Kitą dieną iš tos pačios poliklinikos greitoji išvežė pacientę į ligoninę, nes, nesulaukusi nemokamo vizito, atėjo mokamai konsultacijai, bet jau su abipusiu plaučių uždegimu.
Kai kurie medikai sako, kad sveikatos sistema yra apaugusi pelėsiais ir reikalauja naujos valdžios imtis ryžtingų permainų.
Plačiau apie tai – TV3 Žiniose.
Klaipėdos miesto poliklinikoje registratūros darbuotojai dar neatsigavę nuo šią savaitę įvykusios nelaimės, kai netikėtai mirė 45 metų pacientas.
„Atėjo vaikinas su mama į polikliniką, peržengus slenkstį sukniubo, tada nedelsiant nuvežtas ir pradėtas gaivinimas, iškviesta greitoji medicinos pagalba. Gaivinimą atliko tikrai profesionali daktarė, dirbusi apie 20 metų ligoninėje“, – pasakoja vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Algirdas Pūras.
Atgaivinti vyro nepavyko
Medikai vyrą gaivino valandą ir 40 minučių, bet nesėkmingai.
„Žmogus sirgo ir reikėjo pagalbos anksčiau, manau, kad tikrai taip. Laukiam skrodimo išvadų, bet viena iš tų, kad galėjo būti plaučių uždegimas abipusis, esant galimai širdies patologijai neužteko deguonies, kadangi gaivinimas buvo neefektyvus“, – teigia A. Pūras.
Klaipėdietė Ingrida kaip tik tuo metu lankėsi Klaipėdos poliklinikoje.
„Seselė bėgo atsinešti pompos, kažkokio prietaiso kažkam tai gaivinimui, jau supratau, kad kažkas įvyko žmogui“, – pasakoja Ingrida.
O paskui greitoji atvažiavo. Antradienį tos pačios poliklinikos medikai kvietė greitąją kitai sunegalavusiai ligonei.
„Moteris atvyko konsultacijai, kadangi, jos žodžiais, ai reikėtų laukti konsultacijos 28 dieną kažkurioj įstaigoj, ji pasirinko mokamą konsultaciją, bet plaučių uždegimas buvo, daktarė išsiaiškino, kad abipusis, ūmus kvėpavimo nepakankamumas, tada iškviesta greitoji“, – komentuoja A. Pūras.
Šįkart per plauką išvengta nelaimės, kurios priežastis – eilės pas gydytojus.
Trūksta slaugytojų
Naujoji sveikatos apsaugos ministrė žada, kad nuo vasario savivaldybės galės teikti paraiškas, kad galėtų gauti lėšų iš numatytų 17 milijonų eurų, skirtų pritraukti medikus į regionus.
„Šios priemonės leis apmokėti studijas, mokėti stipendijas ir pritraukti daugiau specialistų į sveikatos sektorių“, – teigia sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė.
Tačiau Medikų sąjūdis sako, kad didesnė bėda Lietuvoje – ne gydytojų, o slaugytojų trūkumas. Net kiek jų trūksta, niekas nesugeba suskaičiuoti.
„Yra prašomi tiesiog neišeiti iš darbo, pasilikti darbe, kad būtų teikiamos slaugos paslaugos ir toliau“, – pasakoja Slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra Volodkaitė.
„Slaugytoja naktį dirba ir su 40, ir su 60 ligonių palikta viena. Tai yra tikrai pertekliniai krūviai, tiek fiziniai, tiek emociniai. Žmonės perdegę šitoj sistemoj“, – sako Medikų sąjūdžio pirmininkė Auristida Gerliakienė.
Maži atlyginimai ir didelis krūvis
Medikų sąjūdis reikalauja, kad poliklinikos už slaugytojas, dirbančias su gydytojais, gautų atskirą finansavimą, kad būtų iš ko didinti algas.
„Turim slaugytojus, kurie Norvegijoj dirbdami dvi savaites per mėnesį, uždirba 5 tūkstančius“, – teigia Seimo narė Jurgita Sejonienė.
Lietuvoje – per mėnesį uždirba pusantro tūkstančio ir tai tikrai ne visos. Vis dėl to yra dalykų, kuriems pinigų nereikia – reikia tiesiog pagarbaus kolegiško elgesio.
„Sveikatos sistema Lietuvoje yra pelėsiais apaugusi. Labai daug nulemia vyresniosios slaugytojos matronos vaidmuo. Ji gali pasakyti ir pamanipuliuoti darbo laiku, darbo role, įvertinimu“, – pasakoja Medikų sąjūdžio valdybos narys Robertas Adomaitis.
Sveikatos apsaugos ministrė žada, kad ši Vyriausybė imsis spręsti medikų problemas iš esmės. Tačiau dalis pažadais maitinamų medikų tuo jau nelabai tiki.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.