Akmenės rajono Biržų kaime gyvenančio 64–erių Algimanto Andruškos sukaupta Antrojo pasaulinio karo laikų amunicijos dalių kolekcija vėlų antradienio vakarą ant kojų sukėlė specialiąsias tarnybas, tačiau paaiškėjo kad baimintasi be reikalo – kolekcija grėsmės nekėlė.
Entuziasto žmona 47–erių Laimutė „Respublikai“ pasakojo, kad antradienį pas juos lankėsi privačių miškų tikrintojas su girininku. Svečiai prašė pateikti miško nuosavybės dokumentus. Šeimininkas jiems pasiūlė luktelėti rūsyje, kur lentynėlėse buvo tvarkingai sudėliota senienų ekspozija, o pats nuėjo atnešti dokumentų. Peržvelgę atneštus dokumentus svečiai išvyko, o po kelių valandų į Andruškų duris pasibeldė policija.
„Mes iškart sakėme, kad pareigūnai tuščiai eikvoja ir lėšas, ir laiką, nes vyro kolekciją sudaro ne sprogmenys ir ne ginklai, o daiktai, nekeliantys pavojaus – vokiški ir rusiški šalmai, sprogmenų korpusai, šovinių dalys, – pasakojo „Respublikai“ L.Andruškienė. – Tačiau policininkai paaiškino, kad patikrinimo procedūrą būtina atlikti, jau iškviesti išminuotojai. Ne vienas policininkas tą ekspoziciją yra matęs ir anksčiau, ją apžiūrėti užsuka medžiotojai, kiti besidomintieji praeitimi“.
Ugniagesius ir išminuotojus iškvietę pareigūnai šeimininkų paprašė palikti namus, kol nekonstatuota, kad kolekcija tikrai nekelia pavojaus. Vakaras buvo žvarbokas, todėl sutuoktiniai apie valandą laiko prasėdėjo automobilyje.
Atvykę antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ išminuotojai nustatė, kad rūsyje išties yra ne sprogmenys, o tik jų antrojo pasaulinio karo laikų sprogmenų korpusai be sprogstamosios medžiagos ir be sprogdiklių. Pasak L.Andruškienės, dalį eksponatų pareigūnai išsivežė ištirti, tačiau trečiadienį viską grąžino ir net pažadėjo išduoti raštą, kad kolekcija pavojaus nekelia.
Kūno kultūrą ir karinį parengimą moksleiviams dėstęs A.Andruška aistra senienoms užsikrėtė bene prieš tris dešimtmečius. Kolekciją kaupė pats, eksponatų mokytojui atnešdavo ir moksleiviai.
„Kai vyras dirbo kariniu vadovu Kruopių vidurinėje mokykloje, ta parodėlė buvo eksponuojama mokykloje, – prisiminė L.Andruškienė. – Bene prieš porą dešimtmečių, mokyklose atsisakius karinio parengimo disciplinos, sukauptą ekspoziciją vyras parsinešė į namus. Ją ir dabar papildome laukuose aptinkamais sprogmenų korpusais ar sudūlėjusiais šoviniais. Jų čia randame kasmet, kadangi antrojo pasaulinio karo metais mūsų apylinkėse vyko intensyvūs mūšiai“.