Airijos premjeras Brianas Cowenas išreiškė įsitikinimą, kad jo šalis ketvirtadienį per referendumą, nuo kurio priklauso Europos Sąjungai (ES) gyvybiškai svarbios reformos, balsuos už Lisabonos sutartį.
Airija yra vienintelė iš 27 bloko valstybių, rengianti referendumą dėl šios sutarties. B.Cowenas sekmadienį sakė, kad jei ji būtų atmesta, šalis būtų "marginalizuota" ir prarastų įtaką Bendrijoje.
Airijos referendumą atidžiai stebi kitų ES valstybių lyderiai.
Minimi B.Coweno komentarai pasirodė Airijos Europos reikalų ministrui Dickui Roche'ui perspėjus, kad dėl airių "ne" ES ištiktų krizė.
Paskutinė prieš balsavimą atlikta apklausa rodo, kad Lisabonos sutarčiai pritariančių airių stovykla yra kiek didesnė už priešininkų stovyklą, tačiau pastaroji didėja.
"Tikiu, kad ši sutartis bus priimta. Tikiu airių įžvalgumu ir sveiku protu, - valstybiniam radijui RTE sakė B.Cowenas. - Tikiu, kad jie pagalvos apie tą gerą ... mūsų narystės ES patirtį".
Airių "ne" reikštų, kad Airija nesutinka su konsensusu dėl Europos sutarties, pažymėjo jis.
Kaip rodo laikraščiui "The Sunday Business Post" atlikta "Red C" apklausa, sutarties šalininkai trimis proc. lenkia priešininkus - Lisabobos sutarčiai pritaria 42 proc., o nepritaria 39 proc. airių.
2001 metais Airija pribloškė ES pareigūnus atmesdama Nicos sutartį dėl bloko institucijų reformų ir plėtros. Tas sprendimas buvo pakeistas per kitą referendumą 2002 metais.
Šį kartą, kaip perspėjo Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso, atsarginio plano nėra.
Tolimiausiame vakariniame Europos pakraštyje - keliose Atlanto vandenyno salelėse - gyvenantys airiai balsavimą dėl sutarties pradeda jau pirmadienį. Taip padaryta dėl to, kad prastas oras nesutrukdytų laiku atvežti balsadėžių į pagrindinę šalies teritorijos dalį.