Naujienų portalas tv3.lt tęsia Seimo rinkimuose dalyvaujančių partijų programų apžvalgas, ieškodamas keisčiausių, sunkiausiai įgyvendinamų ar paprasčiausiai nesuvokiamų partijų pažadų.
Taikos koalicija (Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Darbo partija, Žemaičių partija)
Šį sąrašą veda Mindaugas Puidokas, o viena iš koalicijos dalyvių – Darbo partija, anksčiau jau buvo pagarsėjusi nerealiais pažadais. Pavyzdžiui, 2016 m. tuomet su partija Lazdynų vienmandatėje apygardoje ėjęs Jonas Pinskus žadėjo kiekvienam gyventojui po naują butą. Tad ir šį kartą programoje nemažai dėmesio skiriama panašiems pažadams.
Programoje žadama mokytojų atlyginimus pakelti 50 proc., 40 proc. padidinti senatvės pensijas. Maža to, Lietuvoje gimusiam Lietuvos piliečių vaikui būtų atidaroma kaupiamoji sąskaitą, į kurią valstybė pervestų 15 tūkst. eurų. Šie pinigai jaunam žmogui atitektų, kai jis sulauktų 21 metų.
Taip pat siūloma atleisti kai kurias šeimas nuo paskolų mokėjimą – šeima, kuri užaugina 3 ir daugiau vaikų, pagal šį planą būtų atleidžiama nuo paskolos mokėjimo, jeigu jos pajamos yra didesnės nei MMA. Jei pajamos mažesnės, partija siūlo pajamas padidinti per mokesčių lengvatas.
Be šių tikslų, programoje taip pat žada „priešintis globalistų diegiamai naujai pasaulio tvarkai“, įvesti prievolę Lietuvos piliečiams balsuoti rinkimuose. Koalicija siūlo paversti LRT „objektyviu transliuotoju“ – nors ir nenurodoma, kaip tai bus įgyvendinta.
Taip pat dėstoma, jog bus ištirtas ne tik COVID pandemijos valdymas ir to pasekmės, bet net ir pandemijos priežastys.
Galiausiai, programoje siūloma ne tik skatinti sveiką gyvenseną, bet ir į įteisinti alternatyvią mediciną – taip esą bus taupomos lėšos.
Lietuvos liaudies partija
Šios partijos sąrašą artėjančiuose rinkimuose ves Eduardas Vaitkus. Portalo žurnalistui nepavyko rasti pilnos partijos programos – paskambinus partijos „Facebook“ puslapyje nurodytu telefonu (partijos interneto puslapis neveikia) atsiliepė partijos atstovas, prisistatęs partijos valdybos pirmininku. Nepaisant einamų pareigų, jis teigė, jog su programa susipažinęs nėra ir pasiūlė pasiskaityti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) leidinį, kuriame trumpai apžvelgiamos partijų programos.
Šiame leidinyje ir Lietuvos liaudies partija išdėsto savo rinkimines nuostatas – jų numatyta 10. Tarp tikslų – priimti užsienio agentų įstatymą, veikiantį Rusijoje, priimti Ypatingojo prokuroro įstatymą, atmesti Stambulo konvenciją ir uždrausti LGBT „propagandą“ mokyklose.
Be šio sudaryto leidinio, kitame parengtame leidinyje pristatomi ir visų partijų kandidatai vienmandatėse apygardose – tokių kandidatų Lietuvos liaudies partija turės 5.
Kas įdomu – visų kandidatų programos yra šiek tiek skirtingos ir įtraukia pažadus, kurie nėra įtraukti į 10 punktų partijos programą. Štai Saulės vienmandatėje apygardoje sėkmę bandantis Žilvinas Razminas parengė 19 punktų programą. Šioje programoje yra keletas neeilinių pasiūlymų – pavyzdžiui „iš pagrindų“ keisti daugybės institucijų veiklą.
„VRM, VSD, prokuratūra, teismai, antstoliai – korumpuoti TAUTOS TRAMDYMO ĮRANKIAI – keisti iš pagrindų“ – dėstoma programoje.
Taip pat panašu, jog pasak Ž. Razmino, dabartinė Lietuvos kariuomenė – okupacinė.
„Išvesti iš Lietuvos JAV-NATO-ES okupacinę kariuomenę, sukurti suverenią, neutralią, socialiai orientuotą Lietuvos valstybę“ – savo programoje dėsto Ž. Razminas.
