Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) padėjo tašką vadinamojoje Vilniaus mero rinkimų byloje.
Generaliniam prokurorui kol kas nėra pagrindo kreiptis į Seimą, kad būtų panaikinta liberalcentristų lyderio, parlamentaro Artūro Zuoko teisinė neliečiamybė.
„Nei teorinės, nei praktinės galimybės esant tokiam kiekiui duomenų byloje atnaujinti jos neįmanoma“, - trečiadienį BNS sakė generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis.
Anot jos, pagal Baudžiamojo proceso kodeksą, bylą galimą atnaujinti tik paaiškėjus naujoms aplinkybėms, jeigu buvo neteisingai pritaikytas baudžiamasis įstatymas arba jeigu dėl šios bylos būtų priimtas Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas.
„Teisinės neliečiamybės panaikinimas nebūtų savarankiškas procesinis pagrindas bylą nagrinėti iš naujo“, - teigė G.Jasaitis.
Jis tvirtino, kad Generalinė prokuratūra neketina imtis jokių procesinių veiksmų A.Zuoko byloje, kol nepaaiškėjo minėtų naujų aplinkybių.
Paklaustas, kodėl generalinis prokuroras anksčiau nesikreipė į Seimą, prašydamas panaikinti tuo metu teisiamo Seimo nario teisinio imuniteto, generalinio prokuroro pavaduotojas sakė, kad „šiandien jokiuose teisės aktuose, mokslinėse monografijose nėra aiškiai pasakyta, kada prasideda patraukimas baudžiamojon atsakomybėn ir kada jis baigiasi“.
„Mes kvalifikavome taip: A.Zuokas yra nuteistas, nuosprendis yra įsiteisėjęs, bausmę jis yra atlikęs, t. y. baudą sumokėjęs, vadinasi, baudžiamasis persekiojimas jo atžvilgiu yra pasibaigęs. Jeigu baudžiamasis persekiojimas yra pasibaigęs nėra pagrindo prašyti Seimo panaikinti jo neliečiamybę“, - dėstė G.Jasaitis.
Tuo metu LAT, anot pašnekovo, pateikė kitokius argumentus. „Kadangi prašyta pakeisti nusikalstamos veikos kvalifikaciją ir skirti didesnė baudą, jie (LAT teisėjai - BNS) nusprendė, kad vėl prasidėjo baudžiamasis persekiojimas arba baudžiamosios atsakomybės realizavimas. O kad tai būtų galima padaryti, reikia gauti Seimo leidimą“, - sakė generalinio prokuroro pavaduotojas.
Pasak jo, kadangi LAT savo sprendimais formuoja praktiką, kitąkart prokurorai žinos, kaip elgtis.
LAT antradienį paskelbė, kad nenagrinėjo prokuroro prašymo sugriežtinti bausmę A.Zuokui, nes šis turi parlamentaro imunitetą.
Pasak LAT, A.Zuoko nusikalstamos veikos kvalifikavimo, kuriuo Vilniaus apygardos teismas jį pripažino kaltu pasikėsinus papirkti tuometinės Vilniaus tarybos narį Vilmantą Drėmą, negalima keisti, nes liberalcentristų lyderis šiuo metu yra Seimo narys, turintis teisinę neliečiamybę.
Tuo metu kitų kaltinamųjų - verslininkų Andriaus Janukonio ir Dariaus Leščinsko - veika buvo perkvalifikuota. Teismas pripažino, kad jie ne kėsinosi, o papirko V.Drėmą.
2008 metų kovo 20 dieną Vilniaus apygardos teismas A.Zuoką, A.Janukonį ir D.Leščinską pripažino kaltais dėl pasikėsinimo papirkti V.Drėmą. Jiems buvo skirtos baudos.
Prokuratūra siekė, kad A.Zuokas būtų pripažintas kaltu V.Drėmos papirkimo, o ne kėsinimosi papirkti. Prokurorai taip pat siekė padidinti baudą iki 18 500 litų.