• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Achemos grupės“ valdomos Jonavos azoto trąšų gamyklos „Achema“ vadovybei ir profesinei sąjungai ketvirtadienį pradedant derybas dėl naujos kolektyvinės sutarties, bendrovės vadovė Audronė Kuskytė teigia pasigendanti argumentų ir logikos darbuotojams reikalaujant gerokai didinti atlyginimus. 

„Achemos grupės“ valdomos Jonavos azoto trąšų gamyklos „Achema“ vadovybei ir profesinei sąjungai ketvirtadienį pradedant derybas dėl naujos kolektyvinės sutarties, bendrovės vadovė Audronė Kuskytė teigia pasigendanti argumentų ir logikos darbuotojams reikalaujant gerokai didinti atlyginimus. 

REKLAMA

Įmonės generalinė direktorė sako, jog esant sudėtingai situacijai trąšų rinkoje, taip pat geopolitinei padėčiai, o gamyklai dirbant nuostolingai bei ne visu pajėgumu, „Achema“ šiuo metu stengiasi išsaugoti darbo vietas. 

„Reikia suprasti, kad ir visa komanda, ir darbuotojai – visi siekia šiuo metu atsilaikyti prieš sudėtingesnę situaciją ir sulaukti tų geresnių laikų. Tai kaip ir nėra argumentų ar logikos, kodėl dabar staiga turėtų taip ženkliai (didėti atlyginimai – BNS), kaip profsąjunga reikalauja“, – interviu BNS teigė nuo kovo pradžios gamyklai vadovaujanti A. Kuskytė. 

„Turime matymą, kad 2026 metais pasikeis ta situacija ir mes vėl galėsime vykdyti savo veiklą, dirbti pilnu pajėgumu – galbūt ne iš karto per vieną dieną, bet vėl pradėti normalų verslo modelį. Tai šiuo metu mes koncentruojamės į darbo vietų išsaugojimą“, – kalbėjo „Achemos vadovė“. 

REKLAMA
REKLAMA

A. Kuskytės teigimu, darbo užmokestis „Achemoje“ yra 18 proc. didesnis nei šalies vidurkis, o šiemet, skirtingai nei ankstesniais metais, darbuotojai nebuvo leidžiami į prastovas. 

REKLAMA

„Mano akimis žiūrint, mes darome viską, kad sukurtume geras darbo vietas ir išlaikytume tuos darbuotojus. Man didesnis klausimas, kodėl esant tokioms sąlygoms dabar profsąjunga ateina su tokiu prašymu“, – kalbėjo „Achemos“ vadovė. 

Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Birutė Daškevičienė praėjusią savaitę BNS teigė, kad darbuotojams 2022 metais nepavykus su darbdaviu pasirašyti dvejų metų kolektyvinės sutarties bei dėl to trumpai streikavus, profsąjunga inicijuoja naujas derybas dėl didesnių atlyginimų. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, prašoma didinti atlyginimus, susiejant juos su šalies vidurkiu bei įvedant 1,3 koeficientą, taip pat kartą per metus išmokėti 100 proc. atlyginimo dydžio premijas.

„Achemos“ vadovė teigė, kad darbuotojai taip pat prašo 44 proc. pakelti tarifinį darbo užmokestį. 

„Mes negalime neatsižvelgti (į reikalavimus – BNS). Mes tiesiog privalome susitikti su profsąjunga, pradėti derybas ir susidėlioti savo argumentus. Ar profsąjunga eis į derybas, aš nežinau, nes rytoj (ketvirtadienį – BNS) yra pirmas mūsų susitikimas. Bet aš labai tikiuosi, kad racionalus ir logiškas bendravimas bus įmanomas“, – sakė A. Kuskytė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Susiderinsime sąlygas, kaip derėsimės, dėl ko derėsimės ir kokiomis aplinkybėmis“, – pridūrė ji.  

B. Daškevičienei pareiškus apie masinį darbuotojų bėgimą iš įmonės, gamyklos vadovė sako, kad šiemet darbuotojų kaita siekė 15 proc. – savo noru iš darbo išėjo 7,8 proc., kai pernai tokių buvo 8,2 proc.

„Kaita yra, bet dėl to, kad žmonės išeina į pensiją. Manau, kad prie tokio dydžio įmonės, kur dirba 1,2 tūkst. žmonių, tai nėra kažkokie kritiškai blogi rodikliai. 7,8 proc. savo noru išeinančių darbuotojų nėra labai daug, ypač vertinant dabartinę tendenciją rinkoje, kad visur žmonės labai smarkiai keičiasi“, – sakė A. Kuskytė. 

REKLAMA

B. Daškevičienei teigiant, kad derybos gali būti ir „pradinė streiko stadija“, „Achemos“ vadovė pripažino, kad ją gąsdina naujo streiko perspektyva, tačiau sako mananti, kad profsąjungos pozicija neatspindi visų gamyklos darbuotojų požiūrio. 

„Prisipažinsiu, gąsdina (streiko perspektyva – BNS), bet, ką aš darau – aš važiuoju ir šnekuosi su mūsų žmonėmis. Kaip ir sakau, čia yra 1,2 tūkst. žmonių. Tikiuosi, kad aš neklystu ir žmonės man sako tiesą į akis, bet nėra masinio žmonių nepasitenkinimo ar pasipriešinimo, (...) kad jie visi ims ir sustreikuos“, – aiškino gamyklos vadovė.

REKLAMA

B. Daškevičienė: vadovės pozicija vertiname kaip derybinę 

„Achemos“ profesinės sąjungos pirmininkė ketvirtadienį pareiškė įmonės vadovės poziciją vertinanti tik kaip derybinę. 

„Įmonės vadovės poziciją vertiname tik kaip derybinę mėginant paveikti viešą nuomonę ir nuteikti žmones prieš profesinės sąjungos siekius pasirūpinti, kad įmonėje dar likusiems žmonėms būtų mokama tiek, kiek verta jų kvalifikacija. Nes dabar tą kvalifikaciją vertina daug įmonių, į kurias jau išėjo šimtai achemiečių“, – komentare BNS sakė profsąjungos lyderė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pakartojo, jog „Achemos“ atlyginimai nebėra konkurencingi ir tai rodo „masinis“ žmonių išėjimas iš darbo.

„Antra – kalbėjimas apie „geresnių laikų“ laukimą nebeveikia, nes taip kalbama kelerius pastaruosius metus, tačiau tai situacijos nekeičia, žmonės išeina ten, kur jiems mokama geriau ir kur darbo aplinka ne tokia slegianti, pavojinga“, – tikino B. Daškevičienė.

Reikalaudami darbdavio pasirašyti dvejų metų trukmės kolektyvinę sutartį dėl darbo užmokesčio ir kitų sąlygų dalis „Achemos“ darbuotojų neterminuotą streiką pradėjo 2022 metų vasario 8 dieną, tačiau vasario 24-ąją prasidėjus karui Ukrainoje ir Lietuvoje įvedus nepaprastąją padėtį streikas buvo sustabdytas.

REKLAMA

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu „Achemoje“ dirba 1137 darbuotojai – 3 proc. mažiau nei prieš metus. Jų atlyginimų vidurkis iki mokesčių siekia 2544 eurus ir yra 7 proc. didesnis nei prieš metus.

54 proc. „Achemos grupės“ akcijų valdo Lyda Lubienė ir jos dukra Viktorija Lubytė. 

„Achema“ pernai patyrė 47 mln. eurų grynojo audituoto nuostolio, jos pardavimo pajamos smuko 55 proc. iki 423,6 mln. eurų (2022 metais – 937,2 mln. eurų).

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų