• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei šiandien kepsite žuvį, skrudinsite daržoves ar ruošite mėsos gabalėlį vakarienei, yra tikimybė, kad maistą suvyniosite į aliuminio foliją. Ko nesuprantate, yra tai, kad dalis folijos prasiskverbs į jūsų valgį – ir tai gali pakenkti jūsų sveikatai.

Jei šiandien kepsite žuvį, skrudinsite daržoves ar ruošite mėsos gabalėlį vakarienei, yra tikimybė, kad maistą suvyniosite į aliuminio foliją. Ko nesuprantate, yra tai, kad dalis folijos prasiskverbs į jūsų valgį – ir tai gali pakenkti jūsų sveikatai.

REKLAMA

Buvo tiriamas aliuminio naudojimas gaminant maistą. Aliuminio yra ne tik folijoje – tai yra populiariausia virtuvės reikmenų medžiaga, kurią naudoja besivystančių šalių gyventojai. Puodai ir keptuvės yra iškloti aliuminiu, o jo yra ir kai kuriuose kituose virtuvės reikmenyse, pavyzdžiui, dideliuose šaukštuose. Anksčiau tam buvo naudojamas varis, tačiau laikui bėgant jis buvo pakeistas aliuminiu, nes jį pigiau gaminti ir lengviau išvalyti, rašoma „The Conversation“.

Maistą gaminti aliuminio puoduose ar keptuvėse nėra blogai. Tačiau maisto įvyniojimas į aliuminio turinčią foliją ir kepimas orkaitėje gali sukelti problemų. Tai ypač pasakytina apie rūgštų ar aštrų maistą, kuris ruošiamas aukštoje temperatūroje.

REKLAMA
REKLAMA

Aliuminis ir sveikata

Žmonių kūnai gali labai efektyviai išskirti nedidelius aliuminio kiekius. Tai reiškia, kad minimalus aliuminio poveikis nėra problema. Pasaulio sveikatos organizacija nustatė saugią paros dozę – 40 mg aliuminio vienam kilogramui kūno svorio. Taigi asmeniui, sveriančiam 60 kg, leistinas suvartojamo aliuminio kiekis būtų 2400 mg.

REKLAMA

Tačiau dauguma žmonių suvartoja kur kas daugiau nei saugią dienos normą. Aliuminio yra kukurūzuose, geltoname sūryje, druskoje, žolelėse, prieskoniuose ir arbatoje. Jis suvartojamas gaminant virtuvės reikmenimis, taip pat jo yra farmakologinėse medžiagose, tokiose kaip antacidiniai vaistai ir antiperspirantai. Aliuminio sulfatas, gaunamas iš aliuminio, naudojamas kaip koaguliantas geriamojo vandens valymo procese.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai tiria, ar per didelis aliuminio kiekis gali kelti grėsmę žmonių sveikatai. Pavyzdžiui, Alzheimerio liga sergančių pacientų smegenų audinyje buvo nustatyta didelė aliuminio koncentracija. Mokslininkai ištyrė senų žmonių, sergančių Alzheimeriu, bendruomenę ir padarė išvadą, kad tai yra moderni liga, išsivysčiusi dėl pasikeitusių gyvenimo sąlygų, susijusių su visuomenės industrializacija. Šios sąlygos gali apimti didelį suvartojamo aliuminio kiekį kasdieniame gyvenime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aliuminis taip pat kelia kitokį pavojų sveikatai. Tyrimai parodė, kad didelis aliuminio vartojimas gali būti kenksmingas kai kuriems pacientams, sergantiems kaulų ligomis ar inkstų funkcijos sutrikimais. Didelis aliuminio kiekis taip pat sumažina žmogaus smegenų ląstelių augimo greitį.

Gamindami maistą venkite folijos

Atsižvelgiant į visus šiuos įrodytus pavojus, ruošiant maistą svarbu nustatyti aliuminio koncentraciją. Puodai ir kiti indai yra linkę oksiduotis, sudarydami inertišką sluoksnį, kuris neleidžia aliuminiui prasiskverbti į maistą. Problema ta, kad kai po gaminimo šveičiate puodus, tas sluoksnis nusidėvi ir aliuminis gali prasiskverbti į jūsų maistą. To nesunku išvengti: kai nusipirksite naujų aliuminio puodų, keletą kartų virkite juose vandenį, kol pagrindas taps matinis. Tai sukuria natūralią oksidaciją, kuri apsaugo nuo aliuminio prasiskverbimo į maistą. Jie gali atrodyti gražiau, kai yra šveičiami ir blizgūs, tačiau matinis pagrindas yra geresnis jūsų maistui ir jūsų sveikatai.

REKLAMA

Tačiau maisto gaminimas folijoje yra kita istorija. Aliuminio folija yra vienkartinė ir jūs negalėsite sukurti to inertiško sluoksnio prieš ją naudodami. Tyrimai parodė, kad aliuminio migracija į maistą, įvyniotą į aliuminio foliją, viršija leistiną ribą, kurią nustatė Pasaulio sveikatos organizacija.

Aliuminis yra žymiai labiau linkęs prasiskverbti į maistą, ir žymiai didesniu kiekiu rūgštyse ir skystuose maistiniuose tirpaluose, tokiuose kaip citrinų ir pomidorų sultys, nei tuose, kuriuose yra alkoholio ar druskos. Prasiskverbimo lygis dar labiau pakyla, kai į maistą, kepamą aliuminio folijoje, dedama prieskonių. Viskas, kas rūgštu, sukelia ypač agresyvų procesą, kuris ištirpdo aliuminio sluoksnius tiesiai į maistą.

Šie tyrimai rodo, kad aliuminio folija neturėtų būti naudojama maisto ruošimui. Vietoj to, rekomenduotume kepant maistą naudoti stiklo dirbinius ar porcelianą. Šaltą maistą vynioti į foliją saugu, tačiau neilgam, nes maisto galiojimo laikas yra ribotas ir folijoje esantis aliuminis pradės skverbtis į maistą, priklausomai nuo tokių ingredientų kaip prieskoniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų