Ministerijose dirba ne tik valstybės tarnautojai, bet ir darbuotojai pagal darbo sutartis – gairės apima juos visus. Iš esmės priimdama tokį dokumentą Ingridos Šimonytės Vyriausybė sukonstravo karkasą, ant kurio kiekviena ministerija galės statyti savo darbo užmokesčio tvarką, bet situacija bent jau bus panaši visose ministerijose. Šiuo metu skirtumai tarp ministerijų yra gan dideli.
To paties lygio darbuotojai, o alga gali skirtis
Pagal patvirtintas gaires, ministerijų tarnautojų ir darbuotojų pareigybės bus suskirstytos į dešimt lygių, kai aukščiausias lygmuo yra ministras, o žemiausias – paprasčiausius darbus dirbantis techninis darbuotojas.
Kitais metais bazinis pareiginės algos dydis sudarys 1785,4 eurų ir bus dauginamas iš konkretaus tarnautojo ar darbuotojo koeficiento. Bet skirtumai tarp, pavyzdžiui, šešto ir septinto lygio darbuotojų algų turėtų sudaryti apie 20 proc.
Įdomu, kad to paties lygmens tarnautojų ir darbuotojų alga irgi galės gana reikšmingai skirtis. Pavyzdžiui, ministerijoje dirbantis patarėjas galėtų uždirbti nuo 2468 iki 3702 eurų „ant popieriaus“ arba 1507 iki 2239 eurų „į rankas“. Teigiama, kad taip norima individualizuoti algas, priklausomai nuo asmens kompetencijos ar kitų požymių.
Į šiuos intervalus turėtų patekti visas valstybės tarnautojų atlyginimas su priedu už stažą ir visas darbuotojų pagal darbo sutartis darbo užmokestis su kintamąja dalimi.
Bet priemokos už pavadavimą, papildomas užduotis, taip pat darbą poilsio dienomis galės eiti „ant viršaus“.
Pagal nuo kitų metų įsigaliosiantį Valstybės tarnybos įstatymą, už pavadavimą priemoka valstybės tarnautojui negali būti mažesnė nei 10 proc. nuo pareiginės algos, už papildomų užduočių atlikimą – irgi ne mažiau kaip 10 proc, už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą – taip pat ne mažiau kaip 10 proc., bet visų šių priemokų suma neturi viršyti 80 proc. pareiginės algos. Šita dalis galės eiti „ant viršaus“.
Už kiekvienus tarnybos valstybei metus skiriamas 1 proc. priedas skaičiuojant nuo pareiginės algos, bet ne daugiau nei 20 proc. Šis priedas, kaip minėta, turėtų patelkti į nurodytus intervalus.
Kai kuriems padvigubins algas
Daugumos valstybės tarnautojų ir darbuotojų pagal darbo sutartis atlyginimas turėtų patekti į nustatytas ribas, bet bus ir išrinktųjų. Tarkime, jeigu labai trūks kažkurios profesijos darbuotojo arba prireiks specifinių tokio darbuotojo kompetencijų, darbuotojui pagal darbo sutartį bus galima mokėti iki 100 proc. daugiau nei nustatytas didžiausias tos pareigybės pareiginės algos koeficientas.
Kitaip tariant, ypatingai išskirtinis šešto lygio patarėjas galėtų pasidvigubinti alga iki 7404 eurų „ant popieriaus“ arba 4479 eurų „į rankas“.
Vyriausybė taip pat leidžia išimtiniais atvejais viršyti nustatytą maksimumą ir valstybės tarnautojams. Tarkime, šešto lygmens patarėjo maksimalus darbo užmokestis pagal parengtą lentelę siekia 3702 eurus „ant popieriaus“, bet gali būti ir 4000 eurų „ant popieriaus“.
„Tačiau tokie atvejai galimi tik kaip išimtiniai ir tai negali tapti įprastine taisykle“, – nurodoma gairėse.
Kad būtų šiokia tokia tvarka, ministerijos turės nuokrypius paaiškinti Vyriausybės kanceliarijai ir Viešojo valdymo agentūrai. Galiausiai, ministerijų tarnautojų ir darbuotojų atlyginimai vis tiek priklausys nuo to, kiek lėšų ministerijoms pavyks išsiderėti formuojant biudžetą.
Valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga nepateikė savo nuomonės apie ministerijų tarnautojų ir darbuotojų atlyginimų mokėjimo gaires, nes nespėjo susipažinti su sprendimu.
Dulkys iš ministrų apmokamas geriausiai
Šiuo metu darbo užmokesčių skirtumai tarp ministerijų yra nemaži. Net ministrai apmokami beprotiškai skirtingai, jau nekalbat apie tarnautojus ar darbuotojus.
Kaip rodo Vyriausybės iš ministerijų surinkti liepos mėnesio duomenys, Aplinkos ministerijos departamento ar grupės vadovas, vyriausiasis patarėjas vidutiniškai per mėnesį gali uždirbti ir 5080 eurų, ir 3625 eurus, ir 4628 ar 3113 eurų „ant popieriaus“. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje šio lygmens tarnautojų atlyginimas – 4149 ir 3802 eurų „ant popieriaus“. Kultūros ministerijoje – 4155, 3759 bei 3482 ar 3112 eurų bruto.
Ministrų atlygis tarp ministerijų taip pat skirtingas, bet jie priskiriami prie valstybės politikų ir ministrų darbo užmokestis reikšmingai paaugs nuo naujos kadencijos. Jų Vyriausybės patvirtintos gairės nepalies. Apie politikų, teisėjų, valstybės tarnautojų ir valstybės pareigūnų darbo užmokesčio pokyčius po reformos galima paskaityti čia.
Šiuo metu, pagal Vyriausybės surinktus liepos mėnesio duomenis, geriausiai apmokamas sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio darbas – 6693 eurai „ant popieriaus“ arba 4049 eurus „į rankas“. Greičiausiai taip yra dėl priedo už valstybės tarnybos stažą, nes prieš tapdamas ministru A. Dulkys ilgą laiką dirbo Valstybės kontrolėje, o priedas už stažą šiuo metu gali sudaryti ir trečdalį algos.
Prasčiausiai apmokama yra teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, kuri „ant popieriaus“ gauna 4515 eurų atlyginimą. „Į rankas“ tai sudaro 2731 eurą.