O dėl to, žinoma, kariuomenės vadovybę žinoma reikėtų atstatyti.
„Lietuvos kariuomenės vadovybę, už LR Konstitucijos 3, 137, 139 str. sąmoningą nevykdymą – nesipriešinimą JAV-NATO okupantams – atstatydinti, pakeičiant jaunesniąja, lietuvių tautai lojalia karininkija.
Politikas žada rengti referendumą dėl išstojimo iš NATO ir Europos sąjungos – vadina narystę ES neteisėta, o narystę NATO „hibridine okupacija“, kuriai išspręsti būtinas referendumas
O štai paties E. Vaitkaus programa Šalčininkų – Vilniaus vienmandatėje apygardoje daug artimesnė partijos programai – joje numatyti 9 punktai. Dėmesį patraukia paskutinis įvardytas tikslas.
„Atšaukti privilegijas valdžiai, apsaugą V. Landsbergiui ir pranešti, ar gyva Garliavos mergaitė“– rašoma E. Vaitkaus programoje.
Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai)
Šios partijos pirmininkas Petras Gražulis artėjančiuose Seimo rinkimuose nedalyvaus, mat šiuo metu leidžia laiką Europos Parlamente. Tad sąrašą ves komikas Artūras Orlauskas.
Turbūt įdomiausi pasiūlymai programoje – susiję su teisėsaugos sistemos pertvarka. Partija siūlo išviešinti KGB bendradarbių sąrašus ir sukurti prisiekusiųjų teismus.
Prisiekusiųjų teismai – teismo institucija, sudaryta iš teisinio išsilavinimo neturinčių atsitiktinai (pavyzdžiui, burtais iš sąrašo) parinktų asmenų, kurie nustato veikos faktą, ir profesionalaus teisėjo, nagrinėjančio teisės klausimus. Paprastai prisiekusiųjų teismą sudaro 12 prisiekusiųjų, kai kur jų yra mažiau (pavyzdžiui, Prancūzijoje − 9, kai kuriose Jungtinių Amerikos Valstijų valstijose − ne mažiau kaip 6) arba daugiau (pavyzdžiui, 24; vadinamoji didžioji žiuri). Valstybės sektoriaus ir kai kurių (priklauso nuo darbo sutarties) privačių įstaigų darbuotojams už teisme praleistą laiką atlyginama. Prisiekusieji teismo pareigūnų atrenkami tik vienai bylai.
Taip pat programoje siūloma rinkti teisėjus, prokurorus, policijos komisarus ir valstybės kontrolierius.
Programoje taip pat siūloma panaikinti Konstitucinį teismą, o Konstitucijos priežiūrą esą turėtų atlikti Aukščiausiasis Teismas.
Be to, partija siūlo rinkti specialųjį prokurorą politinės ir ekonominės korupcijos nusikaltimams tirti.
Dar viena įdomi nuostata susijusi su LRT – siūloma drausti „vienos politinės jėgos ar ideologijos propagavimą LRT eteryje“ ir pripažinti tai prekyba poveikiu.
Lenkų rinkiminė akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.
Šios partijos sąrašą ves Valdemas Tomaševskis, o sutrumpintoje VRK leidinyje pateiktoje programoje taip pat yra daug ekonominių pažadų.
Programa siūlo įvesti „mokesčių solidarumo principą“ – MMA uždirbantys piliečiai turėtų mokėti 1 euro mokestį. Žadama didinti senatvės pensijas iki ES vidurkio, indeksuoti kartu su VDU dydžio pasikeitimais, bei skirti 400 eurų sumos bonusą poilsiui kiekvienam senjorui Lietuvoje.
Partija taip pat siūlo didinti išmokas, kurias kas mėnesį gauna vaikai iki 200 eurų, suteikti nemokamus vaistus 70 metų sulaukusiems ir vyresniems žmonėms, o minimali alga siektų 1500 eurų.
Tik įdomu, kaip gi LLRA rastų tam pinigų, mat programoje taip pat siūloma mažinti mokesčių naštą – be sumažintų mokesčių MMA gaunantiems piliečiams, siūloma taikyti vos 5 proc. pridėtinės vertės mokestį (PVM) maisto prekėms.
Taip pat programoje siūloma gerinti santykius su „kaimyne“ Baltarusija, mažinti Seimo narių skaičių nuo 141 iki 101.
