Gaisras vakar pavakarę kilo Klaipėdos pašonėje. Milžiniškas dūmų stulpas matomas net dalyje uostamiesčio. Išsigandę žmonės puolė skambinti bendruoju pagalbos numeriu, panika kilo ir socialiniuose tinkluose. Gaisro dydis nustebino ir ugniagesius, kurie pagal pirminį gautą pranešimą vyko tarsi į eilinį įvykį.
„Buvo gautas pranešimas, kad šitame kaime užsidegė šiukšlių krūva paprasčiausiai“, – teigia gelbėjimo darbų vadovas Juozas Vintilas.
Tačiau atvykus paaiškėja, kad ta šiukšlių krūva – tai plastiko atliekos rūšiavimo ir perdirbimo įmonėje, kuri įsikūrusi Aukštkiemių kaime, visai šalia gyvenamųjų namų. Gaisras išplito 1000 kvadratinių metrų plote. Ore tvyro degančio plastiko smarvė. Tad ugniagesiai čia jau lekia iš visos apskrities.
„Dalyvauja pagal padidintą iškvietimo numerį 6 autocisternos, tai ir Klaipėdos, Girkalių, Priekulės, Plikių ugniagesių komandos“, – kalba J. Vintilas.
Atskuba gausios policijos pajėgos, aplinkosaugininkai, medikai. Kaimo ir aplinkinių teritorijų, net Klaipėdos gyventojus šį kartą nuo nuodingų degančio plastiko dūmų gelbėja pati gamta.
„Degant plastmasei susikaupia pavojingos dujos, dūmai, galėjo nukentėti. Bet, kadangi tokio didelio vėjo nebuvo, panašiai vienas metras per sekundę, tai tie dūmai kilo aukštai ir sklido link Klaipėdos. Tai didesnio pavojaus nebuvo“, – sako J. Vintilas.
Gaisrą ugniagesiai malšina jau dvi valandas. Į pajūrio gyventojų telefonus ateina pranešimai, raginantys neiti į lauką ir užsidaryti langus. Kaimo gyventojai su nerimu stebi ugniagesių darbą ir kalba, kad tokios nelaimės buvo galima tikėtis:
„Ar čia tokia vieta turi būti, kur žmonės gyvena? Aišku, pavojinga. Aš buvau Gargžduose, gaisrininkams sakiau, kad mūsų kaime yra betvarkė. Tvarkykitės. Bet, žinot, niekas nereaguoja. Čia tvarkomasi, mes įspėjom, susitvarkys. Jie užsitvėrė betonine tvora, taip ir laikosi tas „bardakas“ iki šiol.“
„Yra ten savininkai. Eikit pasišnekėti, gal daugiau žinos.“
Tačiau įmonės „Virginijus ir Ko“ atstovai nei gaisro metu, nei kitą dieną nieko nekomentuoja. Išaušus matyti, kad namai ir Klaipėda nuo bendrovės visai netoli. Tyrimą pradėję ugniagesiai sako, kad plastiko atliekų įmonės kieme buvo sukaupta per daug.
„Čia yra suvežamos perdirbimui medžiagos, jas čia rūšiuoja ir paskui išveža perdirbimui. Ir sakė, kad buvo sugedusi technika, todėl šiek tiek tų antrinių žaliavų susilaikė, buvo šiek tiek daugiau nei paprastai būna. Darbas vyko kaip visada, darbo laikas buvo, baigėsi penktą valandą ir darbininkai išėjo namo“, – teigia Gargždų ugniagesių atstovė Dalia Kasparaitienė.
Naktinio sargo įmonė neturi. Tad ugniagesiai neatmeta ir padegimo versijos. Vis dėlto realiausia, kad gaisras įsiplieskė dėl karščio užsidegus pašalinėms atliekoms plastiko krūvoje.
„Suvežtos medžiagos, kurios dar nebuvo spėtos išrūšiuoti. Mūsų žmonių gal sąmoningumas yra toks, kad į plastmasę meta ir metalą, įmeta ir stiklą, įmeta ir, sakykim, popierių“, – sako D. Kasparaitienė.
Tyrimo ėmėsi ir aplinkosaugininkai. Jie aiškinasi, ar atliekos buvo laikomos nepažeidžiant tvarkos ir kiek gaisras padarė gamtai žalos.
„Buvo vakar budruojantys pareigūnai nuvykę į vietą, mes taip pat šiandieną nuvykom, yra pradėtas tyrimas ir atliekamas neplaninis patikrinimas“, – tvirtina Klaipėdos aplinkosaugininkė Monika Dervinckaitė.
Įvykį tiria ir Visuomenės sveikatos centro specialistai. Jie bendrauja su gyventojais, aiškinasi, ar niekas neapsinuodijo degančios plastmasės dūmais.