„Ministrą informavome, kad tyrimo metu tiek A. Daunoravičius, tiek sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, tiek juridinių asmenų, dalyvavusių viešuosiuose pirkimuose, atstovai mums patvirtino, kad A. Daunoravičius viešųjų pirkimų metu susitikinėjo su ligoninių vadovais ir juridiniais asmenimis, kurie diegė šitą sistemą. Mūsų komisijai toks „žanras“ pasirodė įdomus – ministro patarėjas susitikinėja su pirkėju ir pardavėju – tarpininkauja, susitikimus organizuoja. (...) Duomenų, kad jis būtų susijęs su viešaisiais pirkimais, mes neturime ir negavome“, – antradienį spaudos konferencijoje Seime, komentuodamas komisijos tyrimo išvadas, kalbėjo jos pirmininkas Vitalijus Gailius.
Antikorupcijos komisijos narys Darius Kaminskas pabrėžė, kad kuriant e. sveikatą, nedalyvavo galutiniai vartotojai – medikai, farmacininkai. Tai kelia įtarimų, jog kuriant sistemą, siekta asmeninės naudos.
„Viena didžiausių ydų, kuriant e. sveikatą, buvo galutinių vartotojų – medikų, vaistininkų – neįtraukimas į visą šitą procesą. Medikai praktiškai nedalyvavo (...) Didžiosios e. sveikatos iniciatyvos daugiau išėjo iš diegėjų, IT specialistų. Darėme išvadą, kad tai buvo daroma paimti pinigams. Nes kuo daugiau išplėstinių funkcijų, tuo didesni pinigai. Mokymai turėjo vykti visuose e. sveikatos diegimo etapuose, bet jie vyko formaliai“, – spaudos konferencijoje kalbėjo D. Kaminskas.
Antikorupcijos komisijos nariai taip pat pastebėjo, kad kuriant e. sveikatą, nebuvo atsižvelgiama į anksčiau padarytas klaidas, o Valstybės kontrolės kritika buvo ignoruojama.
„Nebuvo mokomasi iš kitų klaidų. Iš esmės projektai buvo akcentuoti ne į galutinį vartotoją, bet į lėšų įsisavinimą (...) Mokesčių inspekcija taip pat nustatė asmenis, kur masiškai būdavo sudarinėjamos autorinės sutartys – sakykime, istorikas diegė sveikatos priežiūros įstaigos informacinę sistemą (...) Ar tai yra iš tikrųjų produktas sukurtas, už kurį sumokėti pinigai, ar tai yra, mano patirtis šnibžda, pinigų išgryninimo modelis“, – antradienį teigė V. Gailius.
Antikorupcijos komisija nustatė, kad trys bendrovės – „Diavera“ (buvusi „E. sveikata“), „Varutis“ (buvusi EHS), „Hisas“ – skirtingu metu dalyvavo ir laimėjo Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų rengtus konkursus, susijusius su e. sveikata projektu. Komisija pristatė įmonių tarpusavio ryšių ir viešųjų pirkimų schemas, kurias vertina valstybės institucijos.
V. Gailius vėliau BNS teigė, kad fizinius ir juridinius asmenis, jų ryšius vertina Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), o viešuosius pirkimus – Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).
VPT BNS pranešė, kad Panevėžio ligoninei lapkritį nurodė nutraukti sutartį su bendrove „Varutis“ dėl informacinės sistemos (ESIS) palaikymo ir priežiūros. Be to, tarnyba šiuo metu vertina dvi Registrų centro sutartis – e. sveikatos bei e. recepto paslaugų informacinės sistemos (IS) sukūrimo ir įdiegimo. Pirmoji pasirašyta su „Nortal“, antroji – su „Algoritmų sistemomis“.
Tarnyba taip pat vertina Valstybinės ligonių kasos skelbtą Privalomojo sveikatos draudimo IS plėtros ir priežiūros konkursą. Jo nugalėtojas jau paskelbtas, tačiau sutarties pasirašymas sustabdytas, kol VPT pateiks galutinį įvertinimą.
VMI informavo, kad yra atlikusi bendrovių „Diavera“, „Varutis“, „Hisas“ oeratyvinius patikrinimus ir informaciją pateikė Seimo Antikorupcijos komisijai. VMI vertino, ar tiriami sandoriai buvo apskaityti bei sumokėti atitinkami mokesčiai.
Antikorupcijos komisija tyrimo dėl e. sveikatos sistemos kūrimo išvadas patvirtino praėjusį ketvirtadienį.
Komisija nutarė, kad visi trys 2000-aisiais sumanytos e. sveikatos sistemos projekto etapai buvo įgyvendinti netinkamai – sistema iki šiol nepasiekė tikslų ir neteikia kokybiškų paslaugų. Projektą pastaraisiais metais įgyvendina Registrų centras, kurio valdymas neseniai perduotas Susisiekimo ministerijai.
Pasak komisijos vadovo V. Gailiaus, buvę Sveikatos ministerijos pareigūnai, pradedant „darbiečių“ deleguotu ministru Žilvinu Padaiga (2004-2006 metais buvo ministras ir 2004-2008 metais – Seimo narys), sukūrė tokią sistemą, kuri galbūt leido pelnytis tiems patiems asmenims.
