Po ilgų diskusijų per Vyriausybės pasitarimą atidėtas Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano svarstymas.
A. Stancikienė: viskas bus įteisinta?
„Buvo labai aiškiai pasakyta <...>, paruošti tokį tvarkymo plano variantą, kuriame būtų atsižvelgta ir į teismų sprendimą, ir tai, kas gali toje vietoje būti. Deja, tai kas yra šiandien pateikta, yra šimtu procentų įteisinimas to, kas yra pastatyta“, – pasibaigus Vyriausybės pasitarimui, kuriame buvo svarstomas Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo planas, sakė Seimo narė Aurelija Stancikienė.
Jos teigimu, saugomų teritorijų tarnyba pasitarimui buvo pateikusi du variantus – „viename iš jų numatoma, kiek galėtų būti, o kitame – įrašyta nuostata esamo užstatymo neplėsti.“
„Žinote, ką tokia nuostata reiškia? Kad viskas, kas ten yra, yra leistina“, – piktinosi ji. Žurnalistams ji patvirtino mananti, kad nė vieno iš statinių, dėl kurių teisėtumo vyko ilgos diskusijos, griauti neketinama.
„Kaip aš supratau iš premjero pozicijos, nesiruošia nieko keisti ir iš esmės tenkina turbūt vyriausybę tai, kad viskas bus įteisinta“, – sakė ji, pabrėždama, kad taikos sutartis „yra negalima, kol šitų sprendimų nėra tvarkymo plane“.
A. Stancikienė neatmeta, kad jeigu neleistini statiniai Kuršių nerijoje būtų įteisinti, būtų kreipiamasi į Konstitucinį teismą. Kaip žinoma, iš maždaug 40 neteisėtų statinių buvo nuspręsta griauti vos kelis, o dėl kitų siūloma pasirašyti taikos sutartį.
Tuo metu Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorė Rūta Baškytė po pasitarimo žurnalistams sakė, kad Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo planas anaiptol neįteisina visų statinių.
„Šitas dokumentas turi nustatyti visas apsaugos ir tvarkymo priemones tiek gamtos ir kultūros paveldui, tiek kraštovaizdžiui, tiek miškų tvarkymui, ir tikimės, kad šiuo dokumentu bus labai aiškiai bus reglamentuotos statybos. <...> Tvarkymo planas nėra lygu botelio planas“, – pabrėžė ji.
R.Baškytė: keli pastatai tikrai bus nugriauti
R.Baškytės teigimu, Kuršių nerijos tvarkymo plano rengimo nereikia sieti su statybų įteisinimu. Pažymėjusi, kad yra rengiamas įstatymo projektas, ji sakė, kad problemą stengiamasi padalinti į dvi dalis, nusišalinti nuo teisminių procesų nagrinėjimo „ir pasižiūrėti, kas iš tiesų gali būti vienoje ar kitoje teritorijoje“.
Jos teigimu, toliau vyksta diskusijos, kiek pastatų turėtų likti, kaip jie turėtų būti pertvarkyti, ar turėtų būti nugriauti.
Anot R.Baškytės, Kuršių nerijos tvarkymo planas yra dokumentas visai teritorijai, kurio pagrindu bus galima nagrinėti konkrečias situacijas, ji aiškino: „Tvarkymo plane labai aiškiai parašyta – šioje vietoje negali būti jokių kotedžų, apartamentų, turi būti uostas su infrastruktūra, reikalinga žvejams“.
Jos teigimu, kadangi tvarkymo planas nėra detalusis planas, nėra galimybių nagrinėti visas situacijas, o dėl neteisėtų statinių bus priimti sprendimai. Ji patvirtino, kad kai kurie statiniai, jos manymu, vis dėlto turėtų būti nugriauti.
Neringos savivaldybė pritaria taikos sutarčiai
R. Baškytės teigimu, prieštaravimų dėl Kuršių nerijos tvarkymo plano nuostatų buvo labai daug, tačiau dabar liko vos keletas. Juos tikimasi suderinti artimiausiu metu.
Kad sprendimai dėl Kuršių nerijos tvarkymo plano gali būti priimti per kelias artimiausias savaites sakė tikįs ir Neringos meras Antanas Vinkus.
„Tvarkymo planas ir yra toks planas kuris nurnato, kaip sutvarkyti tuos skaudulius, – sakė jis žurnalistams. A. Vinkus patvirtino, kad Neringos savivaldybė pritaria taikos sutarčiai, tarp jų ir dėl vadinamųjų Sabonio botelių.
Neringos meras atkreipė dėmesį, kad kai kurių pastatų savininkai jau yra pasikeitę ir pabrėžė, kad planas padės įvesti tvarką ir nuims įtampą, kad žmonės galėtų normaliai gyventi ir dirbti.
„Ir Vyriausybės, ir Neringos savivaldybės nuostata – duokime žmonėms ramiai gyventi ir dirbti“,– sakė A. Vinkus.