• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alkoholio pardavimai sumenko: lietuviai geria mažiau?

Alkoholio akcizų pajamos, kovą smukusios dėl gerai išaugusių tarifų, atsigauna ir nuosekliai didėja jau trečią mėnesį iš eilės, tačiau vis dar nesiekia praėjusių metų lygio. Pardavimai taip pat mažesni. Ar tai reiškia, kad lietuviai pradėjo gerti mažiau? 

Alkoholio akcizų pajamos, kovą smukusios dėl gerai išaugusių tarifų, atsigauna ir nuosekliai didėja jau trečią mėnesį iš eilės, tačiau vis dar nesiekia praėjusių metų lygio. Pardavimai taip pat mažesni. Ar tai reiškia, kad lietuviai pradėjo gerti mažiau? 

REKLAMA

Pirmąjį pusmetį labiausiai sumenko didmeniniai alaus pardavimai - 14,3 proc., vyno realizuota 0,4 proc. mažiau, spiritinių gėrimų - 14,4 proc. daugiau.

Birželį, palyginti su gegužės mėnesiu, alaus realizuota 0,8 proc. daugiau, vyno - 27 proc. daugiau, spiritinių gėrimų - 16,5 proc. daugiau, tačiau palyginti su 2016 metų birželiu, - jie sumenko atitinkamai 28,3 proc., 39,1 proc. ir 42,2 procento.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas teigia, kad pergalės šūksnių kol kas reikėtų vengti, nes sumažėję pardavimai dar nereiškia sumažėjusio vartojimo.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes iš tikrųjų nežinome. Jei daryti prielaidą, kad žmonių vartojimas taip greitai nepasikeitė, tai oficialus sumažėjęs vartojimas gali būti padengtas įvežamais kiekiais ar šešėline ekonomika. Kol to nežinome sunku pasakyti“, - teigia jis.

REKLAMA

Ž. Šilėno teigimu normalu, kad pajamų iš akcizų surenkama daugiau, tačiau kyla klausimų dėl ilgalaikės perspektyvos – kaip bus elgiamasi su tomis pajamomis.

„Jei žiūrėti iš alkoholio kontrolės pusės, tai Lietuvoje alkoholio įperkamumas yra labai žemas. Jei akcizus palygintume su žmonių pajamomis, tai pas mus tas įperkamumas tikrai labai mažas. Skandinavui gėrimai pigesni nei vidutiniam lietuviui, nes skandinavai daug daugiau uždirba“, - sako jis.

REKLAMA
REKLAMA

Alkoholio akcizų pajamos auga

Pamažu atsigauna ir didmeninė prekyba alkoholiu (remiantis akcizų sandėlių duomenimis), tačiau parduotų gėrimų apimtys kovo-birželio mėnesiais taip pat yra mažesni nei pernai, o per šešis mėnesius daugiau realizuota tik spiritinių gėrimų. Tiek vyno, tiek alaus pardavimai šiemet sumenko, rodo naujausi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys.

Pirmąjį šių metų pusmetį deklaruoti alkoholio akcizai yra didesni nei pernai - tai lėmė vasarį buvęs šių pajamų šuolis. Deklaruoti alkoholio akcizai pirmąjį pusmetį siekė 151,359 mln. eurų - 26,4 proc. daugiau nei pernai tuo pat metu (119,737 mln. eurų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžioji dauguma pajamų teko vasariui - 75,279 mln. eurų, arba 49,7 proc. visų šiemet deklaruotų šių akcizų.

Birželį, palyginti su geguže, akcizų pajamos padidėjo 10,8 proc. iki 21,497 mln. eurų - šiemet tai antras geriausias šių pajamų surinkimo mėnuo, o birželį, palyginti su birželiu pernai, - smuko 6,1 proc. - tai kur kas geresnis rodiklis nei kovą ir balandį (atitinkamai 63,6 proc. ir 32,1 proc. mažiau) bei panašus į gegužės rezultatą (7,9 proc. mažiau).

REKLAMA

Deklaruoti spiritinių gėrimų akcizai pirmąjį pusmetį, palyginti su 2016-ųjų sausio-birželio mėnesiais, padidėjo 21,8 proc. iki 95,638 mln. eurų, alaus - 39,3 proc. iki 35,371 mln. eurų, vyno - 42,6 proc. iki 13,673 mln. eurų, tarpinių produktų - 6,8 proc. iki 6,676 mln. eurų.

Birželį, palyginti su geguže, spiritinių gėrimų akcizai didėjo 16,4 proc. iki 10,2 mln. eurų, alaus - 0,8 proc. iki 8,521 mln. eurų, vyno - 26 proc. iki 2,563 mln. eurų, tarpinių produktų - 30,1 proc. iki 212 tūkst. eurų, o palyginti su 2016-ųjų birželiu, spiritinių gėrimų ir tarpinių produktų akcizų pajamos buvo atitinkamai 28,9 proc. ir 76 proc. mažesnės, tuo metu alaus ir vyno akcizų deklaruota 51,9 proc. ir 24,8 proc. daugiau.

Iki šiol akcizai buvo didinami palaipsniui, tačiau „valstiečių“ daugumos Seimas nusprendė, kad būtina kovoti su alkoholizmu ir gerokai padidino akcizus. Nuo kovo pradžios akcizai labiausiai išaugo alui ir vynui - iki 112 proc., o etilo alkoholiui - apie 23 procentais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų