Pernai Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos paskelbtoje alkoholio vartojimo analizėje Lietuva daugiausia pasaulyje išgerianti valstybė.
2013 m. duomenimis, mūsų tautiečiai, vyresni negu 15 m., kasmet kiekvienas suvartoja 14 litrų gryno alkoholio. Po Lietuvos rikiuojasi Austrija, Estija ir Čekija, kur alkoholio vartojimas svyruoja 11-12 litrų vienam žmogui.
Apie nuolaidas – jokių žinių
Seimo opozicijoje dirbantys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovai, pasibaisėję alkoholio vartojimo mastais Lietuvoje, inicijavo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūlo uždrausti alkoholio pardavėjams sudaryti pirkėjams galimybę, įsigijus alkoholinių gėrimų, laimėti prizą, pavyzdžiui, kelionę, ar gauti kitokių dovanų. Siūloma uždrausti informaciją apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimus. Anksčiau siūlyta tokiu skelbimu nelaikyti kainų pokyčių pateikimo kainų etiketėse, bet dabar siekiama uždrausti ir tai.
Be to, konservatoriai įsitikinę, kad reikia uždrausti išplatintų kuponų savininkams taikyti fiksuotas nuolaidas alkoholiniams gėrimams.
Vienas šių draudimų iniciatorių Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas TS-LKD narys Antanas Matulas pažymi, kad lietuviai daugiausiai alkoholio išperka būtent tada, kai svaigiesiems gėrimams taikomos nuolaidos, taigi būtent draudimo vėzdu, pasak parlamento, būtina užsimoti šiame etape.
„Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad šalyje, kurioje yra didelis alkoholio suvartojimas, pirmiausia, neturi būti jokių alkoholį skatinančių vartoti priemonių. Taigi, šita priemonė (nuolaidos, akcijos alkoholiui – tv3.lt) yra ne tik, kad nelogiška šalyje, kur alkoholio vartojimas pasiekė tokį lygį, kad jau vaikai į šulinius mėtomi alkoholikų, bet yra net ir ciniška, kai mes išnaudojame eterį, paskelbdami, kada alkoholiui yra nuolaidos ir tada plūsta žmonės alkoholį išpirkti“, – portalui tv3.lt kalbėjo A. Matulas.
Anot Seimo nario, šių draudimų, jei parlamentas juos patvirtintų, nesilaikymas alkoholio prekybininkams užtrauktų ne tik baudas, bet ir grėstų licencijos prekybai alkoholiu atėmimas.
Prekybininkai: tai yra priešrinkiminė akcija
Portalo tv3.lt kalbintas Baltijos gėrimų pramonės aljanso prezidentas Romas Apulskis akcentavo, kad alkoholis yra akcizinė prekė, todėl suprantama, kad prekyba svaigiaisiais gėrimais gali būti ribojama. Vis dėlto, pasak alkoholio prekybininkų atstovo, konservatoriai, griebdamiesi draudimų, ne mėgina iš esmės spręsti alkoholizmo problemos, o tik užsiima populizmu.
„Nenormalu yra tai, kad konservatoriai, deklaruodami, kad tai (alkoholizmas – tv3.lt) yra vos ne problema numeris 1 valstybėje, labai epizodiškai ir nekompleksiškai šituos dalykus siūlo daryti. Tai, ką jie daro, iš tikrųjų yra priešrinkiminė agitacija, grynai populizmas – iškeliamas klausimas, viešai padiskutuojama ir niekas realiai nėra sprendžiama“, – aiškino R. Apulskis.
„Visi suprantama, kad tai yra problema ne vien prekybos, o tai yra kompleksinė problema laisvalaikio, švietimo, užimtumo, darbo, socialinių visų reikalų. Galų gale smurtas ir alkoholizmas nėra tas pats. Galbūt susiję kažkiek šitie klausimai, bet tai nėra tas pats. Kai smurto problema sprendžiama kaip alkoholizmo problema, tai nėra teisinga.
Ką aš matau? Jie ištraukia vieną klausimą – kažką uždrausti. O kur kiti viso šito komplekso epizodai? Jų nėra, jiems tai neįdomu, nes švietimas, užimtumas yra sudėtingi klausimai. Daug lengviau yra kažką pasiūlyti uždrausti, garsiai parėkti ir apsimesti, kad kovoji“, – TS-LKD narių elgesį komentavo pašnekovas.
R. Apulskis vieną iš nevykusių politikų bandymų kovoti su alkoholizmu, mažinti alkoholio vartojimą įvardijo draudimą alkoholinius gėrimus pardavinėti degalinėse.
„Įsivaizduojama, kad žmonėms uždraudus (alkoholinius gėrimus pirkti – tv3.lt) degalinėse, jie nenueis į parduotuvę. Aišku, kad nueis. Nukentėjo degalinės po šio sprendimo, bet išlošė prekybos centrai. Žmonėms tai yra nesvarbu, nes nueis į kitą vietą ir nusipirks. Čia toks nepagrįstas įsikišimas į rinką, naudos iš to nėra, alkoholizmas nuo to nesumažės“, – dėstė R. Apulskis.
Ekonomistas pasigedo nuoseklumo
SEB banko prezidento patarėjas, finansų analitikas Gitanas Nausėda portalui tv3.lt aiškino, kad tiek tabako, tiek ir alkoholio produktų prekybos ribojimas valstybės rankomis yra pagrįstas ir suprantamas, mat tai yra specifinės, visuomenės sveikatai nepasitarnaujančios prekės.
Vis dėlto, ekonomisto manymu, pavienės iniciatyvos imtis draudimų, alkoholizmo problemos Lietuvoje neišspręs. Anot G. Nausėdos, būtinas konkretus ir nuoseklus veiksmų planas.
„Tiek tabako, tiek alkoholio požiūriu, sakyčiau, reikalingas visas kompleksas priemonių – tiek ekonominės, didinant šių prekių kainą, apdedant jas papildomais mokesčiais, tiek ir neekonominių, susijusių su informacijos apie šiuos produktus sklaida, yra tinkamas, tik tas priemones reikėtų įgyvendinti nuosekliai ir laipsniškai.
Pavienės iniciatyvos man niekada beveik nepatinka, nes tai reiškia, kad jos yra tiesiog daugiau mėginimas sudaryti regimybę kažkokios kovos arba mėginimo spręsti kažkokią problemą, bet, kaip taisyklė, pavienės priemonės tos problemos spręsti nepajėgia“, – pabrėžė G. Nausėda.