„Jie ir įsteigė juridinius asmenis, kurie iš esmės ir diegė tą sistemą sveikatos priežiūros įstaigose, vykdė mokymus ir iki šiol tą sistemą diegia. Kalbame apie tuos pačius politinio pasitikėjimo pareigūnus, kurie buvo atsakingi už projekto rengimą – ministras, sekretoriai Haroldas Baubinas, Saulius Janonis, buvęs ministerijos sveikatos projektų vadovas ir technologijų skyriaus specialistas Evaldas Dobravolskas“, – praėjusį ketvirtadienį BNS teigė V. Gailius.
S. Janonis, įsteigęs įmones „Diavera“, „Varutis“ ir „Hisas“, vadinamas medicinos draudimo pradininku Lietuvoje. 1997-aisiais susikūrus ligonių kasoms, jis pakeitė trumpai šiame poste išbuvusį pirmąjį Valstybinės ligonių kasos direktorių Leoną Kučinską, o 2003 metais laimėjo Sveikatos apsaugos ministerijos sekretoriaus konkursą.
2006 metais S. Janonį šiame poste pakeitė H. Baubinas. Nutrūkus karjerai ministerijoje, e. sveikata programą prižiūrėjęs pareigūnas vos po pusmečio įsidarbino įmonėje “E. sveikata”, nors įstatymai draudžia valdininkui vienerius metus vadovauti privačioms įmonėms, kurias jie kontroliavo.
Komisija daro išvadą, kad S. Janonis, H. Baubinas, Ž. Padaiga ir E. Dobravolskas įvairiose institucijose yra dirbę kartu skirtingu metu, juos sieja verslo interesai.
Antikorupcijos komisijos narys konservatorius Rimantas Jonas Dagys praėjusią savaitę sakė, kad dar viena e. sveikatos projekto vadovių yra Daiva Pentiokinienė, tuomet vadovavusi ministerijai pavaldžiam Sveikatos apsaugos projekto koordinavimo biurui. Valstybės kontrolei nustačius, kad sistema neveikia, D. Pentiokinienė ir H. Baubinas gavo papeikimus.
Parlamentaro teigimu, visi e. sveikatos sistemos kūrėjai tebedirba ją valdančiose įmonėse.
R. J. Dagio žodžiais, sistema buvo sugalvota tam, kad iš nuolatinio jos tobulinimo būtų galima užsidirbti.
Pasak V.Gailiaus, Generalinė prokuratūra jau yra pradėjusi viešojo intereso gynimo procedūrą, siekiant nustatyti žalos mastą ir ją išieškoti iš kaltų asmenų.
Komisija taip pat konstatavo, kad prokuroras Erikas Vaitiekūnas, 2008 metais nutaręs netirti Valstybės kontrolės nustatytų pažeidimų, kurie galbūt padarė žalos valstybei, pasielgė neatsakingai – tai lėmė nebaudžiamumą kituose etapuose.
E. Vaitiekūnas 2010 metais buvo atleistas iš prokuratūros, įtariant kyšininkavimu kitose bylose. 2012 metais už 30 tūkst. litų kyšio paėmimą jis buvo galutinai nuteistas laisvės atėmimo bausme, ją atidedant 1 metams.
Susisiekimo ministerija inicijavo sistemos kūrimo patikrinimą – jo metu norima nustatyti atsakingus asmenis dėl tokios padėties ir galimo valstybės lėšų iššvaistymo.
Europos Sąjungos remiamas e. sveikatos projektas įgyvendinamas nuo 2005 metų, investicijos į jį siekė 40 mln. eurų, iš jų 30,8 mln. eurų - ES parama (2007–2013 metais, 2014–2020 metais jai skirta dar 28,25 mln. eurų).
Sistema turėjo skaitmenizuoti pacientų duomenis – ligos istorijos įrašus, receptus, gydymą, tyrimų rezultatus, sudaryti galimybę keistis šiais duomenimis tarp gydymo įstaigų.
Šiuo metu vyksta ketvirtasis projekto, turinčio sumažinti vizitų pas medikus skaičių, etapas, jam reikės dar per 28 mln. eurų.
Registrų centro užsakymu e. sveikatos informacinę sistemą kūrė ir diegė Lietuvos ir Estijos bendrovė „Nortal“, o e. recepto posistemę – bendrovė „Algoritmų sistemos“.
Be to, atskirų miestų ligoninėse, Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje sistemą kūrė, prižiūrėjo ne tik „Nortal“, bet ir „Hisas“, „Blue Bridge Code“, „Limeta“, „Graina“, „Varutis“ ir kitos.
Kaip nurodo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), 40-ies A. Daunoravičius ministro A. Verygos patarėju dirba nuo sausio 17 dienos, 2012–2015 metais jis dirbo „Plaza korporacijos“ Privataus kapitalo investicijų fonde projektų vadovu, o 1999–2012 buvo prekybos ir verslo centro „Plaza“ rinkodaros specialistu. A. Daunoravičius Vilniaus universitete yra įgijęs vadybos ir verslo administravimo bakalauro, taip pat marketingo ir prekybos vadybos magistro diplomą.
Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, A. Daunoravičius koordinavo A. Verygos rinkimų kampaniją.