Kelmės rajone jaunuolis nugvelbė 4,85 eurų vertės cigarečių pakelį. Tačiau, priešingai nei dėl smurto prieš mokytoją, už šį poelgį jis jau gali būti baudžiamas.
Atliekamas tyrimas
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Gailutė Smagriūnienė naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad po smurto mokymosi įstaigoje buvo sulaukta dviejų pranešimų:
„Vienas – mokytojo dėl sumušimo, o kitą dieną jau 14-mečio tėvai kreipėsi į policiją dėl jų vaiko sumušimo. Jau šį pirmadienį buvo priimti nutarimai atsisakyti pradėti abu ikiteisminius tyrimus.
Pirmu atveju todėl, kad subjektas nėra sulaukęs amžiaus nuo kurio galima atsakomybė už fizinio skausmo sukėlimą. O dėl tariamo mokytojo smurto vaiko atžvilgiu tyrimas nutrauktas, nes nenustatyta nusikaltimo sudėties.“
Policijos atstovė pridūrė, kad šiuo atveju tėvai negali atsakyti už jų pačių vaiko veiksmus. Įprastai galima tėvams taikyti atsakomybę už vaiko nepriežiūrą, bet šiuo konkrečiu atveju viskas vyko mokykloje, ne namuose ar viešoje vietoje.
Taip pat aiškėja, kad Kelmės rajono policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl vagystės, kurioje figūruoja tas pats 14-metis. Jis vienoje Kelmės rajono parduotuvėje atvirai pagrobė cigarečių pakelį.
„Šiuo atveju pradėtas ikiteisminis tyrimas, nes už vagystę galima bausti asmenį nuo 14 metų. Tas jaunuolis su policija yra turėjęs daug reikalų dėl savo elgesio, bet įprastai nebūdavo subjektas nusikalstamų veikų dėl savo jauno amžiaus. Apie jo šeimą daug informacijos neturiu, bet, mano žiniomis, dėl smurto pareigūnams vykti neteko“, – pasakojo G. Smagriūnienė.
Mokysis nuotoliu
Po konflikto S. Daukanto inžinerijos gimnazijoje, veiksmų ėmėsi ir šios mokyklos Vaiko gerovės komisija.
Buvo nuspręsta, kad vaikas bus mokomas nuotoliu. Buvo pasirinkta viena iš priemonių, kuri padėtų išspręsti probleminę situaciją.
Svarbu buvo ir tai, kad paauglio tėvas sutiko su tuo, pateikė prašymą dėl nuotolinio mokymo.
Šiaulių S. Daukanto inžinerijos gimnazijos direktorius Vytautas Kantauskas naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad pagal priimtą nutarimą, vaikas bus mokomas nuotoline tvarka:
„Teikiame nuotolinį mokymą, turime leidimą tą daryti. Pasinaudojome tokia tvarka. Jei vaikas nesilaiko mokymosi sutarties, tai galimas ir vienpusis sprendimas.
Bet tėvai bendradarbiauja, pamatė, kas geriausia vaikui ir mokytojams. Tad turime abipusį sutarimą.
Smurtą patyrusiam mokytojui neteks mokyti paauglio, nes ne visi pedagogai organizuoja nuotolinį mokymą. Šis mokytojas neturi nuotolinio mokymo galimybės.“
Direktorius pakartojo, kad minimas paauglys pas juos mokėsi vos 2,5 savaitės, tačiau daugiau informacijos suteikti nenorėjo, dėl to, kad kalbama apie nepilnametį asmenį.
Pagalba jau buvo teikiama
Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Donatas Žakaris pasakojo, kad minimoje situacijoje buvo susitelkta į pagalbą paaugliui ir šeimai:
„Pagalba buvo teikiama ir iki šio įvykio, ją vaikas gauna ir šiuo metu. Tad vaiko teisių gynėjai pirmiausiai siekia išsiaiškinti, kiek teikiama pagalba yra efektyvi, ir ko trūksta, kad šeimai pavyktų įveikti sunkumus.