Laisvės partija
Ši partija parengė dvi programas – pilna programa yra net 141 puslapių ilgio, tačiau yra parengta ir trumpesnė programos versija. Partijos sąrašą artėjančiuose rinkimus ves partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
Viena keistesnių idėjų – sukurti žmogaus teisių ministro poziciją. Kaip programoje dėsto partija, šis ministras būtų „be portfelio“ – neturėtų atskirtos ministerijos. Kaip nurodo partija, jis „patariamojo balso teise dalyvautų Vyriausybės posėdžiuose ir siūlytų metodinę, ekspertinę bei politinę pagalbą kitų sričių ministrams, sprendžiant su žmogaus teisėmis susijusius klausimus“.
Kaip ir ankstesniais metais, programoje siūloma „pradėti diskusiją“ dėl 38 Konstitucijos straipsnio pakeitimo, kad tos pačios lyties asmenys galėtų tuoktis.
Laisvės partijos siūloma mokestinė politika yra priešinga anksčiau išvardytoms partijoms – vietoj didelių išmokų, partija siūlo daugybę gerybių verslui. Pavyzdžiui, 0 proc. pelno mokesčio tarifą taikyti ne pirmiesiems veiklos metams, o dvejiems veiklos metams. Programoje taip pat pasisakoma prieš bet kokių naujų mokesčių įvedimą, nors visai neseniai pati A. Armonaitė kalbėjo, jog šiandieninės sąlygomis, ko gero reikėtų apie tai pamiršti.
Liberalų sąjūdis
Liberalų sąjūdžio sąrašą artėjančiuose rinkimuose ves partijos pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, šiuo metu taip einanti Seimo pirmininkės pareigas.
Vienas įdomesnių punktų programoje – siekis identifikuoti žmones, kuriems gresia radikalizaciją, suteikti jiems pagalbą.
„Tai pasiekiama kuriant ankstyvojo įspėjimo sistemas, apmokant specialistus atpažinti radikalizacijos požymius ir teikiant intervencines programas, skirtas nukreipti žmones nuo radikalizacijos kelio“ – rašoma programoje.
Partija taip pat siūlo pagalbą bei paramą radikalizmo aukoms, nukentėjusioms nuo smurto.
Programoje partija pasisako prieš MMA didinimą ir daugelio išmokų didinimą, taip pat siūlydama laipsniškai perduoti viešąsias paslaugas (kultūros, švietimo, sporto ir t.t) į nevyriausybinių organizacijų rankas. Taip esą pavyks sumažinti „valstybės aparatą“.
„Valstybė turi taip pat atsisakyti paslaugų, kurias gali suteikti privatus sektorius, pavyzdžiui, mokymo bazių, poilsio namų ir kt. Įtrauksime piliečius, verslą, nevyriausybines organizacijas teikti viešąsias paslaugas. Tokia praktika viešajam sektoriui leis veikti lanksčiau, efektyviau ir nepūs valstybės aparato“ – mano liberalai.
Programoje taip pat skiriama dėmesiui e-sportui – tiesa, liberalai abejoja, ar ši sporto atmaina neskatins dar didesnio sėslumo.
Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP)
Socialdemokratai savo programoje žada ambicingus pokyčius. Pirmiausia, MMA sulyginti NPD – taigi, minimalų darbo užmokestį uždirbantys gyventojai nebemokėtų pajamų mokesčio. Tai pat socdemai žada padengti iki pusės daugiabučių renovacijos išlaidų, o neformalų vaikų švietimo krepšelį didinti dvigubai.
LSDP pirmininkė V. Blinkevičiūtė kol kas nepaaiškino, kaip šie planai būtų apmokėti – to nerasime ir partijos programoje. Nors šalia grandiozinių planų, socdemai siūlo ir mažinti kai kuriuos mokesčius – pavyzdžiui PVM mokestį maistui, arba PVM tarifą smulkiesiems ūkininkams. Programoje siūloma taikyti 0 proc. PVM tarifą ekologiškiems r pagal nacionalinę žemės ūkio bei maisto kokybės sistemą pagamintiems produktams.
Be šių pažadų, įdomu ir tai, jog socialdemokratai mano, kad dirbtinio intelekto panaudojimas kūrybiniams procesams, pavyzdžiui muzikai komponuoti ar tekstams rašyti, „turi tapti kasdienybės dalimi“.
Artėjantys Seimo rinkimai įvyks spalio 13 dieną.