Jos vadovė Birutė Daškevičienė pranešime spaudai tvirtina, jog „Achema“, prognozuodama nuostolingus 2018 metus, nuo birželio 1 dienos vienašališkai sustabdė kolektyvinėje sutartyje numatytas išmokas.
Pranešime spaudai rašoma, kad Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkės Birutės Daškevičienės teigimu, toks scenarijus žaidžiamas jau ne pirmus metus, t. y. prisidengiant neigiamomis prognozėmis bloginamos sąlygos darbuotojams, tačiau, pasibaigus metams, skaičiuojami milijoniniai pelnai. Tuo metu iš darbuotojų atimtos premijos grąžinamos labai sunkiai, po ilgo laiko ir dalimis.
„Tai matėme ir 2013-aisiais, ir 2016-aisiais. Tik metai įpusėja, įmonės vadovai pradeda kalbėti apie nuostolingus metus ir karpyti darbuotojų darbo užmokesčio fondą. Šiemet darbuotojų sąskaita planuojama sutaupyti kelis šimtus tūkstančių eurų kas mėnesį. Tai skaudžiai paveiks darbuotojus, tačiau bendrovei toks sutaupymas didesnės įtakos neturės. Be to, prieš priimant sprendimus, darbdavys privalėjo tartis, konsultuotis. Daugelis esame „Achemos“ patriotai ir linkime įmonei tik gero, vis tik aiškiai sakome – neleisime ignoruoti socialinio dialogo, trypti kolektyvinės sutarties ir pažeidinėti darbuotojų teisių”, – pranešime spaudai cituojama B. Daškevičienė.
Anot jos, suprantama, kad suskystintų gamtinių dujų terminalo mokestis – 20 milijonų eurų per metus – bendrovei yra didžiulė našta, tačiau taupymo priemonių nukreipimas į darbuotojus netoleruotinas.
Achemos darbuotojų profesinė sąjunga, susitikusi su įmonės vadovais ir akcininkais išsakė kelis pagrindinius reikalavimus: panaikinti birželio 1 d. įsakymą dėl kolektyvinėje sutartyje numatytų išmokų sustabdymo; dirbantiems cechų darbuotojams mokėti sutartas išmokas, jei vykdomi gamybos rodikliai; remontams sustabdytų cechų darbuotojams sudaryti sąlygas išnaudoti sukauptas atostogas; cecho remonto metu atliekant darbus pagal sąmatas mokėti vidutinį darbo užmokestį (VDU), jei užmokestis pagal sąmatą bus mažesnis nei VDU.
Jeigu tai bus ignoruojama, planuojami piketai prie bendrovės, mitingas prie koncerno „Achemos grupė“ būstinės, Seimo.
Anot jos, „Achemos“ profesinė sąjunga nori, kad darbuotojams būtų sumokėtos išmokos, to nepadarius ketinama piketuoti prie pačios „Achemos“, rengti mitingus prie „Achemos grupės“ būstinės Vilniuje bei Seimo.
„Achemos“ vadovas Ramūnas Miliauskas pirmadienį pranešė, kad gamtinių dujų kainoms išliekant aukštoms, o produkcijos kainoms esant žemoms, „Achema“ mažina gamybos apimtis ir stabdo dalį įrenginių. Anot R. Miliausko, „Achemos“ produkcijos savikainą didina suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo mokestis.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas praėjusią savaitę sakė, jog terminalo išlaikymas didžiausiai dujų vartotojai „Achemai“ bei kitiems dujų vartotojams nuo kitų metų vidurio gali mažėti apie 40 procentų.
Koncerno generalinis direktorius Linas Sabaliauskas praėjusią savaitę pabrėžė, kad SGD terminalo kaštai galėtų mažėti daugiau nei 40 procentų. Pasak jo, situacija trąšų rinkoje yra sudėtinga, o „Achemos“ padėtį apibūdino kaip „sunkią“, tačiau neigė, kad įmonės veikla gali būti sustabdyta. Tai, kad „Achema“ gali neišgyventi iki 2024 metų, ketvirtadienį viešoje diskusijoje „Achemos grupės“ valdybos pirmininkė ir didžiausia akcininkė Lyda Lubienė.
Pirmą kartą pastaraisiais metais „Lietuvos žinių“ diskusijoje praėjusį ketvirtadienį viešai kalbėjusi L. Lubienė pareiškė, kad SGD terminalo išlaikymas, kurio nemažą dalį apmoka „Achema“, kelia riziką didžiausios šalyje dujų vartotojos išlikimui. Ji perspėjo, kad jei „Achema“ būtų uždaryta, įvyktų socialinė bomba, taip pat pažėrė kritikos valdžiai, kuri esą neremia nacionalinio kapitalo įmonių.