Vis dėlto skandalingoms išvadoms valdantieji reikalingus balsus sukrapštė – pritarė joms po pateikimo, o galutinį priėmimą planuoja tarp pirmojo ir antrojo prezidento rinkimų turo.
Seimo rūmuose ketvirtadienio vidudienį suskambo aliarmas – antruose rūmuose, kur ir posėdžiauja parlamentarai, įsijungė sirenos, pasigirdo pranešimas, liepiantis evakuotis pastate esantiems žmonėms.
Seimo kanceliarijos darbuotojai, politikų padėjėjai ir dalis žurnalistų suskubo į lauką, bet patys tautos išrinktieji liko posėdžiauti salėje.
„Viskas tvarkoje. Dėl garsinės signalizacijos kai kas domisi, kas čia vyksta, gal reikia evakuotis. Niekur nereikia evakuotis, tuoj bus išjungta, techninė problema“, – ramino Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.
Įrodymų nepateikia
Ir nors aliarmas netikras, bet pačioje Seimo salėje atmosfera kur kas įtemptesnė ir grėsmingesnė. Bent jau prezidentui Gitanui Nausėdai. Valdantieji toliau stumia skandalingąsias VSD pranešėjo komisijos išvadas.
„Parlamento komisija, atlikdama tyrimą nustatė, kad net kelios dešimtys asmenų prezidento aplinkoje buvo susiję su Rusijos ir Baltarusijos verslais, specialiosiomis tarnybomis, diplomatais ir politikais. <...> Kai kuriuos iš šių asmenų jis įsileido į savo komandą ir bandė paskirti patarėjais“, – kalbėjo „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys Vytautas Bakas.
Vien iš valdančiųjų ir tik vienintelio Sauliaus Skvernelio bendražygio V. Bako sudaryta komisija konstatavo, kad saugumas, pažeisdamas tvarkas, tikrino G. Nausėdos aplinką, bet kaip prezidentas, jo aplinka ir patarėjai susiję su Lukašenkos trąšų verslu, įrodymų nepateikia – sako, medžiaga įslaptinta.
„Prezidentas iki šiol vengia atsakyti Seimu ir visuomenei, kas jį sieja su Baltarusijos verslo atstovais, asmenimis, kurie labai artimi Lukašenkos režimui. <...> Kai kurie iš tų asmenų savo ryšiais, per vieną asmenį yra susiję su aukščiausiais Baltarusijos politikais, valdžios atstovais“, – teigė V. Bakas.
„Man atrodo, kad ten žmonės jau tikrai praradę blaivų protą ir šita komisija nuėjo taip toli, kad jie jau yra pasirengę diskredituoti ir nesilaikyti nei Konstitucijos, nei įstatymų, tiktai su vienu tikslu – kažkokiu būdu desperatiškai paveikti rinkimų rezultatą“, – su kaltinimais nesutiko G. Nausėda.
Skaityti įrodymų būtinybės nemato
Ir nors klausant tyrėjų gali pasirodyti, kad Lukašenka jau užvaldęs Lietuvos prezidentūrą, bet už saugumą atsakingi konservatoriai ir toliau nemato būtinybės skaityti tyrėjų įrodymų.
„Dar nesusipažinau, bet dabar planuoju prieš priėmimą tikrai eiti skaityti, ir tada jau apsispręsiu galutinai. Perskaitysiu gal ne viską, bet svarbiausias dalis“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Iki prezidento rinkimų liko vos kiek daugiau nei dvi savaitės, o pats G. Nausėda yra pagrindinis favoritas.
Kaip įrodymą, kad G. Nausėda esą pažeidžiamas ir galimai dirba Lukašenkos režimui, tyrėjai rodo pavyzdį, kad svarstant įvesti sankcijas Lukašenkos trąšoms prezidentūra siūlė paskaičiuoti, kiek Lietuvai kainuos pinigų praradimai, kuriuos patirs geležinkeliai ir Klaipėdos uostas, ir pasiūlė verčiau sankcionuoti Astravo elektrinę. Bet Vyriausybei to padaryti nesutikus, G. Nausėda neprieštaravo.
„Problema yra tai, kad išrinktas prezidentas priešinosi sankcijų įvedimui, darė spaudimą Lietuvos Užsienio reikalų ministerijai ir Lietuvos diplomatams. Tą komisija nustatė. <...> Jei pažeidžiamas prezidentas, yra pažeidžiama valstybė, todėl čia yra labai svarbi Seimo lyderystė“, – kalbėjo V. Bakas.
Vadina popieriaus gadinimu
Iš viso tyrėjai surašė daugiau nei tūkstantį puslapių.
„Komisija sugadino daug popieriaus, sugaišino daug įvairių pareigūnų laiko. Nieko papildomo to, ką komisija turėjo prieš metus, ar pusantrų, ar prieš pusę metų neatsirado, apsuko didelį ratą ir grįžo į tą patį tašką. Politiškai motyvuota komisija, kuri, be kita ko, demonstruoja ir visišką teisinį nihilizmą“, – savo laikėsi G. Nausėda.
Viešose komisijos išvadose įrodymų skandalingiems teiginiams nėra. Tyrėjai sako, kad jie įslaptintoje medžiagoje, su kuria gali susipažinti dalis parlamentarų. Bet „valstietis“ Dainius Gaižauskas sako, kad įslaptintoje medžiagoje atskleista per daug paslapčių, todėl tarnybų prašo kažką daryti.
Kad tyrimas politiškai motyvuotas, sako ne tik G. Nausėda, bet ir visa opozicija, išskyrus vienintelį V. Baką. VSD, STT ir Generalinė prokuratūra išvadų turinį vadina tendencingu, pareiškė, kad tai politinių interpretacijų kratinys.
Opozicija, išskyrus V. Baką, ketvirtadienį balsuodama po svarstymo liko vieninga – balsavo prieš arba susilaikė. Bet valdantiesiems vis tiek pavyko pasiekti savo – 7 balsų persvara išvadoms pritarė, tad liko paskutinis, priėmimo balsavimas Seime. Jeigu bus pritarta galutinai, teoriškai G. Nausėdai gali būti rengiama apkalta.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.