Peržiūrėjus pagalbos šeimai planą bus galima įvertinti, kokia pagalba šiuo atveju būtų labiau veiksminga ir ją nedelsiant inicijuosime. Pagalbą teikia savivaldybės socialinės įstaigos.
Smurto atveju pagalba dažniausiai būna reikalinga tiek nukentėjusiam, tiek ir smurtautojui. Tad pagrindinė vaiko teisių gynėjų užduotis yra išsiaiškinti, iš kur kyla destruktyvus vaiko elgesys ir padėti šiuos sunkumus įveikti.“
Anot D. Žakario, pasireiškus netinkamam vaiko elgesiui, organizuojami vaiko gerovės komisijos posėdžiai, pokalbiui kviečiami vaiko tėvai ar globėjai:
„Domimės, kaip veikia šios priemonės minimoje mokykloje, bendraujame su ugdymo įstaigos vadovais ir rekomenduojame nedelsiant spręsti smurto, patyčių ar kitą problemą. Esant būtinybei galima kreiptis ir švietimo centrą dėl pagalbos teikimo ir jos gavimo.
Kai nustatomas smurtas tarp vaikų ar, itin retais atvejais – vaiko smurtas prieš suaugusiuosius, dažniausiai būna reikalinga kompleksinė pagalba vaikui ar visai šeimai. Tam pasitelkiami socialines paslaugas teikiantys savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų specialistai – socialiniai darbuotojai, psichologai ir kt.
Aiškindamiesi smurto atvejus ir ieškodami priežasčių, kodėl vaikas ėmėsi smurto, dažniausiai sužinome, kad netinkamai besielgiantis vaikas pats iš suaugusiųjų matė problemų sprendimo jėga pavyzdį, pats patyrė smurtą, nepriežiūrą ir pan. Tad visais atvejais, kai kalbame apie netinkamą vaikų elgesį, įskaitant ir smurtą, pirmiausia reikia klausti, ką šis vaikas patyrė, kokį pavyzdį matė gyvenime, kokia pagalba buvo suteikta jam ir jo šeimai, kiek ta pagalba buvo efektyvi ir ar ją priėmė.“
Priduriama, kad smurtinis vaiko elgesys dažnai yra pagalbos šauksmas, kuris rodo, kad vaikas patiria vidinių sunkumų, kurių nemoka iškomunikuoti kitu būdu.
„Paauglių smurtas dažnai kyla dėl bendravimo, klausimo įgūdžių stokos, įžeistų jausmų, negebėjimo teisingai išreikšti savo norų ir požiūrio, tarpusavio konkurencijos. Būna atvejų, kad ir maži nesutarimai į rimtesnius konfliktus išauga dėl netinkamai pasirinkto konflikto sprendimo būdo.
Ypač dažnai tokie vaiko elgesio sunkumai išryškėja paauglystėje. Šiuos elgesio pokyčius svarbu laiku pastebėti ir kreiptis į specialistus. Kaip vaikui seksis sunkumus įveikti, labai priklauso ir nuo šeimos įsitraukimo, vaiko priėmimo ir noro lydėti sveikimo keliu.
Šeimoje visada reikšmingas ryšio puoselėjimas, galimybė vaikui atvirai kalbėtis su tėvais. Todėl mokykime vaikus suprasti, kad konflikto metu normalu abiem pusėms išsakyti savo nuomones, tikslus, lūkesčius, tačiau negalima žeminti, niekinti, nuvertinti kito žmogaus. Kalbėkime su paaugliais ir padėkime jiems suprasti, kad nėra teisingų ir neteisingų nuomonių, yra tik skirtingi požiūriai“, – pridūrė specialistas.
Vaiko teisių gynėjai primena, jog visuomenei taip pat yra pasiekiama nemokama informatyvi medžiaga apie vaiko poreikius, smurto atpažinimą ir reagavimo būdus. Šiuos mokymus galima rasti čia.
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.