslo ministerijos raštišką sutikimą.
Tiesa, parlamentarai abejojo, ar tokios pataisos netrukdys būtinai rajonų švietimo įstaigų reorganizacijai. Minėtos pataisos iniciatoriaus konservatoriaus Juliaus Dautarto manymu, tokia galimybė yra, tačiau tai esą būtų mažesnė blogybė nei švietimo įstaigų „politinė” reorganizacija.
Alytuje švietimo pertvarka jau juda visu tempu: moksleivių mažėja, mokyklos reorganizuojamos į dešimtmetes ir gimnazijas, o tyliai kalbama apie tai, kad netrukus gali tekti uždaryti vieną didelę mokyklą - liūto dalį biudžeto suvalgančiam švietimui pinigų vis tiek trūksta, taigi įstaigų tinklą neišvengiamai teks optimizuoti. Įdomu kaip?
Saulė Pinkevičienė