Seimo vadovas Arūnas Valinskas iš prezidentės Dalios Grybauskaitės lūpų išgirdo aiškų raginimą - metas trauktis iš pareigų. Seimo pirmininkas aiškina, kad posto nesilaiko, bet elgiasi priešingai.
Vakar rytą parlamento pirmininkas atskubėjo pasikalbėti su prezidente. „Nesvarbu, kaip vystysis teisiniai procesai, ar jie vystysis ir kokia informacija bus pateikta ar nebus, politinės atsakomybės klausimas išlieka, todėl siūlau, kad dabar laikas garbingai ir laiku pasitraukti iš einamų pareigų, kol to nepadarė pats Seimas“, - vakar popiet žurnalistams sakė prezidentė D.Grybauskaitė. Po pokalbio su valstybės vadove Seimo pirmininkas A.Valinskas atrodė gerai nusiteikęs. Jo neišmušė iš vėžių ir prezidentės atstovo spaudai Lino Balsio nuomonė, kad Vakaruose panašiose situacijose atsidūrę politikai sprendimus priima greitai, tai yra atsistatydina.
Slepiasi už koalicijos
Dėl įtariamų sąsajų su Kauno „Daktarų“ grupuotei priskiriamu Rolandu Michalskiu A.Valinskas kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Generalinę prokuratūrą. VSD atstovai vakar patikino, kad viešai informacijos nepateiks. „Prisiimu visą politinę atsakomybę. Dėl kaltinimų, mestų kaip politikui, ir šešėlio partijai sulaukęs atitinkamų išvadų pareikšiu savo nuomonę. Galiu pasakyti, kad tikrai nesiruošiu laikytis įsikibęs vieno ar kito posto, kaip ir mūsų partija“, - kalbėjo Seimo vadovas. Vėliau jis teigė politinės atsakomybės supratimą pademonstruosiąs po minėtų žinybų duotų atsakymų. Anot A.Valinsko, tai, kas vyksta, dabar tėra priemonė mėginant sudrebinti valdančiosios koalicijos stabilumą. „Keisti koaliciją - šis tikslas buvo iš pat pradžių. Tai nėra siekis atstatydinti Seimo pirmininką“, - dėstė A.Valinskas.
Renka parašus
„Įsipareigoju daugiau nekomentuoti jokių purvą pilančių asmenų (Tautos prisikėlimo partijos (TPP) Seime atstovų - aut.) kalbų, - tvirtino jis. - Galiu pasiūlyti, kad mūsų partija įgyvendintų vieną iš įsipareigojimų sumažinti Seimo narių skaičių, jeigu dabar visi, kurie yra, kartu padėtume mandatus, o nauji partijos nariai, esantys sąraše, neitų į Seimą. Jeigu ana dalis sutiktų, sakyčiau: padarome taip. Šnekėjome, kad bus linksmiau, linksmiau jau buvo.“
Vienos valdančiųjų Liberalų ir centro sąjungos frakcijos Seime seniūnas Artūras Zuokas vakar siūlė A.Valinskui balsavimu pasitikrinti parlamentarų pasitikėjimą juo. Opozicinė „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija Seime paskelbė pradėsianti rinkti parlamentarų parašus dėl A.Valinsko atstatydinimo.
Arogancija - be pagrindo
Politologai mano, kad Seimo pirmininkas skaičiuoja paskutines dienas poste. Politikos apžvalgininkas Virgis Valentinavičius LŽ teigė, jog visiems buvo aišku, kad TPP lyderis yra netinkamas eiti parlamento vadovo pareigas. „Užuot mokęsis, jis visą laiką slinko žemyn. Jis neatitinka reikalavimų, todėl anksčiau ar vėliau turės pasitraukti“, - įsitikinęs politikos apžvalgininkas. Skandalas dėl A.Valinsko ryšių su nusikaltėliais, V.Valentinavičiaus manymu, yra tik formalumas, kuris greitai nulems TPP pirmininko likimą. „Jo buvimas poste buvo stačiai beviltiškas kompetencijos, arogancijos požiūriu. Seniai matėme politiką tokiais išsipūtusiais žandais, tokį arogantišką ir turintį tam tiek mažai pagrindo“, - sakė politikos apžvalgininkas.
TPP išsivaikščios
Komentuodamas A.Valinsko galimybes suvaldyti padėtį partijoje, V.Valentinavičius pabrėžė, kad atskilusi TPP dalis - nė kiek ne geresnė už Seimo pirmininko šalininkus. „Koks lyderis - tokia ir partija. Koks likimas ištiko lyderį, tokio sulauks ir visa politinė jėga“, - tvirtino jis. Pasak apžvalgininko, TPP nariai galiausiai išsivaikščios po kitas frakcijas.
Panašios nuomonės laikosi ir politologas Raimundas Lopata. „Belieka viltis, kad A.Valinskui užteks sąmoningumo daugiau nekompromituoti parlamento ir Seimo pirmininko posto“, - kalbėjo jis. Anot politologo, jeigu TPP vadovas nesusipras, jį atstatydins Seimas. „Sunku prognozuoti lietuvišką politinę terpę, bet TPP vertybinės nuostatos neaiškios ir jų tikrai neužteks norint išlaikyti šį politinį organizmą“, - įsitikinęs R.Lopata.
Lauryna VIRELIŪNAITĖ